Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#elektryka
YKY 3x 2.5 w ziemi. Wiem że niezgodnie ze sztuką ale mam pod ręką i myślę czy zda egzamin jeśli puszczę go w rurze kanalizacyjnej 50mm, płytko zakopany, odległość całe 13 metrów. Ktoś się wypowie czemu tego nie powinienem robić? Jeździć tam nic nie będzie po nim oczywiście. Jest jakiś ekspert?

#budowa #budowadomu
  • 22
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Bad_Wolf: ehhh, nie chce mi się do sklepu jechać, mam kawał drogi, w budowlanych 14zl za metr, na allegro 6zl metr ale na dziś raczej nie dojdzie. Rurą puszczam bo oprócz prądu idzie tam UTP i rurka z powietrzem, chcę wszystkie media wpuścić w jednym rurku żeby się nie bawić w kopanie w razie zmiany koncepcji
@Jemigrant: jeśli bardzo musisz, to puść go w rurze HDPE, najlepiej tej czarnej do nawodnień (najtańsza będzie), rurę ułóż tak, by nie było żadnego ryzyka dostania się do niej wody (czyli początek i koniec ponad ziemią, w suchym, szczelnym miejscu) i koniecznie zakorkuj ciasno ubitym przy pomocy patyka kawałkiem gąbki.
Jeśli tam ma iść więcej instalacji, to kanalizacyjna też się nada, ale z uwzględnieniem powyższych uwag, tam ma być po prostu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jarek_P: początek i koniec będą w budynku i w blaszaku więc fizycznie nic tam się nie wleje. Po zamontowaniu myślałem żeby pianką oba końce uszczelnić, jak będzie trzeba coś nowego przepchnąć to piankę łatwo wydłubać. A mam jej aż za dużo

@Bad_Wolf: w mieście obok jest, gorszy dojazd niż do budowlanego przez wieczną przebudowę drogi ;). Zamówiłem na allegro, jak do weekendu nie dojdzie to się wkurzę i puszczę ydyp
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Bad_Wolf: ale ograniczy możliwość tej wymiany powietrza o której pisze @Jarek_P . Ta hdpe jest dość fajna bo zero łączeń ale kanalizacyjną już mam i się marnuje. Poza tym łatwiej przez nią przekładać po 2 metry. Może faktycznie dekielki plus silikon albo przepust, gdzieś mialem kilka zatyczek
@Jemigrant: pamiętaj, że wszystkie powiedzenia mają gdzieś swoje źródło. Tutaj idealnie pasuje "chytry płaci dwa razy". Ydyp sobie zostaw, na pewno wykorzystasz go gdzieś w garażu albo piwnicy, a tu kup yky
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szwelx: kupiłem 100 metrów kiedyś i od tamtej pory go 'uzywam' czekając na okazję;). W garażu odpada, nie ocieplony itp, wilgoci mnóstwo, w garażu mam rozprowadzony yky
@Bad_Wolf: celem rury PE było stworzenie przepustu aby w przyszłości bez rozkopywania można było dorzucić kolejne przewody (jeśli byłaby taka potrzeba), zostawiłbym w rurze kilka pilotów na przyszłość. Chciałem wyjść nią w pomieszczeniu gdzie będzie serwerownia, o kwestie oszczędnościowe nie zabiegałem. Chyba, że jest jakiś inny, lepszy sposób, o którym nie słyszałem.