Wpis z mikrobloga

Mordeczki dorwałem się do 20 letniej wiertarki Boscha PSB 600 RE. Rozkręciłem, wyczyściłem i obejrzałem. Wrzeciono w przekładni ma ukruszone dwa zęby. Jeden delikatnie drugi w połowie. Zastanawiam się czy można to tak zostawić, czy raczej wymienić. Wiertarka czysto do zastosowań domowych, a koszt nowego wrzeciona to około 1/3 ceny nowej wiertarki takiej samej klasy.
Druga sprawa to uchwyt wiertarski (futerko), który nadaje się tylko do wymiany. Jako, że oryginalne nie są już dostępne to na allegro wyszukałem dwa modele:
https://allegro.pl/oferta/uchwyt-wiertarski-glowka-wolfram-1-5-13mm-1-2-12945699179
https://allegro.pl/oferta/uchwyt-wiertarski-samozaciskowy-13mm-1-2-fullmetal-11590734036

Racze wybiorę ten pierwszy, ale zastanawiam się po co na końcu uchwytu, zaraz przy szczękach, jest ta "nakrętka". Nie widziałem czegoś takiego wcześniej.

Będę wdzięczy za sugestie i propozycje odnośnie wymiany wrzeciona jak i uchwytów.
#majsterkowanie #diy #naprawa #bosch #serwis #narzedzia #elektronarzedzia #wiertarka
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bladybezczel: nie inwestuj ani złotówki. Kup sobie nową(:

Kupisz części, zamontujesz i albo nie będzie działać lub za jakiś czas inną pierdoła się rozleci. Gdyby to była wiertarka przemysłowa za 20k to można remontować.
@bladybezczel: w opisie pierwszego uchwytu:

[..] Uchwyt do prac ciężkich młotowiertarek , wkrętarek udarowych o mocy do 1050W. [..] - takie kwiatki.

w młotowiertarkach masz uchwyt sds. Śmiem wątpić w ten wolfram również ( ͡° ͜ʖ ͡°)

w drugim nielepiej:

[..] wykonany w normie ISO 9001 - DIN 238 [..] .. xD ISO 9001 to system zarządzania jakością w zakładzie produkcyjnym, a DIN 238 to standard dla
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bladybezczel: Hej, dzięki dla @wacek_1984 za zawołanie. Nakrętka ja uchwycie jest do montażu uchwytu żebyś miał go czym dokręcić do wrzeciona, albo mocujesz klucz ampulowy w szczękach albo właśnie używasz tej wyprofilowanej końcówki do klucza. Co do zębatki to przydałoby się zdjęcie, żeby ocenić stan. :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bladybezczel: najtaniej byłoby odwrócić zębatkę na prasie, tylko nie będziesz miał wtedy udaru. Bo będzie Ci przeskakiwać. Widzę że wrzeciono kosztuje ok 50 zł możesz też spróbować poszukać zamiennika, zmierzyć średnicę wewnętrzna i zewnętrzna oraz policzyć zęby. Może są jakieś zębatki w sprzedaży.
@silo1408 serdeczne dzięki za pomoc. Widziałem ta licytacje. Ogólnie było kilka serii modelu PSB 600 RE które mocno się od siebie różnią. Moja to 0603 338 703 i potrzebuje coś bardziej w tym stylu https://allegro.pl/oferta/bosch-gsb-13-re-wrzeciono-wiertarskie-nr-831-k-12444955641

Złożę chwilowo tak jak jest, a za jakiś czas poszukam i kupię oryginalne wrzeciono . A co do uchwytów wiertarskich to jest coś na co powinienem zwrócić uwagę przy wyborze? Rozmiar to 1/2 cala a wiertło 1,5-13mm
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bladybezczel: Co do uchwytów samozaciskowych to polecam uchwyty Röhm. Ale koszty są trochę wysokie. Te uchwyty które wrzucałeś wyrzej też się nadadzą to raczej prosty mechanizm więc powinny działać. Dobrze że mają szczęki wyprofilowane na małe wiertła, bo są uchwyty z takim otworem w środku gdzie wiertła 1,5 nie złapiesz. Co do smarów to takie wiertarki nie mają jakichs szczególnych wymagań nada się EPS1. Co do ilość to ja zazwyczaj smaruje
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bladybezczel: Co do pracy z uszkodzonym trybem, musisz wziąć po uwagę że taka praca może uszkodzić zęby wirnika a to już bardzo drogą zabawa. Jest jeszcze opcja kupna takiego modelu najtańszego, używanego jaki znajdziesz aby był wpisany jako sprawny i wyjęcie sobie przekładni ew, może trafi się jakaś że spalonym silnikiem i całą przekładnią.