Wpis z mikrobloga

dziś u mnie w domu uruchomił się czujnik gazu który mam w korytarzu, okazało się że gazówka w kuchni miała jeden palnik nie zakręcony . Strasznie się wystraszyłem, nie pamiętam wskazań ile mogło być na czujniku. teraz ten czujnik mam w kuchni. Moje pytanie to czy może dojść do wyhuchu jak będzie się ten gaz ulatniał z palnika ?, tam przecież malutkie dysze to by chyba musiało dlugo się ulatniać?. Teraz myślę o wymianie gazowki na taka która odcina dopływ gazu po samoczynnym zgaszeniu ognia. Proszę o odpowiedź.
#gaz
#kuchnia
#propanbutan
#energetyka
  • 19
@darek-jg byłem w domu i wogle nic nie czólem, dopiero jak podeszlem pod gazowke to slyszalem jak syczy. Już miałem wyrzucić czujnik gazu bo myślałem że jest popsuty bo ciągle alarm był. Nad gazówka mam okap kominowy, ale chyba na wiele się nie zda bo propanbutan unosi się dołem
@marek22 ile tak plus minus czasu by musialo uplynac by tego gazu w powietrzu dużo się nazbierało i był wybuch, odkręcony jeden palnik, wiadomo dysza tak mała że nawet igła nie przejdzie
@Buko_von_Krossig ok, wlasnie nie czolem smrodu, oprucz mnie jeszcze 3 osoby. Gdyby to już było tak doze stezenie grozace wybuchem to napewno bym czół smród ?, czy organizm by się przyzwyczaił ?, mowa tu o 4 osobach
Moje pytanie to czy może dojść do wyhuchu jak będzie się ten gaz ulatniał z palnika ?

Od razu nie, musi być odpowiednia ilość gazu w powietrzu, aby mogło wybuchnąć od iskry, nie za mało ale i nie za dużo. Zakładam, że zapach jest dodawany do gazu tak, aby mocno #!$%@? przed osiągnięciem ilości wybuchowej.

Teraz myślę o wymianie gazowki na taka która odcina dopływ gazu po samoczynnym zgaszeniu ognia.

@matkuma:
ile tak plus minus czasu by musialo uplynac by tego gazu w powietrzu dużo się nazbierało i był wybuch, odkręcony jeden palnik, wiadomo dysza tak mała że nawet igła nie przejdzie


@matkuma: zakładając moc palnika 1kW, 1m3 propanu to 28 kWh, to wychodzi jakieś 0.035m³ gazu na godzinę. Dolna granica wybuchowości dla LPG to 2% a czujnik gazu włącza się poniżej tej wartości (sprawdź instrukcję, w internecie widzę od 15% dgw)
to butla , no i pisze na niej chyba propan butan


@matkuma: to jak masz butle to się nawet nie zastanawiaj. Wywalaj tę kuchenkę i kup indukcję.
Bezpieczniej, mniej kłopotów bo butli nie musisz zmieniać, węża do butli nie musisz wymieniać, reduktora nie musisz wymieniać.