Wpis z mikrobloga

Ma ktoś ogrzewanie na pompę ciepła powietrzna i fotowoltaike?

Jak wam to teraz wypada, nadal lepiej niż ogrzewanie np na ekogroszek, węgiel itd. czy też że względu na opady śniegu i niskie temperatury wypada to dość słabo w obecnych warunkach.

Macie śnieg na panelach czy też nie? Da się coś z tym zrobić czy też lipa?

#pompaciepla #fotowoltaika
  • 46
@mkoval33: śnieg nie jest problemem. Panele pokryte śniegiem to minimalny problem, bo produkcję "na zimę" robi się "w lato". A żeby panele działały to i tak potrzebne słońce, albo przynajmniej niewielkie zachmurzenie. Więc czy to śnieg czy to chmury to produkcja będzie niemal zerowa.
A panele same się odśnieżają, wystarczy by kawałek wyłonił się na słońce i wszystkie się odśnieżą.
@mkoval33: poczekaj aż ludzie pouzywaja pomp ciepła w taką zimę jak idzie teraz.
Poprzednie lata były aberracją - lata dużo słońca a zimy ciepłe. Niskie temperatury drastycznie obniżają wydajność pomp ciepła.
@mlesz: chodzi o to że rok temu temperatura rzadko poniżej zera schodziła.
A teraz większość Polski trzyma mróz.
Zużycie energii przez pompę będzie diametralnie inne.
Ja mam alergię na wyciągnięcie wniosków z wiedzy jednego sezonu i wiedzy wyciągniętej z interpretacji jakiś wskazań których się nie rozumie.
@Mateos2: głupoty gadasz. Najgorsze co może się stać, to spadek temperatury w pomieszczeniu o 2-3 stopnie. Założę sweterek zamiast tshitra ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Pompę mam 4 lata i już tpodobne zimy przeszła.
Niskie temperatury drastycznie obniżają wydajność pomp ciepła.


@Mateos2: Tragedii nie ma, zbiornik 1000l, na dworze -12, pompa 7,8kW dawała radę, trzymała temperaturę 43-45°C. Te fale na wykresie to defrosty.
Do podłogówki nawet za dużo.

Macie śnieg na panelach czy też nie? Da się coś z tym zrobić czy też lipa?


@mkoval33: Nie warto nic robić bo i tak słońca nie ma i uzyski kiepskie.

Ja prócz pompy gdy
DRESIARZZ - > Niskie temperatury drastycznie obniżają wydajność pomp ciepła.

@Mate...

źródło: comment_16712961564hawtH38qU16kdXLJLgyPV.jpg

Pobierz
Jak wam to teraz wypada, nadal lepiej niż ogrzewanie np na ekogroszek


@mkoval33: Mi to wypada lepiej nawet jak nie miałbym fotowoltaiki. Zużycie przy -5C na poziomie ~30kWh przy 235m2. Z tym, że ja wybrałem gruntową pompę ciepła. Przy podobnych mrozach potrafiło mi wciągnąć nawet 2 worki ekogroszku.

Zimą instalacja robi tam mała produkcję, że czy jest śnieg na panelach czy go tam nie ma to i tak bez większej różnicy.
@Mateos2: nie jest tak źle z tymi pompami, obecnie dają rade dobrze nawet sporo poniżej zera i zyski i tak np 1,5 zamiast 1 do 1. jak sprawdzisz roczne średnie temperatury to wychodzi ze pompa to dobry pomysł jeden rok trochę gorszy drugi trochę lepszy ale średnio jest ok. Ja teraz grzeje zwykła grzałką w bo mam na produkcje, konstrukcje wykonałem samemu ( ͡° ͜ʖ ͡°) przy
@DRESIARZZ: a taryfę masz jaką ? kolega nie ma pompy ale on ma taryfę 3 strefowa i wychodzi m COP 2 bez zadanej pompy. On ma sterowniki które załączają mu grzałki w określonych porach
@awdr: @DRESIARZZ: @kuncfot:
Czytajcie proszę co napisałem

Podajcie jaki macie COP jak jest -15 stopni i grzejecie cwu pompą powietrze-woda.
Nie mówiłem że nie da rady - mówiłem że osiągnięcie sprawność rzędu farelki.

Sam mam pompę ciepła, ale wspomagana gazem.
I nie ma cudów - gaz jest tańszy od pewnej temperatury.
@Mateos2: Ja tez mam gaz planuje pompę, będę ja włączał gaz jak temperatura spadnie poniżej -2
jak to ci wychodzi ? jaki COP roczny ?
jakie masz zapotrzebowanie ja mam 8kw i myślałem o panasonicu 5kw ale teraz bardziej składniam się do 7kw
@kuncfot: a może coś sensownie zamiast jakiś dźwiękopodobnych wyrazów?

Wrzucasz coś z dupy wyjęte co nic nie mówi o sprawności, grzalkach ani rzeczywistym poborze mocy i się podniecasz.

Pokaż COP grzania cwu przy -15 . COP rzeczywisty liczący grzałki, pompy obiegowe, grzałkę karteru itd.
@awdr: to już zależy od tego co i jak grzejesz.
Ja mam sporo grzejników plus prąd trzy strefowy więc temperatura przełączania to czysta ekonomią.
W weekendy do -5 grzeje pompą. Potem gaz.
Cwu grzeję gazem od 0 stopni w taniej taryfie i od 7 stopni w najdroższej.

Przełączanie gaz - pompa odbywa się na podstawie obliczeń ceny kW ciepła.
Stąd ciepła woda więcej gazem bo wyższe temperatury trzeba osiągnąć i pompa