Wpis z mikrobloga

Ma ktoś ogrzewanie na pompę ciepła powietrzna i fotowoltaike?

Jak wam to teraz wypada, nadal lepiej niż ogrzewanie np na ekogroszek, węgiel itd. czy też że względu na opady śniegu i niskie temperatury wypada to dość słabo w obecnych warunkach.

Macie śnieg na panelach czy też nie? Da się coś z tym zrobić czy też lipa?

#pompaciepla #fotowoltaika
  • 46
@mkoval33: > Niskie temperatury drastycznie obniżają wydajność pomp ciepła.

Sezon grzewczy to 6 msc, gdzie mroźno jest przez około ... 2 miesiące.

@Mateos2: w grudniu mam 427kwh (CO i CWU) zużyte dla 130m2 (154m2 licząc po podłogach ze skosami) na samych grzejnikach - budynek już nie najnowoczesniejszy bo z 2008. Nie mam fotowoltaiki, ale przy taryfie g13 to jakieś 220 PLN, czyli ze 100 kg ekogroszku przy obecnych cenach (
Sezon grzewczy to 6 msc, gdzie mroźno jest przez około ... 2 miesiące.


@magicznyfred: ale właśnie te 2mce robią rachunek.

Oczywiście że wszytko żre prąd. Ważne żeby nie być ślepym na fakty i po prostu rozumieć plusy i minusy.

Mój dom przy temperaturze obliczeniowej -20 potrzebuje ok 9kW ciepła plus sporo kW na cwu.
Stąd decyzja o podwójnym źródle ciepła.
Bo przy -20 gaz bije na głowę pompę ciepła. A przy
Pompa jest super. Ale wystarczy jedna poważna zima żeby kocioł gazowy się zwrócił.


@Mateos2: Tak w przypadku, gdy masz gaz w domu... i liczysz koszt samego kotła gazowego, a nie przyłącza. Nie neguję tego, że lepiej coś mieć niż nie mieć.

ale właśnie te 2mce robią rachunek.


@Mateos2: Nie wiem, co z tego, że grudzień i luty zrobi mi po dajmy 500 PLN/mc po obecnych cenach i dajmy po 1000PLN/mc
@awdr: każde źródło jest wpięte osobno w obwody co i cwu, mogą nawet działać na raz (jedno grzeje cwu drugie co)
Każdy ma swoje zawory, a ogrzewanie ma swoje niezależne pompy na kondygnacje.
@Mateos2: czyli masz zdublowane pompy i zawór 3d ?
Ja chcę zrobić przepinanie pomp i zaworu 3d na przekaźnikach albo kocioł gazowy albo pompa ciepła
@asiajasiabasia: ten typ używa pomp w domu już jakieś 10 lat. I jest po prostu ekonomicznym realistą.
Do tego z wykształceniem kierunkowym

No ale tak, mówienie że pompa ciepła ma kiepskie parametry przy mrozach jest pase bo teraz sezon na podniecenie się odkryciem starej technologi.
@asiajasiabasia: ale ja nie mówiłem że się nie opłaca. Opłaca się. Z zastrzeżeniem że są takie zimy i takie ceny że może się nie opłacac.

Jeśli prąd by kosztował tyle co rynkowo, a prosumenta wycięli to matematyka się zmieni mocno...

A przy domu bliskim pasywnego też przestaje się opłacać bo ogrzewania nie robi się centralnego
@asiajasiabasia: owszem bywały i bywać mogą.
Dodatkowo jak wspomniałem - przy manipulacji cenami energii może efekt być taki że gaz jest mocno tańszy niż pompa ciepła.
Przyszły rok przy COP 3.0 1kWh ciepła z pompy ciepła to będzie min 0.3zl
Gaz wyjdzie taniej
Układ biwalentny daje komfort i ekonomię
Przyszły rok przy COP 3.0 1kWh ciepła z pompy ciepła to będzie min 0.3zl

Gaz wyjdzie taniej


@Mateos2: Jeśli popyt na gaz nadal będzie rósł (a na to się zanosi, bo rząd w ostatnich latach gazyfikuje na potęgę wszystkie zadupia, gdzie wiadomo już, że w przewidywalnej przyszłości gaz do ogrzewania i tak ma iść do likwidacji), to ceny poniżej 50gr/kWh dla gazu są raczej nie do utrzymania.
Tanio już było.
@asiajasiabasia: jeśli gaz był lub jest blisko to koszt montażu to kilka tyś PLN. Jeśli ktoś zużywa duże ilości kWh przez kubaturę i duże zużycie cwu to oszczędność może być spora.
Zresztą producenci dawno to zauważyli i B. Dużo pomp jest przystosowane do pracy biwalentnej.

Nie deprecjonuje pompy ciepła, po prostu nie jest to rozwiązanie na wszytko i ciągle brakuje wielu rozwiązań żeby komfortem dogonić gaz.
Możliwe że pewnych rzeczy nigdy
@asiajasiabasia: kociol gazowy nie potrzebuje komina
dobry kociol to 4tys PLN i jedyna armatura to rury
przylacze gazu to juz rzecz wtora i zalezna od wielu czynnikow

włączamy pompę dopiero


@asiajasiabasia: i tu jest slowo klucz dla niektorych - XXI wiek, a ja mam sterowac ogrzewaniem recznie?
termperatura w domu ma sterowac termostat a nie ja recznie on-off.
Coraz wiecej ludzi zreszta tego oczekuje - komfortu i bez obslugowosci
@asiajasiabasia: kwestia definicji wygody i komfortu.
moja zona nie ma pojecia czym, kiedy i co grzeje - jak ma fantazje to zmiana temperature oczekiwana na ktorejs kondygnacji i to sie realizuje.
krzywa grzewcza, moc urzadzen itp reguluje sie same w zaleznosci od zapotrzebowania i okolicznosci (trend + prognoza)

to wlasnie lenistwo i chec komfortu napedza od wiekow cywilizacje
rozumiem ze sporo ludzi lubi pogrzebac, pobawic sie i recznie sterowac.
ja wole