Wpis z mikrobloga

Brat ktory zmarł przed świetami zostawił kilka kredytów, usług telekomunikacyjnych.

Pytanie:
1. Numer w niu - jeden mial numer ktory jest na moja mame. Czy mozna je jakos przeniesc na nia? Jakie dokumenty sa potrzebne?
2. Kredyty gotówkowe/alior/mbank - czy jak sie poinformuje bank o śmierci to beda wymagać natychmiastowej spłaty kredytu?
3. Numer telefonu jaki mial w innej sieci - np. plus na abonament mozna zamknac, bez płacenia jakichkolwiek kar? Tak samo usługi w cyfrowym Polsacie - internety telewizja?
#smierc #pytanie #prawo #pomocprawna
  • 18
@Jagoo: Temat spadków długów jest jasny, jak na razie. Tez nie mial tego duzo okolo 12k. Niestety tez nie mam informacji o tym ze mogl miec cos ubezpieczone nic. Zero umow zero niczego. Dostęp do telefonu i komputera mnie ratuje zeby sprawdzic cos.
@D4rkSide: Jeśli chodzi o abonamenty to raczej tak, akt zgonu trzeba przedstawić. Co to kredytów to jest kwestia spadkowa. Można odrzucić spadek, wtedy nie przejdą kredyty na spadkobiercę. Jest na to pół roku czasu (na odrzucenie spadku). Jeśli spadkobierca nie zareaguje(nie wyśle do sądu odrzucenia) to przyjmuje spadek, a tym samym kredyty. I teraz uwaga : zadłużenie, które dziedziczy spadkobierca jest równe wartości odziedziczonego spadku. Czyli jeśli nic zmarły nie zostawił,
@pablodjablo: Zostawił właśnie, 3 samochody i przyczepkę. Dwa jego. ( wartość ok. 17k) trzeci mojej mamy wartość ok. 10k i przyczepka wartość ok 3k. Wiec trzeba to i tak wszystko spłacić, ale konieczne jest rozbicie tego na „raty”

Dziękuje :/
@taktoto: Kilka miesiecy się przed śmiercią zwolnił z pracy, pozniej wyszla choroba, wyszły problemy. Grupowke w pracy mial. Ale byl do konca na zwolnieniu l4 i jakims świadczeniu rehabilitacyjnym
@D4rkSide: Najlepiej jak jedna osoba z rodziny weźmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Wtedy działa to tak, że jeśli miał np. 12k kredytów, a wszystkie rzeczy, które odziedziczysz są warte 10k to spłacasz dłużników tylko do wysokości odziedziczonej kwoty - czyli te 2k pozostałe się "anuluje".

Banki będą chciały z Tobą rozmawiać dopiero jak prześlesz im akt poświadczenia dziedziczenia, sam akt zgonu nic nie da.

No a akt poświadczenia dziedziczenia załatwisz u
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@D4rkSide: 1. Skoro numer był na mamę to co za problem? No chyba, że był na niego, a mama korzysta. Wtedy po pokazaniu aktu zgonu powinni raczej przenieść.
2. To zależy od umowy. Przeważnie banki wraz z informacją o śmierci zamykają kredyt i wymagają natychmiastowej spłaty. Nie można płacić dotychczasowych rat zmarłego. Niestety bez aktu poświadczenia dziedziczenia nie udzielają również żadnych informacji o umowach czy kontach, więc jak wiesz, że nie
@Jedzonko: jutro bede wlasnie chcial isc do notariusza z mama, ktora przejmuje wszystko z inwentarza, reszta rodziny sie zrzeka tego. zeby nas przyjęła i żebyśmy na cito porzadek z tym zrobili.

Jest tez problem kończących sie oc w 2x samochodach - styczeń… tutaj chyba wystarczy przedłużyć polisy z aktem zgonu na rodzine?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@D4rkSide: nie wiem czy czasem wszystkie osoby, ktore moga odziedziczyc spadek nie musza byc obecne fizycznie - najlepiej dopytac.

Z OC nie mam pojecia, bo tego nie zalatwialem
@D4rkSide: w skrócie przy sporządzeniu aktu sporządzenia dziedziczenia muszą być obecni wszyscy spadkobiercy ustawowi i testamentowi (domyślam się, że brat nie miał dzieci lub żony to w takim razie obecna musi być twoja mama + tata, a jak nie żyje to mama + rodzeństwo). Jak się nie zbierzecie to notariusz aktu poświadczenia dziedziczenia nie sporządzi. Dodatkowo nie wystarczy sam akt zgonu brata by go sporządzić.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@D4rkSide: Nie wystarczy. Wszyscy muszą być obecni, bo tylko proste i bezsprzeczne sprawy załatwia notariusz. W przypadku braków lub wątpliwości odstępuje on od czynności i odsyła was do sądu.

Jeżeli ojciec nie żyje to też akt jego zgonu będzie potrzebny.

Jeżeli rodzina mieszka daleko to każdy może pójść do swojego lokalnego notariusza i sporządzić "projekt protokołu", który notariusze przesyłają między sobą i dopiero twój je kompiluje w jeden dokument. Oczywiście kosztuje
@D4rkSide: akt zgonu ojca też (jeśli masz siostry, które wyszyły za mąż i zmieniły nazwisko to potrzebne będą akty małżeństwa) ? Po za tym wątpię, żeby notariusz sporządził akt od razu. Musi napisać najpierw protokół dziedziczenia (w którym między innymi są opisywane odpisy skrócone/zupełne aktów zgonu, urodzenia, małżeństwa), a potem dopiero apd. To jest sporo pracy. Zapewne weźmie dokumenty lub zrobi ksero i umówi się z Wami za parę dni.

@