Wpis z mikrobloga

Jak to jest z tymi kategoriami wojskowymi? Bo jak.ktos ma A to proste, B to czasowo Tylko niezdolny. Ale np D oznacza, że jedynie w trakcie stanu wojennego do wojska mogę iść, a ja mam właśnie D
Ale zastanawiam się czy z tego D wynikają jakieś ograniczenia, czy normalnie jak jest wojna to idę się strzelać z agresorem tak, jak ci z kategorią A?
#pytanie #wojna #wojsko #ukraina #rosja
  • 15
@viciu03: A to zależy dlaczego D pewnie. Podejrzewam że jest większa szansa na jakieś losowe zajęcia na tyłach niż na front bo choroby to większe ryzyko że nie da się rady czy coś
@viciu03 nie masz się czym martwić, żeby Cię zmobilizowali z tą kategorią musiałby wróg pod Warszawę podchodzić lub musiałbyś posiadać jakieś kwalifikacje, które są dla wojska przydatne (mechanik, informatyk etc). Tak czy inaczej na front nie pójdziesz
@viciu03

@Hayate25: a szkoda. Gdyby taka możliwość była, sam bym się zgłosił ( ͡° ͜ʖ ͡°)


To, że szansa Twojej mobilizacji z cywila w czasie konfliktu jest nikła, nie znaczy, że nie możesz w czasie pokoju spróbować wstąpić do WOTu. Z tego co mi wiadomo (w zależności co jest powodem kategorii D), możesz starać się o przyjecie. Zrób prawo jazdy kat. C to z pocałowaniem ręki przyjmą
@viciu03

@Hayate25: a z WOTem to trochę nie jak z harcerzami? Za dużo chyba tam nie robią, też w czasie konfliktu wydaje mi się że bardziej zajmują się cywilami. WOT chyba nie wychodzi na front


WOT to normalny, obok sił powietrznych, wojsk specjalnych, marynarki i sił lądowych rodzaj sił zbrojnych w Polsce. W ich kompetencji leży w dużej mierze działanie w sytuacjach kryzysowych (tj. klęski żywiołowe, pandemia itp.) i pomaganie lokalnej
@viciu03: Ja mam kat. D i w razie W mam przydział do Obrony Cywilnej. To że z kałachem biegać nie możesz to nie znaczy że w sytuacji kryzysu się nie przydasz.