Wpis z mikrobloga

#ogrzewanie #gaz
w internecie piszą, że najlepsza temperatura na kotle kondensacyjnym to 35-45 stopni. ktoś użył analogii, że jadąc autem na autostradzie z prędkością 90km/h dojadę do celu później, ale też spale 2x mniej paliwa niż gdybym jechał 170/h. oczywiście ma to dla mnie sens, ale jak dam na piecu 35 stopni, to kaloryfery są ledwo ciepłe, mają pewnie że 30 stopni. przy takiej temperaturze musiałyby pyrczeć cały dzień, żeby utrzymać temperaturę. czy to naprawdę wyszłoby lepiej, niż 2h grzania na 50 stopni?
Pobierz powodzenia - #ogrzewanie #gaz 
w internecie piszą, że najlepsza temperatura na kotle ...
źródło: comment_1668762513GBudif4DXiYfpCoGX5kTu0.jpg
  • 27
@powodzenia:
Kocioł kondensacyjny odzyskuje dodatkowe ciepło skraplając parę wodną zawartą w spalinach (która to powstaje w reakcji spalania CH4 + 5O2 -> CO2 + 4H2O). Jak ustawisz za wysoką temperaturę to się nie skrapla na wymienniku i wylatuje kominem, tracisz przy tym kilkanaście % sprawności.
@powodzenia: Ja, oraz inne autorytety powiadają.
Wszystko zależy jak masz zaprojektowaną/wykonaną instalacje. Tzn jasne, że pompy ciepła i kotły kondensacyjne mają lepszą sprawność przy niskich temp zasilania. Jednak to sprzyja ogrzewaniu podłogowemu.... jak masz instalację grzejnikową np na parametry 70/50 to dla tych samych wydajności przy temp 45/30 potrzebujesz 2x większe grzejniki.... jednak da się to tak dobrać.

Podsumowując - temp na kotle powinna być taka jak była zakładana w projekcie
Wniosek 3 - na podstawie wniosku 2 - problemem często jest to że np masz kocioł 17kW i zapotrzebowanie przy -10 np 10kW - próg rozruchu kotła może być np min 3,5kW - co w okresie kiedy w sumie chcesz dogrzać tylko 1 pomieszczenie i tak startuje z dużym nadmiarem


@theodolit: Dlatego też nie przewymiarowuje się mocy kotła gazowego. Ja celowo brałem Vaillanta, który ma minimum modulacji na 1,9kW, dlatego w
@powodzenia: ehh to mój problem ;)

najważniejsze kocioł i odbiorniki to komplet i został zaprojektowany (jako instalacja) do pracy w konkretnych warunkach - nawet jak nie było projektu to instalator coś planował - tj temperatury pracy kotła

i to że masz grzejniki 70/50, a sąsiad podłogówkę - że te same ustawienia kotła pasują Wam obu

2. jak mamy okres przejściowy to różne dziwne ustawienia mogą działać - więc możesz obniżać
3.
@powodzenia: Blokadę działania mam chyba na 17,5 stopni. Sterownik analizuje też temperaturę powrotu, więc jak stwierdzi, brak poboru to się też wyłączy. Jak masz termostaty, dom się nagrzeje, to grzejniki się odłączają
@jack_: ino jak weźmiesz sobie jakiś kocioł 10kW, który w sumie nie tak prosto znaleźć, to możesz skończyć z brakami cwu itp - jak zawsze wszystko zależy i scenariuszy na różne warianty jest masa
@theodolit: Vaillant ecoTEC plus exclusive VC 256/5-7
1,9 - 21,6kW dla CO
dla CWU 24kW
także ten... nie jest to 10kW
Seria Exclusive ma chyba najszerszy zakres modulacji. Wybierałem pomiędzy tym a Viessman'em - nie pamiętam modelu ale zakres podobny.
@powodzenia Pytanie, jak masz ocieplony dom i jaka instalację. Jeżeli słabo ocieplony a do tego w instalację wchodzi sporo wody, lepiej żebyś ustawił sobie na 45° i niech tak sobie powoli grzeje. Bo jak ustawisz wyższa temp. to piec nagrzeje dom, wyłączy się żeby godzinę później znowu włączyć i pełną mocą grzać od nowa wodę w rurach. Do tego, przy ciągłym grzaniu jest inny komfort w domu bo w miarę cały
@Marek_Licyniusz_Krassus: ehh to tak nie działa - nawet bez wyrafinowanej automatyki w naszych czasach masz zawory termostatyczne oraz kocioł, który w sumie z temp powrotu wymyśla czy ma pracować, czy nie

działa to tak, że jak w pomieszczeniu (obszarze gdzie jest głowica) jest temp powyżej tego co głowica ma pilnowąc to głowica zamyka przepływ wody przez grzejnik i nie ma odbioru ciepła - przepływ się zmniejsza, nie ma wychłodzenia wody grzewczej