Wpis z mikrobloga

Witam, podchodzę do budowy domowej sieci.
Mam przygotowaną instalacje pod montaż urządzeń sieciowych:
W piwnicy szafa multimedialna (docelowo na jej miejsce chyba zamontuje jakąś szafę rack, bo jest w niej mało miejsca).
Do szafy jest doprowadzony światłowód zakończony konwerterem.
W ramach instalacji mam wykonane dwa kable dla AccessPointów, po jednym na piętro. (piętro to ~70m2, tak przy okazji).
Oprócz tego 5 kabli do gniazdek LAN.

I chciałbym to spiąć w jedną sieć.

Zastanawiałem się nad UniFi albo Omanda od tp-linka.
Albo cokolwiek innego co zapewni mi możliwość spięcia wszystkiego w jedną sieć, o wspólnym SSID z automatycznym przełączeniem.

AP będą umieszczone na suficie, tylko PoE wchodzi w grę.
Myślałem nad:
https://www.x-kom.pl/p/709947-access-point-tp-link-eap610-80211a-b-g-n-ac-ax-1800mb-s-poe.html
a spiąć to wszystko chciałem tym switchem:
https://www.x-kom.pl/p/629035-switche-tp-link-10p-tl-sg2210mp-8x10-100-1000mbit-2xsfp-8xpoe.html
Chyba, że będzie coś tańszego, co ma PoE na wyjściu. ;)
Patrzę jednak na te 8 slotow w switchu, w razie potrzeby rozbudowy sieci o dodatkowy AP w piwnicy.

Z UniFi myślałem nad:
https://www.x-kom.pl/p/680510-access-point-ubiquiti-u6-lite-a-b-g-n-ac-ax-1500mb-s-24-5ghz.html
Ale ichnie switche są cholernie drogie i czytałem, że różnie bywa z kompatybilnością.

#siecikomputerowe #internet #sieci
  • 13
@Legionek: Do Apków Ubi potrzebujesz kontrolera (może być zwirtualizowany)
Ubi to takie troche apple wśród sieci
Ja mam na firmie Dream Machine Pro (on ma wbudowany kontroler), jakiś switch TP-Linka z POE niezarządzany (sprawdź czy PoE jest zgodne z access pointami), kilka AP od Ubi no i sobie śmiga - konfigurujesz to raz i zapominasz
@Pienio69: Jak wygląda ten wirtualny kontroler? Chodzi o tą apkę?
Nie widzi mi się wydawać się 2k na kontroler do domowej sieci używającej 2/3 APs. Wydaje mi się to przerostem formy nad treścią.
nie porównywałbym ubi do apple. ubi działa i płacisz faktycznie za jakość a nie za logo


@rhqq: apple też działa
Ubi też ma swoje za uszami, w stylu zakończenie wsparcia dla danego APka i brak możliwości dodania go do kontrolera po zakończeniu wsparcia
@Pienio69: apple było na szczycie jakości i stabilności w okolicy starych maków pro z oryginalnym maglockiem, bodaj 2013-14. od tamtej pory to równia pochyła z jakością sprzętu i softu. a w tamtych latach hejtowałem ich think different twardo, i tylko raz miałem kernel panic przez 13 miesięcy nie resetowania. nawet nie ciekły pamięcią wtedy. teraz? daj k. spokój. ale to nie temat o apple.
ubi ma swoje za uszami, owszem, ale
Router (jakikolwiek?), switch z PoE i access pointy, malinkę z dockerem?


@Legionek: router, pewnie od ISP, switch z PoE, jak chcesz coś więcej kombinować to też z vlanami coś znajdź. apki od ubi, jak najbardziej, mozna osobno dokupic do nich injectory. no i na pewno bedziesz kiedys robic jakies home automation, dowolny thin client czy malinka (to pierwsze pewnie tansze a i tak bedzie uzywac 10w max) z dockerem (dorzuć np
To jeżeli chciałbym zbudować sieć na urządzeniach od Ubi, jaki potrzebowałbym minimalny setup?


@Legionek: minimalny setup to apka Unifi Controller (czy jakoś tak) na telefonie, z której APki skonfigurujesz i potem apkę możesz nawet skasować. Do pracy tym accesspointom kontroler nie jest potrzebny, pracują i bez niego. A jeśli planujesz HomeAssistanta, to znakomity kontroler Unifi jest jako plugin, sam tak mam, działa mi to na Malince bez problemu.