Wpis z mikrobloga

1. W jaki sposób generuje PIT do urzędu w związku z zyskiem z tego tytułu? Dostane na maila wszystko i potem wklepie to razem z "zarobkiem" (2% - podatek xD) z konta oszczędnosciowego?

2. Czy jest jakaś inna dopłata poza tą doroczną?

3. W skrócie po otrzymaniu dopłaty/przyznaniu dopłaty opłaca się tylko i wyłącznie wypłacić tą kasę i nawet jak ma leżeć, to lepiej to przemienić na jakąś inną walutę. A i tak nikt raczej nie wierzy, że to będzie leżeć tak spokojnie do 60 roku życia, albo nikt nie wierzy w politykę finansową tego kraju i walkę z inflacją, szczególnie do wyborów, a po wyborach to już wgl mogą się zdarzyć cuda.

-------------------------------
[Analiza poniżej to bardziej abstrakcja, ja dostałem dopiero wpłaty za chyba 3 miesiące, jak dostane za 4 (grudzień) spełnię jakiś warunek dopłaty]

X - pieniądze wpłacone z moich zarobków i ich powielenie przez wpłatę takiej samej ilości przez firmę
Y - jakaś doroczna dopłata

Moje: 0.5 X
Od Firmy: 0.5 * 0.7 X czyli 0.35X [pomniejszenie o kasę co idzie do ZUS]
Dopłata Y

potem (0.85 X + Y) * (1-0.19) = 0.6885 X + 0.81 Y

Czyli w skrócie mój zysk w skali roku to 0.81 Y i 0.16885 X (po odjęciu 0.5X, które bym dostał gdybym nie poszedł na PPK, czyli okradam firmę na 0.5X z czego mam ~0.17 X zysku i od państwa jeśli ta dopłata działa)

#ppk #ekonomia #finanse
Pobierz NewBlueSky - 1. W jaki sposób generuje PIT do urzędu w związku z zyskiem z tego tytuł...
źródło: comment_1668357576rSd4IX57R9qjOnCWkS0oVj.jpg
  • 18
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@NewBlueSky: strasznie to pogmatwałeś, nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale tak na szybko:
- kasy z dopłat nie wypłacisz normalnie przed 60 r.ż. (chyba tylko na wkład własny, ale nie mam pewności)
- standardowa wpłata pracodawcy to 75% standardowej Twojej wpłaty, nie tyle samo.

PS. Nie wiem skąd wniosek że nikt nie trzyma tego do 60 r.ż. Bardzo dużo jest takich osób, w tym ja.
@EdekMoczygeba: u mnie jest 1:1 jak patrze na stronce, moze to polityka firmy ze placa 100% a nie 75%.

Skad wniosek?

Wezmy ze ktos zarabia srednia krajowa 6583 (podobno tyle juz wynosi).

75% daje pracodawca, 1.5%(czyli podstawowa opcja) to daje misiecznie

0.015 * 1.75 * 6583 = 172.80375 czyli okoloło 173zł miesiecznie, 12*173zł = 2076zł

załóżm że ktoś zaczął pracę na umowę o pracę około 20-25 roku życia, więc do 60
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@NewBlueSky: te pieniądze, które co miesiąc możemy wyciągnąć z PPK zarabiając koło średniej krajowej to jakieś 200zł. Trochę mało żeby to jakoś sensownie zainwestować, np w nieruchomości. Giełda teraz też nie daje gwarancji że zwróci się to co w nią włożymy. Krypto podobnie. Przyszły trudne czasy i widać to też po wynikach PPK. Ja jednak liczę że za jakiś czas wróci spokój, inflacja spadnie, fundusze będą zarabiać i PPK tak, jak
@NewBlueSky:
1. Ale kto "generuje" PIT? Czy tu brak "ę" w słowie? Nie umiem tego zdania rozszyfrować. W normalnych firmach pracodawca ogarnia pit i nie musisz się martwić. A jeśli wypłacasz, masz jakiśtam zysk i musisz zapłacić od tego podatek Belki to już bank, w którym masz ppk odlicza ten podatek, tak mi się wydaję.
Skąd 2% - podatek? Podatek jest tylko od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Rozumiesz co to
1. Ale kto "generuje" PIT? Czy tu brak "ę" w słowie? Nie umiem tego zdania rozszyfrować. W normalnych firmach pracodawca ogarnia pit i nie musisz się martwić. A jeśli wypłacasz, masz jakiśtam zysk i musisz zapłacić od tego podatek Belki to już bank, w którym masz ppk odlicza ten podatek, tak mi się wydaję.

Skąd 2% - podatek? Podatek jest tylko od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki). Rozumiesz co to jest zysk
@NewBlueSky:

Chodzilo mi o odpowiednik PIT w przypadku wyplaty

Pieniądze na ppk to pieniądze już po opodatkowaniu/ozusowaniu. Podatek o którym mowa na screenie czy też ten pobierany na koncie oszczędnościowym to podatek od ZYSKÓW kapitałowych, czyli ZYSKÓW z inwestycji (tzw. podatek Belki, bo minister Belka go wprowadził). To nie jest podatek PIT od hajsu za pracę. To są dwa oddzielne podatki.
Np. jak wpłacisz na konto oszczędnościowe 1000zł, po jakimś czasie
@radekr: @PaprykarzXL: czyli realistycznie zysk z trzymania jest marginalny

Co najwyzej mozna sobie w glowie ulozyc ze po tych 60+ latach na raz mozna wyjac te 50+ k i dac wnuczkowi czy cos to w calosci na jakas wplate na kredyt mieszkaniowy, czy cos tego typu wiec lipa xD
oszczędnościowym oprocentowanym 2% (sam to napisałeś). gdy masz już takie z 8% (albo jeszcze lepiej - obligacje) i małym nakładem sił mógłbyś skupić się na polepszeniu swojej pozycji w scenariuszu, który ma 99,999% prawdopodobieństwa.


