Wpis z mikrobloga

nigdy nie zapomnę jak za gowniara zbieraliśmy karty pokemon i jedna z najdroższych był egipski mew. Chodził chyba po 50zl co jak na tamte czasy było spora kwotą. Po czym nagle magazyn ciuchcia wydał numer gdzie dodatkiem była ta karta i razem kosztowała to kilka złotych. Połowa osiedla kupiła po 3 sztuki i też się dowiedziałem na czym polega inflacja oraz o tym, że niektóre rzeczy są drogie po prostu dlatego, że
  • Odpowiedz
@kasztaniak15: dla normalnych ludzi - mierząc objaw czyli zmianę cen
Ale dla ekonomistów NBP mierzy też wzrost liczby złotówek w obiegu (podaż pieniądza M2 czy M3). I to jest ważne bo jest przyczyną i występuje wcześniej. Znając przyczyny można przewidywać efekty.

Jeśli będziesz uważał wzrost cen za informację to wpadniesz w pułapkę jak władze PRL. Ceny ustalamy odgórnie i jej nie ma. Ale jak sobie będziesz drukował złotówki (w mennicy albo
  • Odpowiedz
Jakby nagle pojawiło się na świecie miliony ton diamentów to ich wartośc byłaby śmieciowa


@wykopowy_brukselek: Jak już napisał @tell_me_more , wartość diamentów od XXw. jest ściśle regulowana i włożono w to naprawdę bardzo dużo pracy, a w kampanię marketingową były zamieszane takie produkcje jak James Bond i hasło "Diamonds Are Forever". Poczytaj sobie o 'De Beers' ;)

Normalnie cena samego kruszywa to mały procent tego co widać w cenach. Gdyby nie
  • Odpowiedz
@Sultanat_Muszelki: U mnie w szkole było to samo z pokemonami. Mój sąsiad miał matke która pracowała w najwiekszej fabryce Laysów w Europie, przynosiła mu hurtowe ilości nawet rzadkich pokemonów. Zepsuli cały rynek w szkole
  • Odpowiedz
@Sultanat_Muszelki: kiedyś zbierałem tazosy gwiezdnych wojen, najrzadszym był czarny tazos (ostatni w albumie), był wart z 10 normalnych tazosów. Ojciec z pracy mi raz przywiózł całą siatkę różnych tazosów z czego 1/3 to były te czarne, nazywane przez nas specjalnymi. Wartość czarnego kapsla spadła chwilowo do 3 zwykłych xD w tym przypadku to ja byłem źródłem hiperinflacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
z.....k - @Sultanat_Muszelki: kiedyś zbierałem tazosy gwiezdnych wojen, najrzadszym b...

źródło: comment_1669800742ExYefUIW0g6J7kbXI7bJyd.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz