Wpis z mikrobloga

Wiem, że szukanie porad życiowych na tym portalu ze śmiesznymi obrazkami jest, mówiąc delikatnie, dość brawurowym pomysłem. Ale mi wszystko zaryzykuje.

Zajmuje się od ponad 10 lat prograwaniem, od ponad 8 lat softem związanym z sieciami komórkowymi. Obecnie pracuje dla trzeciego korpo w mojej karierze. Wcześniej pisałem soft dla eNB / gNB, obecnie zajmuje się UE. Czyli embedded plus średniowieczne C oraz bardzo dużo wiedzy domenowej. Wszystko fajnie, lubie to co robię i jestem w tym dobry. Tylko problem polega na tym, że moja obecna praca stała się nudna dla mnie (3 lata w tym projekcie) plus kasa zaczyna mi się lekko niezgadzać. A innych ofert pracy można ze świecą szukać (,) Jakieś pomysły na swój "start-up" mam, ale przez najbliższe dwa miesiące będę moje prywatne sprawy nie pozwolą mi się na tym skupić. Plus rozwój swojego biznesu potrwa dłuższą chwilę zanim w ogóle będzie można szukać inwestorów. Dlatego rozważam zmianę branży na inną. Przyszły mi do głowy:
- optoelektronika => zawsze to lubiłem, ale ofert pracy jest jeszcze mniej niż w przypadku sieci komórkowych
- rozwój kompilatorów => nie mam żadnego backgroundu, a liczba ofert pracy nie jest również oszałamiająca
- AI / ML => również nie mam żadnego backgroundu, ale przynajmniej liczba ofert pracy jest dość duża. Nauki nowych rzeczy się nie boję, szczególnie że zawsze byłem dobry z matematyki, więc w AI/ML miałbym pole do popisu.

Jakieś inne pomysły / propozycje?

Nie zamierzam pisać CRUDów czy innych aplikacji mobilnych, ponieważ uważam to za nudne, powtarzalne i nierozwojowe zadania.

#programowanie
  • 17
Troche jest telco na swiecie, sa tez firmy ktore robia soft dla satelitow itp jak np gmv wiec sadze ze masz co robic w swojej dzialce..
@bst: Jeśli chodzi o sieci komórkowe, to masz
- dostawców sprzętu sieciowego => Nokia (pracowałem i prędzej umrę z głodu niż tam wrócę), Ericsson (pracowałem, fajnie ale szału nie ma), Samsung (koreański zapieprz, kilka lat temu dostałem ofertę pracy na chorych zasadach w stylu zdawanie egzaminów wewnętrznych po kilku miesiącach pracy przez kontraktornię), Huawei (chiński zapieprz, jeszcze większy od koreańskiego) oraz mnóstwo drobnicy skupiającej się na OpenRAN.
- dostawców UE =>
@groman43: Inne pomysly: naucz sie angielskiego, wyprowadz sie z Polski tam, gdzie mozliwosci w niszowych, interesujacych technologiach jest 100x wiecej niz tutaj. Rob to, co Cie kreci i zarabiaj na tym dobre pieniadze.
Nie daj sie ograniczac specyfika lokalnego rynku pracy. To jest Polska - tutaj sie niczego interesujacego nie robi.
Wielkoskalowe sieci bezprzewodowe to przyszlosc. Co do tego nie mam watpliwosci. Tyle, ze ta gra jest rozgrywana w zupelnie innej
@groman43: Wypadlem troche z branzy programistycznej, ale w pl jest oddzial gmv gdzie chlopaki klepia w C kod ktory lata w kosmosie, maja tez inne poboczne projekty aplikacki dla sektora “restricted”. Moze zobacz u nich..
@groman43: Slyszalem jedynie, ze w tym UK nieszczegolonie placa ludziom z Twoim profilem i z embedded w ogole.
Piszac o wyjezdzie prawde mowiaz myslalem o... Azji.

Troche Ci wspolczuje, bo wiem, ze Twoja robota jest nietrywialna, a placa Ci pewnie tyle co web developerowi... Plus zero docenienia.

Z konkretnych rzeczy przychodzi mi do glowy jeszcze to, ze w USA jest sporo startupow z branzy lotniczej (glownie zaawansowane drony), ktore maja problemy
@groman43: Jesli interesuje Cie sprzet audio, to w UK firma Audio Note (najlepszy sprzet stereo na swiecie, unikalne badania i produkcja wlasnych komponentow) szuka programistow embedded z racji tego, ze beda powiekszac oferte urzadzen cyfrowych do audio.
To moja wielka pasja i zesralbym sie z radosci mogac sluchac w robocie setupu za 2mln pln. Takie tam klimaty :)

(Spodziewalbym sie, ze to bedzie glownie FPGA itp.)
a placa Ci pewnie tyle co web developerowi.


@user-agent-switcher: Niektórym web developerom płacą więcej ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pracę w embedded w UK zawsze znajdę. Ale zywkle to jest jakieś nudne grzebanie po rejestrach i pisanie driverów. Takie rzeczy już mnie nie bawią, za stary na to jestem. Sprawdzę tę firmę audio.
@groman43: Za pamieci - kolejna z UK z tej branzy, ktora sie bardzo wyroznia i zdecydowanie z grona wymienionych robi najwiecej embedded - jest dCS
https://dcsaudio.com/timeline

Ja bym nie bagatelizowal tego typu firm. To moze byc super fajne. Na pewno jest dochodowe. Jeden klocek dCS kosztuje 200k pln srednio...
Zreszta wszystkie wymienone robia cholernie drogie rzeczy i sprzedaja je na calym swiecie.

To tyle ode mnie.
Powodzenia. Zawolaj jak wyklaruja Ci
@groman43: Przecież C/C++ to kopalnia ciekawych projektów militaria, radary, telco, branża kosmiczna, audio, hft, kompilatory, przetwarzanie obrazu, bazy danych, scamy nft, geolokalizacja, systemy operacyjne, o innych rzeczach, gdzie wymagają matematyki nawet nie wspominam.
@Malkof: Tja, tylko wiele z tych projektów wymaga dodatkowej wiedzy domenowej, co w sumie jest normalne. Tylko po prostu nie chcę uczyć się czegoś od podstaw co kilka lat, dlatego że projekt mi się znudził, a na świecie są tylko dwie inne firmy zajmujące się tą samą działką ( ͡° ͜ʖ ͡°)