Wpis z mikrobloga

Mirki,
kupiłem Radeona 6650XT, bo niby lepszy niż RTX 3060 i tym samym kupiłem pierwszą kartę od AMD.

I mam wrażenie, że jest gorzej niż na moim starym 1050Ti.
Odpaliłem z pozoru niezbyt wymagającą grę - FS22, mam FPS w granicy 80-140, ust. very high, często czuć jakiś lag, tak samo z VSync

Tutaj na filmie ktoś ma lekko słabszą RX6600XT, ale z R5 5600X.
https://www.youtube.com/watch?v=db-wVM2mzIM

Specyfikacja komputera:
i5 8400, 4x8GB DDR4 (pracują na 2666), RX6650XT MSI GAMING X (najnowszy sterownik 22.11.2), Seasonic GX550W, NVME 1TB, W11 22H2, monitor 1080p 60Hz

Czy to wina procka? Na starej karcie, na medium było płynnie, a tu czuć jakieś dziwne spowolnienia czasami.
A może coś trzeba jeszcze ustawić, w sofcie AMD?

Natomiast w FH5 na High z RT OFF mam 60-100 FPS. Ścinek nie czuć, aczkolwiek spodziewałem się ładniejszej grafiki. Screen może tego nie odda, ale niektóre elementy wyglądają jakby były na low teksturach. A sama gra uruchamia się jakieś 15 minut może.

#pcmasterrace #kartygraficzne #amd #nvidia #komputery
Pobierz rafal-masny - Mirki, 
kupiłem Radeona 6650XT, bo niby lepszy niż RTX 3060 i tym samy...
źródło: comment_1672407113yIi9Y7l9OHLnn91DjcUdNu.jpg
  • 52
często czuć jakiś lag


@rafal-masny:
Aa, nie mogę edytować. Odnośnie 'lagów' to może być problem z resztą systemu. Miałem tak na R5 3600 w niektórych grach (MMO).

Procek miał może z 50% użycia, przy jeszcze wtedy 1070 (używanym na 99%). Sama zmian procesora wtedy pomogła i lagi zniknęły, ale to była sytuacja, gdzie gra była online i lubi duże cache i/lub szybki ram.
@qrak01: lagi też obstawiam procka/RAM - jestem w połowie przesiadki na nowsze bebechy w kompie i obecnie mam 4690k + 8GB DDR3 z 6700XT. Generalnie potrafi wyrobić sporo klatek w grach, ale spadki że z 80 klatek nagle jest na 0,5 sekundy 10 są dosyć częste.
Drugie sprawa, że 6650XT jest kartą pod PCI-E 4.0 x8, więc tu będzie pracować na PCI-E 3.0 x8 - jak @rafal-masny ma jeszcze wrzucony dysk
Drugie sprawa, że 6650XT jest kartą pod PCI-E 4.0 x8, więc tu będzie pracować na PCI-E 3.0 x8


@Rachey:
Widziałem testy porównujące PCIe 3.0 x8 z PCIe 4.0 x8 i akurat wielkiej różnicy nie było. Ten procek niby ma obsługiwać max 16 linii PCIe 3.0, więc nawet po użyciu x8 przez GPU zostaje kolejne x8 na dyski NVMe.

Mnie cały czas dziwi to niskie zużycie energii. Ta karta może brać powyżej
@L3gion: ale to jest wykres 20ms spike a nie realny utrzymywalny power draw... mam seasonica 550w co prawda z 6600xt ale nawet nie jest ciepły podczas gier, tu albo karta jest #!$%@? i nie bierze ile powinna ale chlop nie podlaczyl pin8
@qrak01: Że różnicy w nowszych prockach nie ma zbytnio to wiem, ale pytanie czy to 8400 ogarnia, albo czy coś w konfiguracji BIOS nie jest skopane - u siebie musiałem poustawiać, żeby karta szła na x8, a dysk na x4, bo inaczej mi głupiało. Tak samo jeszcze opcja, że np. ma 2 sloty x16 i włożył do dolnego, gdzie często daje x4 jeżeli coś innego jest jeszcze podłączone do PCI-E. No
@rafal-masny:
Wygląda, że z kartą wszystko jest ok. Jeśli zależy na tej jednej grze to można jeszcze pogrzebać w ustawieniach, czy może jest dostępna inna wersja DirectX (czasami da się odpalić w Dx11/12/etc). Można by też poszukać po forach, czy ktoś inny miał z tą konkretną grą problemy.

Miałem w przeszłości takie problemy kilka razy (zarówno na nvidii jak i radeonie) i to zawsze był problem kompatybilności gra/karta. Czasami nowsze/stare sterowniki