Wpis z mikrobloga

Mam tydzień na opanowanie materiału na CKA. Na razie słabo idzie. Przeszedłem kurs wideo Mohammeda i niewiele z tego pamiętam. Wiek już nie ten. Na drugi dzień mało pamiętam. Najważniejsza jest praktyka, przerobić jak najwięcej zadań, lecz dobrze by znać teorię. Pierwszy pomysł to tłumaczenie dokumentacji. Jest już osoba, co się tym zajmuje, więc może przygotowanie jakiejś prezentacji lub po prostu robienie notatek.

Może darować sobie teorię i skupić się tylko na zadaniach i konkretnych sytuacjach do rozwiązania.

Czy trzeba się na pamięć uczyć całej konfiguracji z plików YAML?

Niby na egzaminie wolno zaglądać do dokumentacji, do man-a, ale jest za mało czasu, by przy każdym zadaniu przepisywać configi z działów pomocy, np. stwórz configmapę i podepnij ją do poda, skonfiguruj RBAC tworząc role, bindingi, sekrety, itd.

Może ktoś po krótce napisać, jakiego typu zadania są na egzaminie?

#kubernetes #cka #ckad

Edit: dodaję tag CKAD, bo może też do tego podejdę w przyszłości.
  • 22
Mam tydzień na opanowanie materiału na CKA.


Kończy Ci się termin rezerwacji egzaminu? Sprawdzałeś czy są w ogóle terminy za tydzień, czy dopiero za tydzień się o tym dowiesz?

Czy trzeba się na pamięć uczyć całej konfiguracji z plików YAML?


Nie i nawet nie powinno się tego robić. Trzeba umieć znaleźć ich specyfikację. Nie musisz patrzeć do dokumentacji w przeglądarce, możesz korzystać z kubectl explain

by przy każdym zadaniu przepisywać configi z
@SendMeAnAngel: tak jak @malpi: napisał, pierwsze co to ogarnij termin egzaminu, możesz go wielokrotnie zmienić jeżeli masz go już zaplanowanego.
Po drugie, nauka yamli na pamięć nie ma najmniejszego sensu, nie musisz żadnego znać na pamięć.
Po trzecie, klucz to tworzenie zasobów w sposób imperatywny, np. kubectl create deployment some_deployment --image=nginx --replicas=3 --dry-run=client -oyaml > depl.yaml, później edytujesz już gotowy plik, dodajesz co tam trzeba i tyle, robisz deploy.
Po
Sprawdzałeś czy są w ogóle terminy za tydzień, czy dopiero za tydzień się o tym dowiesz?


@malpi: Termin mam zarezerwowany. Wolne terminy były nawet na ten sam dzień.

Nie i nawet nie powinno się tego robić. Trzeba umieć znaleźć ich specyfikację. Nie musisz patrzeć do dokumentacji w przeglądarce, możesz korzystać z kubectl explain


@malpi: Teoretycznie tak, ale kiedy masz 2 minuty na zadanie, to im więcej zaglądasz, tym więcej czasu
@SendMeAnAngel: ja do CKA podchodziłem bez wcześniejszego komercyjnego doświadczenia, bawiłem się tylko trochę minikube i przeleciałem też przez:
https://youtube.com/playlist?list=PL2_OBreMn7FoYmfx27iSwocotjiikS5BD
Dopiero później robiłem trochę kubernetesa komercyjnie i skille z CKA mocno mi się przydały. Mocno przyłożyłem się do tych labek na kodecloud i killer.sh i miałem bardzo duży zapas czasu na egzaminie dzięki temu.
Trochę nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem że kubectl create wypluje Ci 90% rzeczy, które nie będzie potrzebne,
@Shumitu: Można sobie przed egzaminem pootwierać te strony lub dodać je do zakładek? Bez dokumentacji będzie lipa. I co w przypadku kliknięcia w zewnętrzny link? Przeglądarka zablokuje czy z automatu oblewasz egzamin?

Próbuję jeszcze raz przełożyć i taki kwiatek jak na zdjęciu. Ta nowa platforma to porażka.

Powtórzę robienie kopii ETCD, wolumeny, capabilities i serwisy. Więcej raczej nie zdążę. Może się uda, a jak nie, to muszę wyłożyć własne pieniądze na
SendMeAnAngel - @Shumitu: Można sobie przed egzaminem pootwierać te strony lub dodać ...

