Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Warto kupić mieszkanie w #katowice i żyć za minimalną czy w rodzinnym #jastrzebiezdroj i żyć za 6k?

W przyszłym roku planuję kupić mieszkanie, uzbieram ok. 250k. Początkowo chciałem wyprowadzić się od rodziców z Jastrzębia do Katowic, ale zacząłem mieć pewne dylematy czy nie lepiej poszukać czegoś na miejscu... Chciałbym poznać zdanie innych ludzi, może ktoś na to spojrzy z innej perspektywy.

Katowice:
+ "więcej się dzieje" - kultura, koncerty. Nawet jak nie w Kato to w okolicznych miastach
+ sklepy, restauracje itp
- praca - januszex za minimalną lub "praca w biurze" za podobne pieniądze
- droższe mieszkania (może mi wystarczyć "na styk" - oczywiście, jeśli do połowy przyszłego roku nie zdrożeją znacząco... Myślę głównie o os. Tysiąclecia, ew. Wełnowiec, Koszutka, Paderewskiego - większość odradzała pozostałe dzielnice)

Jastrzębie-Zdrój:
+ praca fizyczna w Czechach za 6k. W PL "nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem" za tyle. Jeśli znajdę za połowę tego to będzie dobrze
+ tanie mieszkania (spokojnie znajdę M3 lub M4 do 200k i jeszcze mi 50 zostanie)
- cała reszta (brak wydarzeń kulturalnych, sklepów itd itd. Miasto to dosłownie sypialnia, klimat raczej depresyjny)

Właściwie nawet nie brałbym w ogóle pod uwagę Jastrzębia, gdyby nie praca. Perspektywy w Polsce raczej nie napawają optymizmem, a z moim średnim wykształceniem mogę tutaj liczyć na max 3k (co powinno wystarczyć na spokojną wegetację), a mieszkając w J-biu zostawałoby mi sporo w kieszeni. Jestem samotnikiem, więc odpada kupowanie na spółę z kimś lub wynajmowanie.

#mieszkanie

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63acdb966ee95d57c223dd22
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 11
@AnonimoweMirkoWyznania: Wszystko zależy od tego czy chcesz się rozwijać- Katowice dają Ci tu dużo większe możliwości i wykształcenie wcale nie jest dużą barierą. A jeżeli 6k jest tym co Ci wystarcza, nie masz większych ambicji i pomysłów na życie, to faktycznie Jastrzębie będzie jak najbardziej OK. Czyli masz wybór "ciężko ale z perspektywą poprawy" albo "#!$%@? ale stabilnie".
@AnonimoweMirkoWyznania: mieszkam w jastrzębiu ponad 30 lat i nie wyobrażam sobie innego miasta. Miasto ładne, zielone, spokojnie, bez korków. Może nie jest to duże miasto, ale ma to coś wg mnie. Tak, masz rację, mniej jest wydarzeń kulturowych. Do Katowic tez nie jest daleko max godzina drogi w zależności od ruchu na drodze. Masz miasta ościenne, blisko do Czech aby skoczyć na rowerze na piwko. Miasto powoli zmienia swój wizerunek. Ja
@AnonimoweMirkoWyznania: wyprowadzac sie z Jastrzębia by zarabiać minimalną w Katowicach to głupota. Raz że tam rachunki wyższe zaplacic . Masz prawko ? Jak tak to wasze mozesz wyskoczyc do Katowic Rybnika cY Żor jak sie cos tam dzieje ciekawego. Jesli masz faktycznie zarabiasz 6 tys. To trzymaj się tej pracy i kup cos w tej sypialni czyli w jastrzebiu.
OP: > "czemu nie mieszkanie w czechach? "
W takiej Ostrawie M3 kosztuje więcej jak w Kato... Ogólnie koszty życia są tam sporo większe.

"jeżeli 6k jest tym co Ci wystarcza, nie masz większych ambicji i pomysłów na życie, to faktycznie Jastrzębie będzie jak najbardziej OK. Czyli masz wybór "ciężko ale z perspektywą poprawy" albo "#!$%@? ale stabilnie".

Zgadza się, nie mam większych ambicji związanych z pracą. W związku z tym