Wpis z mikrobloga

@Koliat: niestety nikt biedakom nie powiedział, że w pinacie jest śmierdząca kupa w postaci głodu, biedy, marnowania zasobów na potęgę, nieefektywności, pustych pułek w sklepach, i obozów pracy.
  • Odpowiedz
@axxamith może jakby warstwy posiadające się ogarnęły i traktowały większość populacji jak ludzi, a nie zasób może tragedii bolszewizmu dało by się uniknąć, taka tam niewinna sugestia

@concord_lexington a w jaki sposób obecny system jest efektywny? póty co żyjemy w postępującej korozji klasy średniej i rosnącej pozycji garstki najbogatszych, to jest efektywny system?

poza tym, przy obecnej skali marnowania zasobów mówienie o efektywności współczesnego kapitalizmu brzmi jak mało śmieszny żart
  • Odpowiedz
@witajswiecie: gościu ale biedni ludzie zawsze będą bo to wynika z pewnych cech, ludzie którzy się czegoś dorobili najczęściej cześć pieniędzy oszczędzali i coś z nimi robili, czemu ktoś kto odmawiał sobie za młodu wydawania kasy później ma być karany za to ze ustawił sobie życie.
  • Odpowiedz
@Happy_pol stwierdzenie, że bieda wynika wyłącznie lub głównie z osobistych cech a nie systemowych jest odważne, w takim razie pewnie korelacje między położeniem geograficznym, a posiadanym średnio majątkiem to czysty przypadek
  • Odpowiedz
  • 34
@Koliat naprawdę są na świecie ludzie wierzący, że ekonomia to gra o sumie zerowej i wystarczy opitolic bogatych i już każdy będzie miał nowego iphona?
  • Odpowiedz
@Orzeech generalnie w Polsce mamy delikatnie skrzywioną perspektywę na temat, ze względu na lata komuny i start z niskiego poziomu, na zachodzie obecne pokolenie jest pierwszym które żyje na poziomie niższym niż ich rodzice
  • Odpowiedz
@Koliat @witajswiecie Wrzucałbym was komuchy na czarnolisto ale sam się z tego serwisu usuwam lada moment. Zostańcie tu z PiSowcami równymi tym socjalistom, macie na własne oczy dowód jak wyglada "zarządzanie" w wykonaniu chłopstwa i prostactwa które samo nic nie wypracowało
  • Odpowiedz
@witajswiecie: Ogolnie za to na ziemi ten system wyciągnął z biedy setki milionów osób, tak jak Mirek wyżej napisał to nie jest gra o sumie zerowej. Anyway przyznajesz że dla Polakow system jest efektywny, no i mamy porównanie do komuny :)
  • Odpowiedz
@Orzeech no bo jest znacznie lepszy niż poprzedni, ale to jeszcze nie znaczy że dobry

na moje przykładowo znacznie lepszym modelem był ten który panował na zachodzie od powojnia do narodzin neoliberalizmu, z resztą przy obecnej skali problemów które nas czekają myślę że i tak będzie on nie do utrzymania

@Saeglopur wiadomo, zauważenie patologii obecnej sytuacji to literalnie komunis
  • Odpowiedz
@volodia: Już pomijając tag heheszki, z grubsza tak wyjdzie. Wg Forbesa ranking najbogatszych sumuje się na ok. 12 trylionach usd, IPhone dajmy na to kosztuje 1k - przy 8 miliardach to koszt rzędu 8 trln, więc jeszcze trochę zostanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Koliat i tu dochodzimy do setna czyli, że dobra komsumpcyjne nie spadają z nieba. Czyli kto te iphony zaprojektuje, zbuduje, zorganizuje całe to przedsiębiorstwo.
No i kto kupi majątek bogaczy.
  • Odpowiedz
@witajswiecie: przecież mówimy o Polsce i wiadomo ze są ludzie niepełnosprawni w rożnym stopniu i im należy pomoc, ale ja pisze o typowych ludziach mających normalne warunki, co ja np zauważyłem u siebie w pracy ze tworzą sobie takie koszty życia i później narzekają ze im za mało płacą a ja 1/3 co miesiąc jestem w stanie zainwestować XD
  • Odpowiedz
@volodia: Przecież podałeś absurdalny przykład to dostałeś odpowiedź w podobnym tonie. A na poważnie - całość sprowadza się do prostej obserwacji ze akumulacja kapitału w rękach garstki kilku tysięcy osób nie prowadzi nas do niczego dobrego.
  • Odpowiedz
@Koliat: gościu ale ty tez możesz akumulować ten kapitał o to właśnie w tym systemie chodzi, a podstawami są oszczędność i inwestowanie gdyż środowisko w jakim żyjemy jest inflacyjne i wynika to z natury człowieka ze woli zarabiać więcej wiec ceny idą do góry a z tym zyski firm a wiec i ich wyceny w długim terminie idą góry
  • Odpowiedz