źródło: comment_1670253569TLZtyloDoFUKtbVs2Vla6d.jpg

Pobierz
@SendMeAnAngel: na starej platformie można było, bo przeglądarkę miałeś na swoim pc, na nowej nie można, bo wszystko robisz wewnątrz VDI, przeglądarka też jest wewnątrz VDI.
Jak otworzysz coś, czego teoretycznie nie powinieneś, to pewnie proctor ci powie że nie możesz blabla, jeszcze raz i przerywam egzamin.
Btw. jedna poprawka jest w cenie egzaminu.
@SendMeAnAngel: Właśnie dostałem wynik z CKAD (wiem, ciut pewnie łatwiejszy ale ja nigdy nie aspirowałem do roli admina). Miałem trochę przygód (patrz mój post z zeszełgo tygodnia). Podchodziłem ponownie i kurna chata ponownie jakieś problemy z połączeniem ale jakimś cudem boskim po ponad 2 godzinach udało mi się rozpocząć egzamin choć komunikat o słabym połączeniu pojawił mi się w trakcie egzaminie ale naszczęście nie przerwało choć spędziłem cenne minuty z supportem
@yale: polecam się, tak jak mówiłem, baza pytań nie jest duża ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Co do networkpolicy na CKA też jest i na CKA trzeba ją samemu napisać, gdzie przy CKAD w moim przypadku wystarczyło tylko dodać odpowiednie labele.
@Shumitu: kusi mnie promocja na CKA żeby przygotować się w 2023 ale przygoda z platformą egzaminacyjną mnie odstrasza skutecznie. Trochę certów swoim życiu przeżyłem i nigdy nie miałem takiej jazdy jak tutaj. Grunt, że happy end.
@yale: Jak się uda, to pyknę jeszcze CKAD w grudniu i w przyszłym roku DCA - zawsze to motywacja, żeby solidnie się czegoś nauczyć - a co jest najlepsze, to czysty Docker ma część funkcjonalności Kubernetesa, które działają nieco inaczej.
@SendMeAnAngel: Tak, dlatego ja pierwszy termin ustawiłem sobie na 2 tygodnie przed końcem ważności vouchera aby mieć pole manewru na wypadek ewentualnych poprawek. Jeśli byś oblał to i tak musisz czekać około 36 godzin na zwolnienie możliwości wykorzystania drugiej szansy a terminy są przeważnie na następmny dzień czyli teoretycznie trzeba minimum najpóźniej ustawić sobie termin 2-3 dni przed końcem ważności.
Jeżeli z przyczyn technicznych nie będziesz mógł kontynuować egzaminu (patrz mój
@malpi: @Shumitu: @yale: Jeszcze jedno pytanie. Zdawaliście na laptopie czy zewnętrzny monitor to konieczność?

Przygotowywałem się na laptopie, odpalałem testowe środowisko egzaminacyjne i było ok. Działały skróty CTRL+SHIFT+C i CTRL+SHIFT+V, nie było też problemu z CTRL+SHIFT+END (numpad 1) w Vimie.

Teraz podpiąłem się w salce do zewnętrznego monitora, zewnętrznej klawiatury i tylko oczy mnie bolą, tekst niewyraźny (nie idzie jakoś sensownie ustawić jasności i kontrastu). Może lepiej nie zmieniać
@SendMeAnAngel: ja cisnąłem na 14 calach, ale wiedziałem już czego się spodziewać i nie chciało mi się kupować zewnętrznej kamerki na usb, nie korzystałem też za bardzo z dokumentacji (podczas CKAD).
@yale: @Shumitu: ukradłem inny monitor i spoko jest (ten, który był w salce, to jakiś stary typ)

Zupełnie mi nie poszło. Tak jak przewidywałem, będzie dobrze, jeśli zdobędę 50%. Wysypałem się szczególnie na serwisach, ingresach i zadaniach typu jakiś node nie działa, które mi dobrze szły podczas przygotowań. Muszę też podszkolić basha.

BTW: Są jakieś inne promocje oprócz Black Friday? Darmowa poprawka mi już nie przysługuje. Będę się uczył od
@SendMeAnAngel: Za każde zadanie otrzymujesz punkty częściowe więc nawet jeśli nie zrobiłeś wszystkiego możliwe że pozbierasz trochę cząstkowych punktów. Mnie trochę stres zeżarł bo mi się egzamin nie rozpoczął a zegar cykał i już myślałem że nie dam rady. Wróciłem ponownie do sesji egzaminu po jakiejś chwili i początek szedł mi słabo ale potem zatrybiłem i poszło z górki. Na sam egzamin mi nie brakło czasu ale przez całą tą sytuacje
@yale: Jeśli są punkty częściowe, to może zdam. I wtedy na CKS już solidnie się przygotuję. Ale to by było dziwne, gdyby dawali punkty np. za napisanie YAML-a i stworzenie obiektów, ale rozwiązanie nie działa (np. pody nie komunikują się, nie ma dostępu z zewnątrz).

Większość zadań jest w tym samym kontekście, więc jak coś skopiesz, to może to wpłynąć na kolejne zadania.

Szkoda, że nie da się przywrócić kontekstu do
@SendMeAnAngel: Kod CYBER22CC u mnie nadal działa. Może dlatego, że miałem wcześniej w koszyku dodany ale sprawdź u siebie bo myślę, że za pare godzin przestanie działać.