Wpis z mikrobloga

Cześć! Mam taki problem. Będę przejmować samochód w formie cesji. Bank wydał pozytywną decyzję. Z cedentem dogadałem się na odstępne w kwocie ok. 50.000 zł brutto. Zarówno on jak i ja jesteśmy na JDG, ja na ryczałcie. Dogadaliśmy się, że nie wystawi mi faktury na odstępne - ja z tym nie mam problemu. Zapłata odstępnego będzie na podstawie umowy przeniesienia cesji. Teraz problemem jest to, że bank wyśle nam dokumenty do podpisania, on musi przecież też złożyć podpis na tych dokumentach, żebym przejął cesję, lecz w jaki sposób dojdzie do wydania samochodu i zapłaty odstępnego? Przecież jak bank przyśle do mnie dokumenty i się spotkamy, podpiszemy umowę o przeniesienie cesji, ja zapłacę przelewem odstępne, tego samego dnia wyślę dokumenty do banku, to formalnie cedent będzie posiadaczem auta przez jeszcze 1-2 dni i nie będzie mógł mi go wydać, bo samochód będzie przez ten czas na niego. Jak się w takim razie zabezpieczyć? Przez ten dzień czy dwa przecież wszystko może się stać, czy to jakaś kolizja, czy coś i to mnie właśnie martwi. Czy nie ma sposobu na to, abym tego samego dnia zapłacił odstępne i zostałby mi wydany samochód, który formalnie będzie mój? Wiem, że cedent nie podpisze najpierw dokumentów, bo pomyśli, że jak przejdzie posiadanie na mnie, to mu tego odstępnego nie zapłacę. Bardzo proszę o pomoc. #cesja #leasing #przeniesienie #banki #prawo
  • 9
@N331: Zgadza się. Zapomniałem dodać - myślę jeszcze o spisaniu umowy i przekazaniu odstępnego u notariusza, ale nie wiem czy to ma sens. Wszystko byłoby pięknie, gdybym tego samego dnia, co odbieram samochód przekazał odstępne, no ale cedent na 100% się nie zgodzi na przekazanie mi praw jako pierwszy...
@hubertziomkowski: Zaraz, czy to jest leasing operacyjny dla firm? Odstępne musi zostać rozliczone podatkowo, inaczej urząd skarbowy się do tego przyczepi. Sposób wyliczenia odstępnego powinien wynikać ze wzoru: wysokość odstępnego = wartość rynkowa auta - saldo cesjowanej umowy do spłaty.
W przypadku braku faktury Ty otrzymasz pojazd po zaniżonej cenie rynkowej, a on z kolei ukryje przychód firmowy. Poproś o fakturę.
@OptiFinance: Ale urząd się raczej do mnie nie przyczepi, bo przecież to nie ja nie wystawiłem faktury na odstępne. To on może mieć większy problem. Pojazdu po zaniżonej cenie rynkowej nie otrzymam, bo przecież ja przejmuję cesję, a odstępne to jest sprawa odrębna.
@hubertziomkowski: Nie, nie jest odrębną sprawą, jest sprawa integralną, ponieważ cesja powinna odbyć się na warunkach rynkowych. Brak odstępnego łamie tę zasadę. Dla Ciebie również jest to konsekwencja, jeżeli oddający cesję jest płatnikiem VAT, to zobligowany jest do wystawienia faktury VAT 23% tytułem odstępnego. Pamiętaj o solidarności w podatku VAT, bo płacąc odstępne prywatnie, to on unika podatku VAT w transakcji z Tobą. ( ͡º ͜ʖ͡º)