Wpis z mikrobloga

@lysyzlombardu: Chyba bez pracy tam czy zainwestowania ogromnych pieniędzy nie bardzo jest jak. Czasy z fejkowym zatrudnieniem i wyłudzaniem wizy biznesowej już minęły. Mnie szczęśliwie pandemia dopadła w Wietnamie i spędziłem tam ciągiem 1.5 roku prawie legalnie ale podobna sytuacja szybko nie będzie miała miejsca raczej.
@lysyzlombardu: Jak sobie teraz tak myślę to wyjątkowy czas to był. Bez milionów turystów, naganiaczy i innych turystycznych patologii. Widziałem Wietnam jakiego niewielu będzie kiedykolwiek w stanie zobaczyć. Na przykład HoiAn z pustymi ulicami niemal, DaNang z pustymi plażami
@asdfghjkl: bez turystów i całego zgiełku na pewno było wyjątkowo, ale szczerze mówiąc, po miesiącu w Sajgonie i tak przepadłem i chciałbym tam wrócić, ale nie na wakacje, a na dłużej (ʘʘ)

btw jest tu może ktoś, kto pracuje jako nauczyciel angielskiego? Bo rozważam teraz taką drogę kariery xd
@lysyzlombardu: był ktoś taki ale czy nadal tu jest to nie wiem. Jak jeszcze byłem w Wietnamie to rząd zabrał się za tych wszystkich pseudo nauczycieli bez żadnego potwierdzenia kwalifikacji w edukacji. Całkiem możliwe że ta droga już nie jest taka prosta i nie wystarczy już samo mówienie po angielsku żeby dostać pracę w szkole prywatnej i wizę pracowniczą
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@lysyzlombardu: jestem nauczycielem angielskiego w Wietnamie od kilku lat bez przerwy

Nie ma możliwości uzyskania wietnamskiego obywatelstwa lub zgody na pobyt bezterminowy (nawet ślub i inwestycje tego nie zmienią). Nie da się również nabyć nieruchomości na własność jako obcokrajowiec

Według mnie ta część Azji to bardzo słaby kierunek na dłuższe życie. Dobra opcja dla przygody lub zarobienia kasy. Dużo lepiej wypada Ameryka Południowa- też tanio, śmieszne ceny nieruchomości NA WŁASNOŚĆ i
@Spearo: nie mówię, że chciałbym tam zostać dożywotnio, bo pewnie nie, ale spróbować na rok czy dwa - jak najbardziej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Btw, czemu uważasz, że to słaby kierunek? Tylko z uwagi na stały pobyt, nieruchomości, czy są też jakieś inne słabe strony w dłuższej perspektywie?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@lysyzlombardu: w dłuższej perspektywie dochodzi jeszcze lokalna specyfika-> to inna cywilizacji (to grubszy kaliber niż różnice kulturowe), więc wiele kwestii jest odmiennych lub przeciwnych do tych znanych z zachodu

Lokalsi są sympatyczni, ale społeczeństwo kształtowało się pod wpływem konfucjanizmu, więc jako białas zawsze będziesz gorszy. Nawet gdybyś się wżenił