Wpis z mikrobloga

Siema, mam takie pytanie może kiedyś się komuś przyda w przyszłości. Chciałbym taką dyskusję zacząć. Miałem wypadek kiedyś i wleciał mi do oczu klej cyjanoakrylowy. Byłem w szpitalu, na okulistyce, u 3 okulistów. Każdy nie wiedział co zrobić w takim przypadku. Ja od razu poleciałem i pod bieżącą wodę oczy i tak parę minut. Dodałem też mydła bo z tego co kojarzę kropelka to kwas. I tu moje pytanie. Bo nigdzie nie ma jak neutralizować w razie takich wypadków klej typu kropelka? A jak np żywicę epoksydową, butapren etc. Myślę że wiedza o tyle nieprzydatna o ile nikomu nigdy nic się nie przydarzy... Ale raczej sporo osób ma z tym styczność a widzę ze okuliści to nie znają tematu. Jakby ktoś mógł się podzielić doświadczeniem albo jak sobie można samemu pomóc doraźnie w takich wypadkach?
#majsterkowanie #chemia #klej #lekarz #medycyna #diy #modelarstwo
  • 15
@kolonko: myślę że mleko byłoby ok, nie powinno zaszkodzić, coś o bardzo niskim pH jak np wodorotlenek wapnia no odpada z marszu, ewentualnie intensywne przepłukiwanie solą fizjologinacza, w jakimś tam stopniu powinno zadziałać alkalizujaco. To musi być coś prostego i powszechnie dostępnego bo zadziałać trzeba w przeciągu kilku sekund
@kolonko: nie mam pojęcia, wiem że się go stosuje na kwasowe poparzenia błon śluzowych i skóry bo jest po prostu powszechne i nietoksyczne i będzie neutralizowalo pH, ale czy nie zajdzie wtedy jakaś reakcja która zrobi coś szkodliwego to nie wiem
@kolonko: papierek lakmusowe sobie kup, parę groszy kosztuje to się dowiesz:) myślę jednak po zastanowieniu że najbezpieczniejszym wyborem jest sól fizjologiczna, tutaj się liczy czas przede wszystkim zanim uszkodzone zostaną głębsze tkanki plus nie ma ryzyka reakcji chemicznej która zrobi nam jeszcze większe kuku :)
@Skrobaczka2: wiem ze to zabrzmi abstrakcyjnie. Ale miałem okulary. Kleiłem gumę i już wszystko ok i chciałem bez zobaczyć czy równo podniosłem do góry okulary popatrzyłem i guma mi strzeliła i jak katapulta aż widziałem taką lecącą kulkę płynnego kleju. Dosłownie pech
@Skrobaczka2: powiedzieli cytuje "no wypaliło Panu gałkę są blizny" a co to za klej?". Cyjanokrylowy mówię. A babka a to nie znam. No to mówię typu "kropelka, super glue". I żaden okulista nie wiedział co na to jeden mi dał maść na oko. Generalnie mam wyżartę część oka ale oczywiście tego nie widać a mi trochę wzrok siadł
@kolonko: Jedyna opcja to płukać zimną wodą (nie wszystko w wodzie się rozpuszcza jednak jest szansa na wypłukanie większości substancji dodatkowo zimno spowalnia reakcje chemiczne) i w tej sytuacji myślę że byłoby uzasadnione wezwanie karetki. Poza wodą nie wiem co można pakować do oka, w warunkach domowych lepiej nic więcej.