Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #amd

Nie takie złe te nowe gpu od AMD. Tzn ta mocniejsza wersja. RT słabsze od Nvidii ale już użyteczne bo na poziomie serii 3000. AMD systematycznie jedną generacje wstecz za nvidją jeśli chodzi o RT ale już można go używać.
To co mnie rozczarowało to pobór mocy. Jakie to muszą być wyżyłowane karty, one ciągną sporo więcej prądu niż rtx 4080. A tak się AMD śmiało z poboru mocy u nvidii. Tego chyba nikt się nie spodziewał.
  • 44
skąd to info?

Edit: aaaa, embargo zeszło


@MarteenVaanThomm: No zeszło masa testów jest. Ale powiem, że po przeanalizowaniu tematu możliwej ceny i tego, że AMD leci przecież na nowym procesie 5nm to można by się spodziewać czegoś wiecej. Szczególnie bo ich prezentacji co tak rozbujała nadzieje. Nie mogę ogarnąć tego jak AMD musi mieć #!$%@?ą architekturę, że wciągają tyle prądu i to na nowym niskimu procesie. - nie kapuje tego. I
wiedziałem, że nie będzie ognia, a tak tldr jakie są pobory i jaka wydajność w odniesieniu do 4080/4090? Bo jeszcze nie oglądałem nowinek dzisiaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@MarteenVaanThomm: XTX Zjada o 50W więcej niż 4080, będą słabszą od 4080 kartą w pasteryzacji o jakieś od 4 do 8/10 % w zależności jakie gry dobierzesz, rozdzielczości itp. U Liptona wyszło 5% (100 vs 95). O wydajności w
Nie takie złe te nowe gpu od AMD.


@Variv: Przecież ta premiera to jest kompletna porażka 7900xt jest tylko o 20% wydajniejszy od 6900xt XD
Tak naprawdę powinien nazywać się 7800xt. Wtedy byłby tylko jakieś 30% wydajniejszy od 6800xt, za to 40% droższy na premierę xD Po 2 latach żadnego progresu wydajności do ceny.

Wydajność RT dużo niższa niż 4080, zieloni mają dlss 3, a amd tylko obiecuje, że coś da,
@Variv: Mnie najbardziej rozwala aktywność fanbojów czerwonych z ich nadmiernym optymizmem i ich późniejsze fikołki.
Ale żeby nie było, seria 6000 jest całkiem udana i w relacji cena/wydajność czy wydajność na wat wygrywa z zielonymi. Nie jakoś znacząco, ale wygrywa. Teraz mamy sytuację, że amd po prostu technologicznie nie dowiozło, a ceny podniesione, bo rywal też podniósł. Po niedawnych doniesieniach o dalszej marginalizacji amd na rynku gpu oczekiwałbym agresywnej strategii cenowej
@Variv: ojtam, ojtam. Lienus mówi że najukochańsza i że nie będzie używał 4090. Chyba nie jest tak naiwny żeby wierzyć że ludzie nie pamiętają co mówił w październiku. Jay2Centy 'just buy it!' kolegę do wywiadu posadził bo chyba coś podpisał że Nvidia najlepsza a widać AMD też dobrze płaci. Beka ostro.
@keton22: Jakiś\czas temu odkryłem kolesia nazywa się FrameChasers na YT - strasznie jechał po AMD po prezentacji ich kart, że AMD wali scieme w tych wykresach. Że bez sensu to bedzie za 1000 dolarow jak za 1200 bedzie 4080. Ale nawet on w swojej krytyce przed premierą nie przewidział np. takiego poboru prądu. Tego chyba nikt nie przewidział.
A o Linusie to mi nawet nie mów, bo to xD. To jest
FrameChasers


@Variv: oglądałem dzisiaj. Przynajmniej mówi to samo stale. Co do poboru jestem ciekaw jak to się równa do mojej 4090 która jest ustawiona na 950mV przy 2.8GHz i wykręca 3dMarki w górnym 98% percentylu a pobiera w grach poniżej 300w a z raytracingiem poniżej 350. Coś mi się widzi że tak ustawiona jest liderem na raz wydajności i efektywności.
Coś mi się widzi że tak ustawiona jest liderem na raz wydajności i efektywności.


@keton22: Zdecydowanie. Generalnie wydaje się, ze architektura 4000 jest ogólnie dość fajnie skalowalna jesli chodzi o pobór prądu. 4080 przecież zaskoczyła relatywnie niskim poborem. Widać znacznie fajniejsza architektura i proces niż w 3000 serii. Choć jak widac po AMD sam proces technologiczny to za mało aby był dobry pobór.
@Variv: a jeszcze tak mi się pomyślało ciekawe jaka będzie dostępność i prawdziwa cena a nie ta 'marketingowa'. Bo ponoć w USA nawet za 4090 1900 baksów biorą a za 4080 1500 to co tej na 1299 tej tańszej i 1600 tej droższej nie zrobią?
obawiam się, że u nas nie będzie dostępności :-/


@majk3l: 4080 trochę spadły ceny względem premiery. Widzę, że za 6400 zł można mieć palita gamerocka. I teraz sobie myslę, ile musiałby kosztować XTX aby się opłacało w tym przedziale cenowym kupić jak by nie było gorsza kartę od 4080? Trudne pytanie. Obie karty sa i tak drogie. W tym przedziale cenowym raczej mało kto będzie żyłował kilku złotych. - to nie
kupić jak by nie było gorsza kartę od 4080?


@Variv: yyy, czyli mówisz, że najbardziej opłacalna wydajnościowo karta


jest gorsza od najgorzej przyjętej na rynku konstrukcji od lat?


No ok, odważne stwierdzenie. Ale chyba już teraz wiesz dlaczego rzadko kiedy się z tobą zgadzam w tych kwestiach.

Wydać teraz konkurenta dla 4070


@Variv: właśnie to zrobili. No może dla 4070Ti, który też będzie za $900 :-)
Nie sądzisz chyba, że
yy, czyli mówisz, że najbardziej opłacalna wydajnościowo karta

czyli 7900 XTX

jest gorsza od najgorzej przyjętej na rynku konstrukcji od lat?

Czyli RTX 4080.


@majk3l: no nie wiem czy taka najbardziej opłacalna wydajnościowo. To może za chwilę kosztować tyle co ten RTX, a nie oszukujmy się, że lepiej mieć RTXa. Kwestia wahnięć cenowych ze strony AMD i NV.
NV schodzi trochę z ceną i AMD nie ma czego szukać. Te RTXy
Z tym przyjęciem też bym nie przesadzał, duża wina tego po stronie NV pod kątem marketingowym

@MarteenVaanThomm: to pokaż jakiś artykuł z pozytywnym odbiorem tej karty na starcie.

ale wydajność jest,

@MarteenVaanThomm: wszystko co istotne, wszystko co się liczy w ogóle to wydajność/cena. Nic więcej.

AMD powinno dać sobie siana z RT zostawić to nvidii, nie ładować w to pieniędzy, a konkurować wydajnością w rasteryzacji i optymalizować się kosztowo do
majk3l - Z tym przyjęciem też bym nie przesadzał, duża wina tego po stronie NV pod ką...

źródło: comment_16708783549EqnuVwwaV1LpAhkKGPhuY.jpg

Pobierz