Wpis z mikrobloga

@mojemacki: Dokładnie, tez mi się podoba. Elegancko wykonane i proste w użyciu. Szukam na Google i nie mogę za cholerę tego znaleźć, nie ma po prostu. Przejdę się chyba do elektrycznego tutaj i popytam o to. Może będzie się dobrze sprzedawać u nas ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Marcinowy: Ja się spotkałem. Tylko że w wykonaniu z czarnego bakelitu, zarówno gniazdo jak i wtyczka. I też słuzyły do podłączania piecy akumulacyjnych. Zainstalowane były w biurowcu mojej ówczesnej firmy o nazwie PSS Społem, biurowiec był adoptowany na potrzeby biur w okolicach lat pięćdziesiątych poprzedniego wieku, a ja zajmowałem się nimi w okolicach lat osiemdziesiątych. Części zamiennych do piecy czy tych gniazd i wtyków nie było. Modziliśmy różne wynalazki wtedy. Gniazda
Nie miałbym nic przeciwko gdyby u nas montowali takie do płyt indukcyjncyh a nie zosawiali gołe kable i "wezwij se pan elektryka do podpięcia bo gwarancji nie będzie"


@mojemacki: a gniazdo jak sobie wykombinujesz? Możesz sobie gniazdo założyć (takie jak na zdjęciu) czy Wago Winsta - to ostatnie akurat polecam bo można wygodnie rozpiąć przy wyciąganiu piekarnika/płyty
źródło: comment_1668076088Z4Aqr3yWVwo4so7sOBf5C8.jpg
Z doświadczenia, teraz mało się tych pieców montuje w Polsce?


@Marcinowy: Raczej nie, to jest jeden z droższych systemów ogrzewania od ciepła systemowego czy gazowego (to drugie to do niedawna). Pracuję teraz przy mieszkaniówce, usuwanie awarii itp. to bardzo rzadko spotykam się piecami akumulacyjnymi. Kilka lat temu takie ogrzewanie od podstaw montowałem w salonie fryzjerskim. Zadanie polegało na doborze odpowiedniej ilości i mocy piecy, wykonanie instalacji oraz skrzynki zabezpieczeń łącznie ze
@Wiskoler_double: Ciekawe rozwiązanie, właśnie poczytałem o tym i natrafiłem tez na podłączenie tego. Dosyć skomplikowanie to wyglada w skrzynce rozdzielczej. Trzeba było mieć oddzielny obwod do wentylatorów, oddzielny do grzałek (wiadomo) i oddzielny do panelu sterowania? Dodatkowo stycznik.
Fajnie opisujesz co i jak :-)
@Marcinowy: To może tylko wyglądać na skomplikowane. W skrzynce potrzebne są dwa obwody. Jeden trójfazowy ze stycznikiem i zabezpieczeniami S-193/16A i drugi obwód z zegarem sterującym tym stycznikiem. Dodatkowo przy każdym piecu musiało znajdować się zasilanie do sterowania termostatem i tymi wentylatorkami, w tym wypadku był wyciągnięty przewód zasilany z obwodu sterowania zegarem, ale przed zegarem - tak żeby wentylatorki można było załączyć o dowolnej porze.
oczywiście jakby wtyki byly takie w polszy to gniazda też by dali podobne ziom xD


@mojemacki: tylko gniazdo i tak elektryk musi podłączyć, niczego to nie zmienia - i tak wiem, że ludzie bez kompetencji podłączają gniazda czy ciągną instalacje. Ale płytę możesz też podłączyć na takich samych warunkach - gwarancji nie będzie, ale ustawowa ochrona dalej działa
się spotkałem. Tylko że w wykonaniu z czarnego bakelitu, zarówno gniazdo jak i wtyczka.


@Wiskoler_double: a one nie były 4 pionowe? Kiedyś były płaskie wtyczki najpierw 3 pin metalowe, tam nawet połączenia PEN nie było nie licząc obudowy, potem z tworzyw ale 4 stykowe, do podpinania przemysłowych sprzętów AGD typu ogromna zmywarka na stołówce czy w kuchi.
@megawatt: w tym momencie w polszy standardem jest puszka podtynkowa (czasem natynkowa jak żelbet) i kostka na końcu kabla. Czasem tak mało kabla zostaje, że ciężko kostkę przekręcić, żeby kable od indukcji powstawiać. Jakby standardem było coś takiego albo innego to by robili wg standardu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@megawatt:
Wiem ale tutaj raczej było pytanie w tym kontekście, bo często ludzie mają takie perfidne gołe 3f wystające ze ściany. 230 zawsze jakoś jest zrobione gniazdo. Sam nie wiem co lepsze, bo często to podłączenie indukcji 3f woła o pomstę do nieba a z drugiej strony gniazda 3f nie mają zabezpieczeń przeciwgówniakowych.
ęsto ludzie mają takie perfidne gołe 3f wystające ze ściany. 230 zawsze jakoś jest zrobione gniazdo. Sam nie wiem co lepsze, bo często to podłączenie indukcji 3f woła o pomstę do nieba a z drugiej strony gniazda 3f nie mają zabezpieczeń przeciwgówniakowych.


@Marcinowy: https://www.plugsocketmuseum.nl/Obsolete_3hd.html - proszę bardzo, pozycje 9-14. Generalnie opisują to jako przestarzały i wycofany standard, wynalazek sprzed kilkudziesięciu lat.

generalnie to nawet mi się podoba taka wtyka. Nie miałbym