Wpis z mikrobloga

@lewyx: pompa 30k (Nibe F1245 10kW) + odwierty 240m 16k + montaż i jakieś rurki 8k ceny z 2016, wykonanie 2017
Dofinansowanie 17k( ale jeszcze rekuperaror w to wchodził)

Pompa ma już wszystko, 2 pompki obiegowe i zbiornik ciepłej wody. Dokupione były tylko 2 naczynia przeponowe i pompa do cyrkulacji c.w.u.
@lewyx: Alpha Innotec LWDV 91-1/3-HSDV 9M1/3 (zintegrowany zasobnik cwu 180l) + bufor Alpha Innotec TPS 200 pełniący rolę sprzęgła na dwa obiegi góra/dół (2 pompki wilo). Cena za wszystko 49900 pln, październik 2021.

Dzisiaj sama pompa 53000 netto, wtedy 34000
#!$%@? kogos tam zdrowo xD
@Fudgehog: @KONONOWlCZ: Chryste jakie ceny, przecież za to można grzać 12 lat gazem uwzględniając koszt kotła gazowego

cały czas rozmyślam czy jednak pompa ciepła jak wszyscy, jednak koszty i fakt że w listopadzie jak rozpoczął się sezon to widziałem tylko serwisantów różnych firm skutecznie mnie chłodzi

chyba zostanę przy pomyśle kotła na gaz drzewny (mam darmowe drewno), może trzeba się narobić ale za to jest brud i smród w kotłowni
@lukaschels: ja to nawet bym się nie zastanawiał mając za darmo drewno, zrobilbym tylko 100% podlogowki zeby w razie jakiegos zakazu posiadania drewna xD w przyszłości ewentualna pompa ciepła miała idealne warunki do grzania niską temperaturą. Masz swój las? Dużo go?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KONONOWlCZ: mam #!$%@? lasu, leśniczy mnie ściga że za wolno sprzątam wywroty. A i jeszcze więcej zadrzewień, zagajników które trzeba co jakiś czas czyścić i przecinać. Głównie sosna i olszyna.
Jedyny problem (i największy) to że trzeba tam iść i przygotować to drewno, pociąć i składować 2 lata.

Zasadniczo chce duży piec zagazowujacy plus dwa bufory łącznie 2k albo 3 k litrów plus wspomaganie fotowoltaika poprzez grzałki (mam na inne cele
@lukaschels:
tylko knx ;) + bramka komunikacyjna do falownika, np. solaredge takie ma: https://elausys.be/products/knx/gateways/SolarEdge-inverter-knx-interface/

Jak bedziesz mial knx to „zwizualizujesz” to bez problemu w loxone czy czyms innym (ja mam GIRA). Zakładam, że chodzi o zrobienie czegoś na zasadzie triggera/logiki: jak jest uzysk z paneli i jak w buforze nie ma 90c to włącz grzałke. Jak tak to jest do ogarnięcia zarówno w loxone jak i gira x1, tylko na bazie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@KONONOWlCZ: dokładnie o taką logikę mi chodzi.

No knx poważnie rozważam ale trochę zniechęca mnie cena.
A też nie wiem jak szukać form które w tym pracują bo zasadniczo każdy ma swoją nazwę a wykorzystują tylko wspólny system.
Ja tylko pisze co powiedział mi przedstawiciel firmy, ja się na tym nie znam a jak ktoś kto w tym pracuje mówi że się nie da to nie zgłębiam.
Jeszcze nie miałem okazji
@lukaschels:KNX daje taką elastyczność jakiej nie daje nikt inny. Dzisiaj ampio jest, za 5 lat upadną i co wtedy? Loxone z tego co widzę ma tendencję do zamykania się w swoim standardzie. A mając knx masz możliwość migracji do innych systemów tzn jak firma „a” padnie, to zawsze jest firma „b” która ma takie moduły do wykorzystania

Na tej stronce z bramką masz zakres danych jakie możesz uzyskać z falownika. W
@lukaschels: ja będę szedł w FIBARO bo współpracuje z wieloma rzeczami a także co dla mnie ważne - z inwerterem Froniusa, może to sprawdź?
A co do drewna to nie sprzedajesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)? Liściaste jakieś ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@KONONOWlCZ: to nie jest nic skomplikowanego ale trzeba mieć na to czas, a ja go nie mam. Mój teść jest elektrykiem i próbuje trochę go namówić na jakieś szkolenie bo w sumie nie ogarnia tylko programowania, bo już instalacje tego typu układał lub naprawiał

znam zalety knx i jego największą wadę

@Fudgehog: ten moduł co pokazał @KONONOWlCZ: tez jest dla froniusa. Ale fakt że mam inwenter 20 kW sprawia
@lukaschels: A co uważasz za największą wadę KNX poza jego ceną? ;)
Z ceną można pokombinować, np. kupujesz bramkę komunikacyjną do systemu alarmowego Satel (jak planujesz) i czujki ruchu masz za 200zł a nie za 2000zł ;)

Ja przed podjęciem decyzji w co idę przejeździłem całą polskę i rozmawiałem z wieloma instalatorami, byłem na branżowych eventach i wyceny miałem różne większość między 90k a 140k.

To co mi utkwiło w pamięci
KONONOWlCZ - @lukaschels: A co uważasz za największą wadę KNX poza jego ceną? ;) 
Z ...

źródło: comment_1670929706BAgUoEYiQhBWnG2BRZRHNK.jpg

Pobierz