Wpis z mikrobloga

Hej :)
Mam pytanko, czy ktoś mógłby powiedzieć mi jak wygląda świadczenie #swiatlowod na "łączach" innego operatora? Konkretnie chodzi o łącza #orange jako udostępniającego. Wiem, że do mieszkania ma wejść kabel światłowodowy.
Co się dzieje dalej? Sygnał idzie do serwerowni Orange a potem routing do docelowego dostawcy, czy może idzie do najbliższego urządzenia docelowej firmy?

#swiatlowody #pytanie #internet #technologia
  • 9
@Pan_Klex: Co to niby jest serwerowania Orange, dlaczego pytasz skoro nawet nie rozumiesz jak dziala swiatlowod na umowie bezposrednio Orange?
Caly Orange wstawia swoj ONT (za nim jest router operatora z ktorymi wspolpracuja) w twoim mieszkaniu a dalej to jest caly czas infrastruktura Orange, OLT, pozniej ich siec az do routera brzegowego w ktorym maja punkt styku z danym operatorem, dopiero tutaj sygnal idzie przez siec tego operatora, mozna powiedziec dla
@Pan_Klex: Gdzie masz taką sytuacje? Bo LLU działało na kablach miedzianych jak Orange(TPSA) byla jedynym operatorem infrastruktury. Może mówisz o FTTB na kablu Orange.
Ale w tym przypadku ruch z Orange idzie pewnie jakimś crossconnect do twojego operatora a potem dopiero na świat. No generalnie jedna z bardziej bezsensowych architektur.
@krzywy_kanister dzięki za info. Serwerownia miała być w cudzysłowie dana. ;) O Internecie coś tam wiem, ale nie miałem światłowodu nigdy. Po tym co piszesz to dochodzi przynajmniej jeden hop na terasie do np wp.pl.

@Feeder możesz rozwinąć pytanie:

Gdzie masz taką sytuacje?

Ogólnie chodzi o klienta indywidualnego w #poznan.
@Pan_Klex: No wlasnie o to mi chodzilo, ze nie masz pojecia o czym rozmawiamy, za jednym hopem w dowolnym sytuacji moze byc wiecej fizycznych hopow, jakies boostery, dwdm, mpls a ty myslisz, ze biorac T-Mobile na infrastrukturze Orange dochodzi jeden fizyczny hop, pomijajac to, ze musisz najpierw przejsc infrastruktrue Orange do pewnego momentu a pozniej w T-Mobile, przeciez od razu nie ma wyjscia do internetu.
@krzywy_kanister nie twierdzę, że wiem wszystko tylko coś. Bardziej mi chodziło o sam "koncept" działania, bo nigdzie nie opisują tego procesu za bardzo. Napisałem "przynajmniej jeden hop" a nie jeden. :)
Tak nie znam nomenklatury i zasad budowy sieci światłowodowej ale dzięki Tobie wiem coś więcej.
Swoją drogą myślałem, że tutaj będzie mniej urządzeń po drodze w porównaniu do tradycyjnej kablówki.

Czyli podsumowując średnio się opłaca taka zabawa. Czy może są jakiekolwiek
@Pan_Klex: Przeciez w tradycyjnej kablowce masz identyczne podejscie, myslisz, ze miedzy toba a internetem ile jest urzadzen, 2-3? Dokladnie tyle ile hopow widzisz w traceroute czy winmtr?
Juz nie mowiac o tym, ze internet nie jest jednolity wiec do roznych stron, uslug dostajesz sie roznymi trasami (Orange czy "kablowka" nie maja calego internetu tylko kupuja dostep od innych operatorow).
Siec swiatlowoda, jak chcesz poszukac jak dziala swiatlowod Orange (nie kablowka, tutaj
@Pan_Klex: To jest po prostu skomplikowany temat, mozesz poszukac na przyklad ISP architecture (internet service provider, sporo w tym elektronicznego sprzetu, nie tylko swiatlowody do tego duzi operatorzy maja sprzet sieciowy troche innej klasy, mozesz poszukac cisco asr, juniper mx/ptx, to czesto sa urzadzenia wielkosci kilku serwerow, zajmujace pol szafy, jakos te setki giga ruchu musza obsluzyc.