Wpis z mikrobloga

Decyzja putina o przyłączeniu Chersonia itd. to chyba największy lub jeden z największych jego błędów.
Jakkolwiek się wojna nie skończy, jest niemal pewne, że regiony te (mam nadzieję, że wszystkie włącznie z Krymem którego w bonusie pozbawią statusu autonomicznego) zostaną w Ukrainie.
Z formalnego punktu widzenia moskwy - regiony federacji zostaną jej odebrane.- i będą musieli to zaakceptować.
Jednak skoro można oderwać te regiony to dlaczego by inne nie miały się oderwać?
Dlaczego regiony na których moskwa żeruje nie miałyby ogłosić niepodległości i sami sprzedawać swoją ropę, gaz itd. zostając, może mało ludnymi, ale bogatymi wolnymi państwami?

Dzięki szaleńcowi od lat prowadzącemu państwo moskiewskie ku upadkowi, taki scenariusz staje się możliwy. Znika tabu o spójności państwa moskiewskiego.

Taka mi myśl wpadła przed snem. Mądra/Głupia/naiwna/prawdopodobna, sami oceńcie.

#ukraina #wojna
  • 19
  • Odpowiedz
@surlin: Myśl z pewnością nie głupia i z pewnością nie naiwna. Ten kołchoz z patyków i sznurków nie przynosi światu nic oprócz cierpienia, dobrze by było zobaczyć między innymi wolny Dagestan.
  • Odpowiedz
@surlin: Myślę, że tam nadal jest jednak mentalność wielkiej rasyji co to kłaniają się im narody Europy i boją się ich bunby atumowej. Do takich przemian jednak trzeba trochę więcej, bo nie zdusiła ich ani bieda, ani zaraza, ani wojna. Zamiast tego, ciągle jest tam przekonanie, by inni mieli gorzej niż reszta, przez co nie mają ani jednego wzorcu by żyć lepiej - czy to po sąsiedzku, czy na poziomie
  • Odpowiedz
@surlin: jest też możliwość, że teraz będą się nie nie kłócić i za kilkanaście lat albo kilkadziesiąt znowu jakiś szaleniec będzie chciał wojować.
  • Odpowiedz
  • 0
Dzięki szaleńcowi od lat prowadzącemu państwo moskiewskie ku upadkowi, taki scenariusz staje się możliwy. Znika tabu o spójności państwa moskiewskiego.


@surlin Bo znaczą część z tych Czukockich Okręgów Autonomicznych jest pusta, gdyż ma zaludnienie na poziomie dzielnicy Moskwy (a w przypadku Czukockiego to pewnie z 1/10 jednej dzielnicy). Co więcej w większości zamieszkałe są przez Rosjan.
  • Odpowiedz
„przyłączył” te ziemie żeby „legalnie” móc wysłać zmobilizowanych


@MerytorycznieNiepoprawny: przyłączenie tych ziem mialo na celu to, aby wyplacac mobilkom i kontraktowym bieda ruski żołd. W innym wypadku kreml musialby robic doplaty za udział w wojnie za granicą.
  • Odpowiedz
@surlin: Mało prawdopodobne. ZSRR rozpadło się zgodnie z ówczesną konstytucją. Artykuł 72 mówił, że każda SRR ma prawo wyjść z sojuza. W Federacji Rosyjskiej nie ma takiego artykułu i każda taka próba wyjścia się skończy jak w Czeczeni 25 lat temu.
  • Odpowiedz
Dlaczego regiony na których moskwa żeruje nie miałyby ogłosić niepodległości i sami sprzedawać swoją ropę, gaz itd. zostając, może mało ludnymi, ale bogatymi wolnymi państwami?


@surlin: Bo ludzie tam mieszkający muszą mieć nad sobą wielkiego przywódcę, który prowadzi ich kraj ku wielkości. Taka mentalność.
  • Odpowiedz
  • 2
@surlin Putin #!$%@?, a nie przyłączył Chersoń. To że kacapy coś sobie wysrały, że coś zajęły, nie ma żadnego znaczenia ani mocy prawnej. To że nagle z dupy zrobię wywieszkę w bloku, że zajmuję mieszkanie sąsiada, bo zrobiłem tam referendum i jego żona i dziecko zagłosowali za przyłączeniem się do mnie, nie czyni mnie nagle właścicielem tego mieszkania, tylko zwykłym wariatem godnym wyśmiania - i tym jest Rosja na arenie międzynarodowej.
  • Odpowiedz
Dlaczego regiony na których moskwa żeruje nie miałyby ogłosić niepodległości i sami sprzedawać swoją ropę, gaz itd. zostając, może mało ludnymi, ale bogatymi wolnymi państwami?


@surlin: bo ropa i gaz nie teleportują się do kupca tylko muszą się poruszać gazociągami które pozostaną na terenie r0sji i tyle zostanie tym regionom z bogactwa
  • Odpowiedz
@surlin: oczywiście „przyłączenie” Chersonia było błędem, ale nie będzie to miało wpływu na regiony wchodzące w skład FR.
Ta wizja podziału Rosji to jest tylko zachodnie marzenie. W takiej Jakucji itd. nie ma żadnych sensownych ruchów separatystycznych. Poza tym spójrz sobie na strukturę demografii i zagęszczenie ludności. Tam nikogo nie ma, a w większych ośrodkach dominują Rosjanie.
  • Odpowiedz