Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
1.Mam pytanie techniczne, czy światłowód może się składać z jednego włókna ? Wszędzie piszą że światłowody mają 2,4,8 ...96 włókien czyli minimum dwa lecz na filmach na YT widzę że podczas spawania światłowodu jest tylko jedno włókno które spawają. Jak to w końcu jest ?

2. Jeśli światłowód ma np. 8 włókien oznacza to że mogę podpiąć na jednym światłowodzie 8 mieszkań w bloku czy jest to parami i tylko cztery ?

#swiatlowod #swiatlowody
  • 13
1.Mam pytanie techniczne, czy światłowód może się składać z jednego włókna


@Daro_: może, ale przynajmniej jeśli chodzi o kable, jeszcze takiego nie spotkałem. Ale mikrowłókna, patchcordy - wszystko jednowłóknowe.

2. Jeśli światłowód ma np. 8 włókien oznacza to że mogę podpiąć na jednym światłowodzie 8 mieszkań w bloku czy jest to parami i tylko cztery ?


@Daro_: zależy od techniki, której używasz. Duplexowy lan - dwa włókna, czyli cztery mieszkania.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Jarek_P: dziękuję serdecznie za wytłumaczenie, widzę że specjalista ;)
1. Czyli rozumiem że na tym filmiku https://youtu.be/Ywhi92CoRPo spawali jakiś patchcord bo jest jedno włókienny.

2. Czyli np. Ze splitera z miasta na wieś idzie światłowód z dwoma włóknami ale tylko jedno włókno jest dalej rozgałęzianie a drugie jest np. awaryjne ? Tylko przecież na jednym włóknie jest tylko simpex więc komunikacja w jednym kierunku tylko a takiej technologii już się chyba
@Daro_: ty mowisz tylko o kablu, kabel to kabel, tak jak w skretce jest 8 przewodow a mozesz wykorzystac tylko jeden czy dwa do jakichs alarmow czy telefonow.
W przypadku duplexu mozesz podpiac patchord "podwojny" albo dwa pojedyncze, napisz o jakiej technologii mowa.

Pisz konkretnie bo na wies moga isc dwa wlokna do OLTa (wspomniany przez jarka gpon, dopiero za oltem sa splittery) a OLT moze byc w miescie roznie bywa,
Czyli rozumiem że na tym filmiku https://youtu.be/Ywhi92CoRPo spawali jakiś patchcord bo jest jedno włókienny.


@Daro_: tak, nawet widać, że żółty :) (defaultowy kolor typowych patchcordów jednomodowych)

Czyli np. Ze splitera z miasta na wieś idzie światłowód z dwoma włóknami ale tylko jedno włókno jest dalej rozgałęzianie a drugie jest np. awaryjne ?


@Daro_: z OLTa z miasta idzie na wioskę kabel, zwykle wielowłóknowy, ale włókna mogą być jako rezerwa, albo
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@krzywy_kanister nie pytam konkretnie ale chciałbym zrozumieć podstawy budowy sieci światłowodowych. Z tego co czytałem na necie to wszędzie jest że simpex to tylko transmisja w jednym kierunku.

tak, nawet widać, że żółty :) (defaultowy kolor typowych patchcordów jednomodowych)


@Jarek_P ale przecież to że jest żółty nie oznacza przecież że musi być jednowlóknowy ?

nie. Światło może mieć różne kolory. I z tego się tu korzysta, jednym kolorem idzie komunikacja wtę, a
@Daro_: kolor oznacz jednomodowy/wielomodowy a nie ilosc wlokien.
na razie zle na to patrzysz, rozumiesz chociaz jak dziala transmisja po skretce gdy podlaczasz komputer po kablu? to nie jest skomplikowane a ty wrzucasz niepotrzebne stwierdzenie typu duplex jest lepszy niz simplex.
@Jarek_P ale przecież to że jest żółty nie oznacza przecież że musi być jednowlóknowy ?


@Daro_: w przypadku pathcordów kolor oznacza rodzaj światłowodu, zasadniczo właśnie to, czy to jest jednomod (żółty) czy wielomod (zielony, pomarańczowy albo szary, nie jestem pewien, czy między nimi są jakieś inne różnice). Ale to jest obecnie właściwie pusty temat, nie jestem pewien, czy wielomodów się jeszcze używa gdziekolwiek poza techniką audio.

i tak też piszą na