@radekr: chodzi o korzystanie z mojego banku, gdybym mial to optymalizowac to bym szukał lokat w roznych bankach, bawil sie w gielde, ale nie mam na razie tyle kasy, ktora chcialbym zamrozic (bo wole miec do niej
@NewBlueSky:

czyli realistycznie zysk z trzymania jest marginalny


Nie za bardzo rozumiem ani twojego toku rozumowania ani obliczeń. Zysk w tej chwili jest u mnie na poziomie 80% przy trzymaniu na koncie i 50% przy wypłacie. Sam inwestuje na giełdzie i nie potrafię wygenerować takiego zysku a tutaj dobry % przy zerowym nakładzie sił, a przy 60+ lat to będzie 300k a nie 50 przynajmniej w moim wypadku
Pobierz PaprykarzXL - @NewBlueSky: 

 czyli realistycznie zysk z trzymania jest marginalny
...
źródło: comment_1668373312o1Akq1l4cX07Ufra6fpE1L.jpg
Zysk w tej chwili jest u mnie na poziomie 80% przy trzymaniu na koncie i 50% przy wypłacie.


@PaprykarzXL:

Chodzi o to ze zamraza ci 1.5% kazdej wyplaty, a zysk wychodzi z tego ze firma do tego doplaca

60+ lat to będzie 300k


@PaprykarzXL: No zalezy kto ile zarabia, wzialem srednia krajowa do powyzszych obliczen, tez zakladam ze bedzie mi pensja rosla ale poki co nie ma na to wzoru
@NewBlueSky:

gdybym mial to optymalizowac to bym szukał lokat w roznych bankach

Ranking lokat jest do znalezienia w google w minutę. Przejrzenie rankingu to 15-30 minut. Konto oszczędnościowe jest do założenia przez internet w 10-15. Obligacje jeszcze prościej. Masz czas by spędzać pewnie na wykopie dużo czasu, a nie masz czasu by poświęcić godzinki na swoją finansową przyszłość?

bawil sie w gielde

Nie musisz bawić się w giełdę (czyli inwestować aktywnie).
@radekr: No wlasnie, tak sie sklada, ze dopiero od mniej niz roku skonczylem studia i to wszystko analizuje, szczegolnie ze wiem na co wydaje i jak pieniadze wydam dalej. Glownie w sposob konsumpcyjny, a tych ktore mam odlozone to nie chce zamrazac lokatami.

Jesli mialbym cos inwestowac to najpierw musialbym miec na to srodki do zabawy (a mam konsumpcyjne cele ktore wole osiagac) plus wybralbym gielde, bo przynajmniej mamy dane statystyczne
@NewBlueSky: Ja polecam zrobić sobie nawet przybliżony budżet, ustalić ile na co co miesiąc przaznaczać i poczytać marciniwuc.com/zacznij-tutaj/ i inwestomat.eu/zacznij-tutaj/
Znadziesz tam info i o oszczędzaniu / robieniu takich budżetów (u obu, więcej u pierwszego) i o inwestowaniu (u obu, więcej u drugiego).
marciniwuc.com/zacznij-tutaj/ i inwestomat.eu/zacznij-tutaj/


@radekr: raczej nie bede czytac jakichs zjebow z blogów xD

czytam tylko ksiazki dotyczace matematyki, fizyki, informatyki. I artykuły powaznych ludzi pracujacych na uczelniach, jesli juz to znajde jakies artykuly naukowe o ekonomi czy czyms takim.
@NewBlueSky: Ja #!$%@?ę typie. Nazywasz "zjeby z blogów" ludzi o wiele mądrzejszych od Ciebie, podczas gdy sam w tym temacie jesteś kompletnie zielony i pewnie nawet jednego ich artykułu nie przeczytałeś. Nie umiesz wygooglować jak działa ppk i musisz pytać. A jak już pytasz to nie umiesz nawet porządnie opisać swoich problemów. Nie potrafisz też zrozumieć prostych rachunków prawdopodobieństwa i rzucasz populistyczne hasła o wysoce nieprawdopodobnych scenariuszach.
Pisze się "ekonomii": https://sjp.pwn.pl/zasady/21-7-5-Pisownia-ji-i-lub-ii-w-dopelniaczu-celowniku-i-miejscowniku-rzeczownikow-zenskich-zakonczonych-na-ja-lub-ia;629325.html
@radekr: @PaprykarzXL: Panowie, jak widać, nie warto było poświęcać nawet minuty na tłumaczenie ¯_(ツ)_/¯


@EdekMoczygeba: @PaprykarzXL: @radekr: zadalem bardzo konkretne pytania, doceniam ze chcecie powiedziec cos ale nie szukam pomocy w poleceniu blogu jak ktos mowi o inwestowaniu itd.

Dalej do wypowiedzi @radekr: Nie wiadomo czy madrzejszy, na pewno niepotrzebny, od kiedy mam do czynienia z nauka na powaznym poziomie stosuje jedna zasade, zero szamanstwa. Zadane