Wpis z mikrobloga

Robię #winodomowejroboty Do wiadra wpadło 25kg pogniecionego winogrona. Początkowe BLG soku pokazywało 20. Przez 5 dni nie dawałem cukru, dopiero jak zobaczyłem 0 BLG dałem im 2kg cukru rozpuszczone w soku (nie dodatkowej wodzie). Po godzinie BLG=10. Po 24h BLG zmalało do 5. Jak tu teraz z jakiegoś pitagorasa szacować ile jeszcze dać cukru. Chcę wytrawne #wino niech tylko procentaż urośnie do 14% czyli TOTAL-28BLG.
  • 10
@na_piechote: Przy BLG na poziomie 20, będziesz miał wino 12%, przy BLG 28 będzie to 17%, a nie 14%, czyż nie? Z 25kg winogron masz ok. 10-11l soku, jak dodałeś jeszcze 2kg cukru to wyjdzie bardzo mocne wino. Absolutnie nic bym już nie dodawał. Ja teraz robiłem białe z Jutrzenki, podobna ilość winogron, BLG 18-19 i wino wcale lekkie nie wyszło.
@na_piechote:
Ja mam tak wyskalowany refraktometr:

https://archiwum.allegro.pl/oferta/refraktometr-cukromierz-balingometr-blg-wino-0-40-i7592825241.html

Przy BLG 20 pokazuje lekko ponad 12% wina. Z 20kg winogron ciężko byłoby wycisnąć 15l wina. Ja z Reliance bezpestkowego wyciskałem 0,6l z 1kg, ale to w sokowirówce. Teraz Jutrzenkę miażdżyłem tłuczkiem do ziemniaków, a po 10 dniach prasa do owoców i raczej max 0,55l z 1kg wyciągnąłem. Ale to zależy od odmiany
@na_piechote: Blg to skala wagowa. 1 blg to 10g cukru w kilogramie roztworu, 20blg to 200g w kilogramie roztworu. Do obliczeń i aby coś z nich było, trzeba przeliczyć z g/kg na g/l. Poniżej 10blg można przyjąć, że wartości g/kg i g/l będą takie same, powyżej 10blg się rozjeżdża. Można to wyliczyć jak poniżej, na końcu podam Ci prostszy wzór.

Powiedzmy, że jest 19 Blg, to jest: 190 g cukru w
@na_piechote: 0.62 bo cukier ma swoją objętość. W powyższym przykładzie 190 g cukru ma objętość 117,8 ml. 1kg cukru po rozpuszczeniu zwiększy objętość nastawu o ok. 620ml. 100g o 62ml.
Ta wiedza jest też ważna przy dodawaniu cukru do nastawu. Jeśli używasz wzoru 17 x 15 l x 14% = 3570 g
To te 3570 g cukru musi zmieścić się w podstawionej objętości 15l.

PRZYKŁAD DLA SAMEJ WODY, CZYLI NIE UWZGLĘDNIAM
@Zawodowy_Janusz: Szefie, z tego wina odrzuciłem już owoce, wyszło 17l, organoleptycznie uznałem, że jest OK, zostało 3-4BLG, jak wypulka przez pół roku w balonie to ja to zatwierdzam, alkomierz kapilarny z Browinu pokazuje 17-18. Ale inny temacik i prośba o poradę:
Skoro wiadro puste a ja jestem uzależniony od nastawiania to wycisnąłem 13l soku z białych gron, 15BLG, chce ok 14%. Co Ci wychodzi z pitagorasa? Mi aby dosypać 80g cukru