Wpis z mikrobloga

#geodezja

Mirki, jak traktujecie przy aktualizacji mapy (mdcp) drzewa na użytku Ls?
Kiedyś inspektor sugerował mi żeby nie mierzyć drzew "w lesie", a dać jedynie te które są istotne dla projektu jak cześć fakultatywna mapy (bez oddawania ich na szkicu do podgik).

Mam właśnie taką sytuację, że projektowany przewód będzie biegł wzdłuż granicy z działką leśną (lasy państwowe) i zastanawiam jak podejść do drzew w zakresie mdcp).
  • 11
Standardy techniczne: § 30. 1. Mapę do celów projektowych wykonuje się dla obszaru wskazanego w zgłoszeniu prac geodezyjnych obejąmującego obszar niezbędny do sporządzenia dokumentacji projektowej.
§ 32. 1. Treścią mapy do celów projektowych są szczegóły terenowe stanowiące treść mapy zasadniczej, usytuowanie
zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody
, a także określone przez projektanta lub inwestora inne szczegóły
terenowe i informacje, w tym miary liniowe.
Pan inspektor powinien to wiedzieć i ty tym
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Badger-: @spie_z_tata: projektanci często po wywiadzie terenowym chcą pomiar płotów tymczasowych z siatki leśnej ;)
Co do drzew, LS, zadrzewienia, zakrzaczenia obrysem. Często projektant chce pierwsza linię drzew ale ich się nie wykazuje na mcdp, trafia to tylko do projektanta
@ondraszek: no a powód dlaczego na mz nie trafiają? Przecież w lesie nic nie szkodzi? Wniesienie płotu tymczasowego na mz jest dużo "dziwniejsze" i "nie po geodezyjnemu" niż nie pokazanie drzew w lesie, które i tak mierzysz a nikomu nie zrobią psikusa jeśli chodzi o wycinkę ;) A płot tymczasowy można zawsze ubrać w legendę i tak go pokazać. Kilka razy już widziałem dziwne pomiary, które winny raczej być opatrzone legendą
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@spie_z_tata: moje doświadczenia są całkowicie odwrotne niż twoje ;) widocznie z takimi projektantami współpracuje a Ty z innymi ;)

A, i świeżo nasadzone drzewa czasem projektanci też sobie życzą ;)
@ondraszek: tak, kochanie. Ale wszystko ubrałbym do legendy. Nie pomierzyłbym płotu tymczasowego i go wkreślił do mz tak samo świeże nasadzenia drzew. Pomiar bym wykonał, ale wskazał jako część fakultatywną. Zdecydowanie tak to powinno wyglądać jak teraz piszę. Obiekt BDOT500 ogrodzenie trwałe , kod: OTOO. Nie ma innego, wkreślając ogrodzenie tymczasowe na mz (czyli do bazy danych PDGiK) popełnia się zasadniczy błąd, bo pamiętać należy i nie zapominać, że nasz zawód
@ondraszek: No to rób dalej jak robisz robiąc legislacyjnie źle. Ja tylko wskazuję przepisy, których nie jesteś w stanie podważyć, ale zawsze warto komuś ad personam cośtam napisać, mimo, że się pokazało swoją ignorancję, typowe dla geodetów.
@ondraszek: bo służba nie wykryje co mierzysz. Sprawdza czy papiery się zgadzają z tym co przekazujesz w roboczej bazie danych (czytaj czy zobrazowany pomiar zgadza się z tym co przekazujesz) oraz czy dokument (operat techniczny) jest zgodny z rozporządzeniem w sprawie standardów- jego kompletnośc i "kształt". Służba też sprawdza, czy pliki są ok z prowadzonymi bazami.
To co pomierzyłeś i czy serio to było na gruncie, to twoja sprawa i twoje