Wpis z mikrobloga

Cześć, przygotowałem kolejne porównanie zdolności kredytowej w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego i podatku liniowego.

Dokładnie tak samo, jak przy ostatnim porównaniu obliczenia dotyczą działalności gospodarczej prowadzonej w niezmienionej formie opodatkowania w roku 2020, 2021 i 2022. Założono jedną osobę w gospodarstwie domowym, 20% wkładu własnego i brak jakichkolwiek zobowiązań. W przypadku podatku liniowego podstawą do obliczania zdolności są przychody i koszty uzyskania przychodów, banki na tej podstawie samodzielnie obliczają dochód. Założono brak kosztów prowadzenia działalności poza składką na ubezpieczenie społeczne w wysokości 1124,23 zł – z tego powodu w tabeli użyłem słowa przychód zarówno przy podatku liniowym, jak i przy ryczałcie. Przyjęty okres kredytowania to 25 lat. Obecnie przy okresie kredytowania wynoszącym 30 lat zdolność nie jest większa, wynika to z rekomendacji KNF. Przyjęto również dwie wyższe kwoty przychodów względem poprzedniego porównania.

Banki zmieniają sposoby obliczania zdolności kredytowej poprzez modyfikację algorytmów w systemach. Coraz więcej banków akceptuje też świadczenie 500+ przy obliczaniu zdolności kredytowej. Dotyczy to również ryczałtu, gdzie coraz bardziej zdolność kredytowa zależy od branży. W porównaniu przyjęto branżę IT.

Dzięki tym zmianom zdolność kredytowa mimo wyższych stóp procentowych jest dość podobna do tej w poprzednim porównaniu (w czerwcu 2022). W niektórych bankach jest nawet wyższa. Mimo to ryczałt nadal nie jest korzystnie traktowany przez banki, ale ta sytuacja bardzo powoli się zmienia.

Obecnie większość banków akceptuje zmianę formy opodatkowania, co ułatwia uzyskanie kredytu osobom, które w roku 2022 przeszły na ryczałt. Niektóre banki, akceptują nawet zmianę formy opodatkowania w ciągu roku podatkowego.

Duże różnice w zdolności kredytowej przy ryczałcie występują w banku Millennium, gdzie wystąpiły największe zmiany.

Santander zrezygnował z wprowadzonej w okresie pandemii listy branż podwyższonego ryzyka oraz akceptuje w niektórych przypadkach B2B krótszy okres prowadzenia działalności.

W grudniu PKO BP planuje wprowadzić spore zmiany w systemach, które mają spowodować zwiększenie zdolności kredytowej.

Obserwując oferty można zauważyć spadek średniego poziomu marż, a także bardzo duże wahania cenowe ofert z czasowo stałym oprocentowaniem.

Pobierz marcpol - Cześć, przygotowałem kolejne porównanie zdolności kredytowej w przypadku ry...
źródło: comment_1669384162faKqEd8q3Nhszb5uDophEB.jpg
  • 106
@marcpol: masz może podobne wyliczenia dla UoP?


@adam_stk: W przypadku umowy o pracę zdolność można policzyć samodzielnie. Najbardziej wiarygodnym narzędziem jest kalkulator mBanku, jest to dokładnie to samo narzędzie, które jest używane przy wprowadzaniu wniosków do systemu banku

https://form.mbank.pl/app/khs/index.htm?typKlienta=OF&produkt=wk_of_kh&kampania=promo_www_symulacja_kalkulator&option=mbank&sprzedawca=symulacjaKalkulator

@marcpol: chodziło mi o to na jakim poziomie kształtuje się marża i stałe oprocentowanie w tym momencie ( )


@plusujemny: W tym tygodniu czasowo
@garnuch_: Jeśli rok 2022 rozliczysz na skali lub liniowym, a w 2023 będziesz na ryczałcie to nie pomoże to w uzyskaniu kredytu, a w niektórych bankach mocno zaszkodzi. Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby w roku 2023 również były zasady ogólne lub podatek liniowy.


@marcpol: Dzięki za odpowiedź, robisz świetną robotę Mirku. A z ciekawości - czemu w niektórych bankach byłoby utrudnieniem rozliczenie jednego roku na skali lub liniówce, a następnego na
@marcpol: Dzięki za odpowiedź, robisz świetną robotę Mirku. A z ciekawości - czemu w niektórych bankach byłoby utrudnieniem rozliczenie jednego roku na skali lub liniówce, a następnego na ryczałcie?


@garnuch_: Banki argumentują to trudnością w obliczeniu dochodu, który jest podstawą do oceny zdolności kredytowej, a także brakiem możliwości ustalenia stabilności wyników finansowych przy nowej formie opodatkowania.

@marcpol wiesz które banki dają kredyt obcokrajowcom z czasową kartą pobytu na ryczałcie z
@marcpol: Czy leasing operacyjny obniża zdolność czy nie? Spotkałem się z różnymi opiniami.
Jestem na ryczałcie 12%, IT
Koszty(odliczam tylko połowę VAT) to leasing operacyjny na samochód(podobno tego rodzaj leasingu nie wlicza się do "prywatnej zdolności"), bo właścicielem do zakończenia umowy jest leasingodawca + inne bieżące niewielkie koszty.
@marcpol: hej, planujesz może przygotować kolejne porównanie? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)


@SpeedFight: Tak, pojawi się w przyszłym miesiącu, po wprowadzeniu przez banki zmian w zakresie oceny zdolności kredytowej na skutek nowych zaleceń KNF.