Wpis z mikrobloga

Kusi mnie temat #smarthome i chciałbym się tym pobawić, na razie w mocno ograniczonej formie.
Na razie zaczynam badanie tematu, więc będę wdzięczny nawet za podstawowe podpowiedzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wstępne założenia:
- całość działa według harmonogramu, serwer albo jako osobne urządzenie, albo na komórce (Google Home)
- żarówki białe E27 z możliwością on/off (mogą być po prostu gniazda, żarówki wkręcę "głupie")
- żarówki kolorowe E27 ze zmianą koloru (fajnie jakby były też E10, ale to opcja)
- system jest w stanie wysłać komendę REST API - mam urządzenia które chcę sterować, może być niepełne wsparcie, byle dało się wysyłać GETy
- system działa po WiFi/LAN, bez konieczności łączności z internetem (IoT dostaje u mnie bana na firewallu)
- wykorzystany protokół powinien być routowalny (ma gadać między NATowanymi LANami)
- mile widziane coś z otwartym protokołem, czy też przyjmujące jakieś RESTy czy inne komendy, co bym mógł sobie porobić skrypty na kompie ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:

Najtańsze rozwiązania mnie nie interesują, ale też wolę pozostać raczej w obrębie średniaków co by nie przepłacać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#homeassistant #inteligentnydom
  • 6
wykorzystany protokół powinien być routowalny (ma gadać między NATowanymi LANami)


@Aramil: Nie rozumiem zbytnio tego wymogu, ale ogólnie, to urządzenia Smart lepiej spinać w osobnej sieci za pomocą dedykowanego protokołu - tu się kłania ZigBee.
System to druga rzecz, zawsze potrzebujesz serwer, tu chyba najpopularniejszy ostatnio jest HomeAssistant, ale masz jeszcze Domoticz i OpenHAB.
Do sterowania oświetleniem możesz użyć przełączników dopuszkowych, albo "smart" żarówek.
Komunikacja zebrana przez koncentrator ZigBee (najczęściej dongiel
@botul: Mam sieć dla gości oraz swoją i pomiędzy nimi router z tłumaczeniem adresów, tak jak między internetem i LANem. Ale już widzę, że ZigBee się z tym nie dogada. Choć są bramki i będę musiał poczytać jak to chodzi.

A nie ma jakichś starszych systemów działających na samym WiFi? Ewentualne czujniki, etc. bym sobie później dopinał do samego asystenta. Choć raczej nie zakładam takich zabaw, od czujnikowania mam stare dobre
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Aramil: no dobra, ale po cholerę wtedy dostęp do Smart home dla gości? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Co do ZigBee, to jeśli masz malinę lub jakiś serwerek, to warto kupić dongla USB, na grupie FB czasem pojawiają się oferty z gotowcami (wgrany soft, obudowa z antenką).
Raczej powinno się unikać wpinania dużej ilości urządzeń do sieci wifi, bo to zapycha sieć.
@botul: To nie dostęp dla gości do IoT, a "quest network" - sieć niezaufana gdzie wrzucam urządzenia gości, IoT nad którym nie mam pewnej kontroli, etc. Więc właśnie tam te żarówki trafią, a kontrola będzie iść z sieci głównej. Tak samo, ta sieć może się zapychać - od stabilnego działania mam sieć główną.
Sprawdzę opcję malinki, od paru lat mam jedną w szufladzie. Miał z niej być mały fileserver, ale jakoś