Wpis z mikrobloga

Drogie mirki i mirabelki militarne które wspierają technologiczne zbiórki na rzecz #ukraina
Ja oraz grupa brytyjskich droniarzy zorganizowych wokoło grupy tzw Grey Arrows Drone Club prowadziliśmy zbiórki pieniędzy i środków które szły następnie na zakup dronów DJI Mavic 3 których Ukraińcy potrzebują tak bardzo.
Niestety Ukraińskie jednostki nie mogą latać dronami z firmware powyżej 0600 ze względu na to iż wóczas są oni widoczni w przestrzeni DJI Aeroscope do której mają dostęp Rosjanie, poprzednie wersje firmware z modyfikacjami NFZ które Ukraińcy wprowadzają w dronach mogły konsekwentnie bypassować obecność w przestrzeni a Ruscy o dronach w powietrzu a co najważniejsze pozycji pilota - nic nie wiedzieli, niestety z każdym kolejnym update po 1.00.0600 wszystko sie zmieniło.

Do tej pory od połowy maja zebraliśmy około 48 sztuk dronów DJI Mavic 3 o wartości rynkowej około 100 000 funtów. Kupując nowe i używane drony od użytkowników.
Warunek ustalony przez Ukraińców to by firmware dronów był maksymalnie 1.00.0600.
Wczoraj dojechała kolejna paczka dronów w wersji Combo i Single.

Niestety drony z pudełka mają już hardcodowany firmware 0850. Niestety DJI wprowadziło bardzo szkodliwą aktualizację do dronów które ostatecznie uniemożliwił robienie RollBack na firmware 0600 a kilka prób z użyciem Drone-Hacks skończyło się tym że GPS przestał działać w DJI Mavic 3 i mieliśmy zbrickowany dron tak naprawde który bardziej nadawał się do rzucania niż latania. Ponieważ Dron przechodził w tryb Atti w środku lotu i potrafił driftować i odlatywać.

Kończąc swój wpis będę niestety będę musiał poinformować nasze źródła ukraińskie które odbierały od nas drony o tym co w konsekwencji podejrzewaliśmy że może się stać i niestety się stało.

Także mogę śmiało powiedzieć że jakiekolwiek zbiórki na drony w tej chwili albo w przyszłości są już bezcelowe w kontekscie Mavica 3 które tak bardzo zmieniały oblicze tej wojny.

Mieliśmy zawsze stricte zapytania o Mavici 3 ze względu na wysoki payload dronów, wysoki zoom optyczny oraz możliwość przenoszenia około 2 mini pocisków/bomb lub 2 granatów w koszykach umieszczonych pod spodem na raz.

Nie dotyczy to pewnie innych dronów ale ze względu na niski hałas generowany przez Mavic 3 i wysoki udźwig, zapytanie o nie pojawiało się każdego dnia.

#ukraina #wojna #dji #drony #mavic3
Shewie - Drogie mirki i mirabelki militarne które wspierają technologiczne zbiórki na...

źródło: comment_1670417430gLzaHecWYttJsFOa7hSnlB.jpg

Pobierz
  • 21
@Shewie: wiadomo czy DJI zrobiło to intencjonalnie w kontekście wojny rozpoczętej przez Rosję, czy może w grę wchodzą bardziej restrykcje USA-Chiny? A może przez przypadek?
@belu_p: zdecydowanie intencjonalnie, ich drony zawsze wychodziły z firmware bazowym 01.00.0100 i użytkownik sam decydował który firmware chce wprowadzić sobie lub nie, teraz nie ma takiego wyboru, wszystkie z fabryki wyjeżdżają z najnowszym firmware.

Tyczy się to wszystkich dronów Pro-Sumenckich jakie do tej pory wypuszczali. Choćby od czasów Mavica Pro 1.
@alex-fortune: Tak, DJI do update dronów DJI Mavic 3 używało specjalnego klucza który kodował firmware, klucz miał oznaczenie szyfrowane 0, niestety wraz z wprowadzeniem małej security łatki dla wersji 0700 zmieniło się hardwarowe kodowanie na płytce i klucz zamienił się z 0 na 1, każdy kolejny firmware od 0800 w góre używa już nowego klucza - "1".
Próba cofniecia się z klucza 1 na firmware z kluczem 0 powoduje zbrickowanie drona.
Shewie - @alex-fortune: Tak, DJI do update dronów DJI Mavic 3 używało specjalnego klu...

źródło: comment_1670419490uAFVOaZQf9jWEYCSGrGJ2q.jpg

Pobierz
@mleko3-2procent: Problem w tym że Ukraińcy potrzebują dronów na wczoraj. Zwłaszcza że nasze kontakty informowaliśmy że kolejne dostawy są w drodze... ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Więc takie podejście nie daje za dużo komfortu.
zmieniło się hardwarowe kodowanie na płytce i klucz zamienił się z 0 na 1


@Shewie: mowa o kluczu podpisujacym albo deszyfrującym firmware? I rozumiem ze klucz nr 0 byl w posiadaniu? Dzięki za wyjaśnienie.
@Shewie: no to wiemy, że zrobili specjalnie, ale czy wiadomo jaki powód? Poza wojną Rosji jest też spór z Chinami.

@mleko3-2procent: takie rzeczy są ciężkie do złamania, ale prędzej czy później się udaje... producent chce żeby to było później.
@alex-fortune: Nie wiem dokładnie ale sytuacja była mi po krótce tak wytłumaczona. Gdyby to było łatwe to można było to obejsć, niestety nikt nie wie jak to obejść a DJI to potężna korporacja która dokładnie wie jak szyfrować firmware by nikt nie grzebał tam gdzie oni tego nie oczekują.

@belu_p: i tak i nie, niektóre drony po dziś dzień nie są złamane od DJI. Dla wielu z nich jedyna modyfikacja
@PedzacaGuma: Praktycznie wyczyścilimsy rynek kompletnie z tych wersji. Bo kupujemy też dużo używek jak wspomniałem we wpisie. Całe wieczory po robocie spędzam pytając sie na ebay i facebook marketplace i gumtree jaka jest wersja drona, data na pudle itd.
@PedzacaGuma: nie jestem w tym sam, jest nas 10 osób wiec trzepiemy wszystko, problem w tym że ten update nie pojawił się wczoraj on ma miejsce już od jakiegoś czasu i wyszedł on pod koniec czerwca, od tamtej chwili duża ilosc użytkowników zrobiła update firmware nie zdając sobie sprawy z tego jak to afektuje dron w tej kwestii.
Bo z tzw. user experience nic sie nie zmienia, a co wiecej, kazdy
@Laszl0: mówisz o Firmware czy o NFZ o którym wiem? Bo o firmware to sami ukraińcy nawet nie wiedzą w takim razie bo wiem do których plutonów wysyłamy.
@Shewie: jedna rzecz jeszcze mi przyszła do głowy, ale może niepotrzebnie się doszukuję... Otóż m3 jest od sierpnia pierwszym, certyfikowanym dronem. Może wcześniej robili podwaliny pod tę zmianę.

Chociaż jak tak patrzę to update z C1 wyszedł dopiero w listopadzie:

Date: 2022.11.02
Aircraft Firmware: v01.00.0900
- Added support for EU C1 certification.