Wpis z mikrobloga

#codziennadruzynapierscienia

18. grudnia 3018 roku Trzeciej Ery

Tego dnia, po powrocie wszystkich zwiadowców, Elrond wezwał do siebie hobbitów oraz pozostałych zainteresowanych, by przedstawić im wieści i dalsze zamiary. Rozesłani na zwiad odnaleźli w sumie osiem martwych rumaków, które należały do Nazgûli. Było krzepiącą informacją, jako że sądzili, iż w ten sposób zyskiwali nieco czasu, nim Upiory Pierścienia odzyskają siły i wznowią pościg. Śladów Golluma natomiast nie udało się znaleźć.

Takimi słowami zwrócił się Elrdon do Froda:

Drużyna powinna być nieliczna, bo całą nadzieja w pośpiechu i tajemnicy. Gdybym nawet rozporządzał zbrojnym zastępem elfów, jak za Dawnych Dni, nie przydałoby się to na wiele, przeciwnie, wzbudziłoby tylko czujność potęgi Mordoru. Towarzyszy Pierścienia będzie dziewięciu: Dziewięciu Piechurów przeciw Dziewięciu Jeźdźcom. Z tobą i twoim wiernym sługą pójdzie Gandalf, to bowiem będzie Czarodzieja największe dzieło, może nawet uwieńczenie trudów całego życia. Poza tym będą w Drużynie przedstawiciele wszystkich wolnych plemion świata: elfów, krasnoludów i ludzi. A więc elf Legolas i krasnolud Gimli, syn Glóina. Obaj zgodzili się towarzyszyć ci przynajmniej do przełęczy w górach, a może i dalej. Z ludzi pójdzie Aragorn, syn Arathorna, ponieważ pierścien Isildura jemu jest najbliższy.


Aragon zaproponował jeszcze, by udział w wyprawie wziął także Boromir, jako że obaj mężczyźni wybierali się do Minas Tirith, które wypadało po drodze. Pippin i Merry również zostali włączeni do Drużyny. Sprzeciwiał się temu Elrond, uległ jednak namowom Gandalfa i tak cała czwórka hobbitów miała wyruszyć na niebezpieczną wyprawę.

Ustalono, że Drużyna wyruszy za tydzień. W tym czasie poczynione zostaną ostatnie przygotowania do wyprawy. Między innymi planowana będzie trasa przemarszu w oparciu o zebrane informacje. Przekuty zostanie także miecz Elendila, który Aragon zabierze ze sobą. Ostrze odtąd będzie znane pod nowym imieniem - Andúril, Płomień Zachodu.

tłumaczenie: Maria Skibniewska
Na ilustracji… cóż ¯\(ツ)_/¯_

#lotr #wladcapierscieni #ciekawostki
Pobierz Majku - #codziennadruzynapierscienia 

18. grudnia 3018 roku Trzeciej Ery

Tego d...
źródło: comment_16713623769R5sdGxvM8e7c6vspgUycs.jpg
  • 8
Jest taki kalendarz wydarzeń z książek z konwersją na ludzki kalendarz ?


@Paradox3p: tutaj masz kalendarz z datami, przy czym nasz kalendarz=/=kalendarz Shire (dot. również innych kalendarzy Śródziemia)
Tak jak wspominał @Majku_: w "Powrocie Króla" w Dodatku B - „Kronika Lat (Kronika Królestw Zachodnich)” oraz Dodatku D – "Kalendarz Shire'u" jest więcej info o kalendarzach. Przy czym Dod. B podaje co się działo w konkretnych latach, natomiast Dod. D podaje
fachowa odpowiedź.


@Majku_: dzięki za docenienie, tak skupiłem się na omówieniu kalendarzy, że zapomniałem pocisnąć Sama, więc robię to teraz. Sam przez 49 lat (7 kadencji po 7lat) bycia burmistrzem Michel Delving nakradł tyle granulatu dla burmistrzów, że się roztył.
BTW jak powinno się czytać nazwę "stolicy":
a) wg pisowni "michel",
b) bardziej z ang. "miczel" (jak "check") lub "majkel" (zbliżone do imienia Michael/Michał)?
@bartton: dobre pytanie ¯\_(ツ)_/¯
Próbowałem wyguglać i wychodzi mi, że albo "miczel" albo "michel". Ogólnie "Michel" to franuska wersja naszego Michała i w ichnim języku wymawia się to właśnie "Miczel" / "Miszel"
Ogólnie "Michel" to franuska wersja naszego Michała i w ichnim języku wymawia się to właśnie "Miczel" / "Miszel"


@Majku_: możliwe, w filmie lub audiobooku (na podstawie książek Muzy) spotkałem się z w/w wersją, ale wolałem to jeszcze zweryfikować z kimś innym