Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 41
THE LINE - budowane od 2022 rok osiedle przyszłości w Arabii Saudyjskiej.

Prace wykopaliskowe rozpoczęły się na całej długości projektu od października 2022 r.

Jednobudynkowe pionowe miasto złożone z mniejszych modułów poskładanych jak klocki połączone podestami dla pieszych docelowo pomieści 9 mln mieszkańców.
Spowoduje to gęstość zaludnienia wynoszącą 260 000 osób na kilometr kwadratowy. Dla porównania, Manila, najgęściej zaludnione miasto na świecie w 2020 r., miało gęstość 44 000 / km2

Ma mieć szerokość 200 metrów, długość 170 km oraz 500 metrów wysokości.

Będzie biegło przez tereny przybrzeżne, pustynne i górzyste.

W The Line funkcje miejskie zostały ułożone przez urbanistów w pionie, jednocześnie dając mieszkańcom możliwość płynnego poruszania się w trzech wymiarach (w górę, w dół i w poprzek). Wszystko, czego mogliby potrzebować lokatorzy, zostanie rozmieszczone w odległości 5 - minutowego spaceru. To lepiej niż typowe założenia smart city, które "dają sobie" 15-minutowy spacer na załatwienie najważniejszych potrzeb. Do szkół, domów i miejsc pracy będzie można dojść przez parki i deptaki, które będą wyrastały wprost z budynków.

W mieście nie zobaczymy "tradycyjnych" samochodów (także tych elektrycznych) z bardzo prozaicznego powodu - w The Line nie zaprojektowano dróg. Poszczególne dzielnice połączy szybka kolej i w ten sposób "nada priorytet zdrowiu i dobremu samopoczuciu ludzi nad transportem i infrastrukturą" jak twierdzą projektanci. Jej przejazd z jednego końca na drugi ma zajmować około 20 minut.

W The Line zaplanowano także... pola uprawne, które mają wyżywić mieszkańców. Zboża i warzywa będą "autonomicznie zbierane i pakowane" i przenoszone do "społecznych stołówek" lub "wspólnych kuchni". Lokatorzy zapłacą abonament na śniadanie, obiad i kolację.

Wśród nietypowych części składowych jednobudynkowego miasta można także znaleźć:

-stadion znajdujący się pod ziemią;
-marinę dla jachtów;
-korytarze, które mają zarządzać migracją milionów ptaków

#ciekawostki #nieruchomosci #swiat
Caracas - THE LINE - budowane od 2022 rok osiedle przyszłości w Arabii Saudyjskiej.

...

źródło: comment_1671789481tAroXC2z4dnjvx5xgPGoxc.jpg

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 14
@Caracas: polecam zapoznać się z tematem wysiedlania ludzi mieszkających na terenach, pewnie warunki pracy do tego zbliżone do tych w Katarze na MŚ
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 51
@Caracas: Potwierdzam co napisał @Zergall: pomysł jest chu*owy, gówno z tego będzie, saudowie chcą przedłużyć sobie siusiaka (jak to autokraci) i wpadają na debilne, megalomanskie idee.
Polecam materiał m.in. na ten temat (angielski wymagany)
  • Odpowiedz
wpadają na debilne, megalomanskie idee.


@instalacja: dla reszty świata to dobre. Przetestują pomysły, a najlepsze zostaną wykorzystane w racjonalnych projektach.
  • Odpowiedz
@batonkb: kilka dni temu trafiłem na ten materiał, tym bardziej dziwi mnie, że jednak coś tam zaczynają.
Ale nie mówmy hop, najbliższe lata pokażą co z tego wyjdzie. :)
  • Odpowiedz
pomysł jest chu*owy, gówno z tego będzie, saudowie chcą przedłużyć sobie siusiaka (jak to autokraci) i wpadają na debilne, megalomanskie idee.


@instalacja: a najsmutniejsze, że mają środki, żeby wybudować modelowe miasta przyszłości. Zebrać tęgie głowy, sypnąć pieniądze i wybudować coś wspaniałego.

A oni #!$%@? #!$%@? wieżowiec na 200 km.
  • Odpowiedz
@Caracas: @instalacja: @instalacja: @gharman: polski architekt Hansen proponował coś bardzo podobnego w założeniach blisko 60 lat temu, więc sam koncept jest dość stary.
https://www.morizon.pl/blog/oskar-hansen-utopijne-wizje/
https://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/oskar-hansen-linearny-system-ciagly/

Osobiście jestem ciekaw efektu końcowego. Myślę że na terenach pustynnych budowa „miasta” tego typu jest dużo mniej energochłonna, podobnie jak jego późniejsze utrzymanie (ale to tylko moje domysły).
  • Odpowiedz
@Caracas: To najbardziej saudyjski pomysł jaki widziałem, kicz, zero stylu, kupa kasy wrzucona, tania niewolniczą siła robocza zbuduje co rozkaże, nie działa, trzeba wrzucać jeszcze więcej kasy by walczyć z oczywistymi jeszcze na etapie planowania wadami projektu. To jest takie bingo arabskich pomysłów
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@maciekawski: Masz wyżej, efekt końcowy będzie gówniany, pewnie nawet tego nie dokończą.

Nie możesz się bardziej mylić. Budowa na skrajnym #!$%@? gdzie hulają wiatry z piaskiem i są okrutnie wysokie amplitudy temperatury jest oczywiście dużo BARDZIEJ energochłona. Podobnie utrzymanie tego gniota, gdzie trzeba jeszcze dostarczyć tam wodę.
  • Odpowiedz