Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, chcę wraz z bliskimi założyć przez internet konta #ike lub #ikze - podobno najlepsze są w #bos #bossa.

1. Kto może założyć te konta? Czy może to zrobić emerytka i osoba po 65 roku życia, która jeszcze nie pobiera emerytury (a zamiast niego - świadczenie pielęgnacyjne)? Ja na ryczałcie pewnie wybiorę IKE, ale co powinny wybrać te dwie osoby - IKE czy IKZE?

2. Czy można tam inwestować bezpośrednio w USD, czy trzeba zamieniać je na PLN?

3. Czy limit wpłat liczy się kalendarzowo, czy od daty wpłaty?

4. W co warto zainwestować? Inwestujemy rozsądnie (comiesięczne wpłaty, długoterminowy horyzont, niskie ryzyko, dywersyfikacja), głównie w globalny fundusz Vanguarda i obligacje EDO. Przez Bossę chcemy inwestować pozostałe 20% oszczędności na zasadzie "wpłacam i nie myślę", a jednocześnie wybierając coś, co ma nieco większy poziom ryzyka i spodziewanych zysków od funduszu globalnego - więcej skorzystamy na braku/niższym podatku Belki. W co powinniśmy zatem zainwestować przez Bossę?

Wasze rady bardzo nam pomogą!

#pytanie #fundusz #fundusze #inwestycje #inwestowanie #bank #banki #bankowosc

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63665d580edb6a7dd685f281
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
Pobierz AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Mirki, chcę wraz z bliskimi założyć...
źródło: comment_16676566628hgB9pSTsvi7GZtjEW19rG.jpg
  • 5
@AnonimoweMirkoWyznania
1. Od 17 roku życia, innych ograniczeń nie ma
2. Wpłacasz i wypłacasz tylko PLN, co w międzyczasie z tym robisz to już twoja sprawa
3. Liczy się moment zaksięgowania wpłaty.
4. ETF na indeksy światowe, np. FTSE All-World lub MSCI World+MSCI Emerging Markets
@AnonimoweMirkoWyznania: nie wiem dlaczego... Musisz ich zapytać!

A zupełnie poważnie miałem tam rachunek firmowy z 15 lat... Regularne zasilenia, niemały obrót... O hipotece nie było nawet rozmowy- niewiarygodny byłem.

Teraz brałem prosumenta. Absurd goni absurd. Z godzinę buty opowiadać. Oczywiście też nie byłem wiarygodny i nie mogłem wziąć kredytu z ratą 135pln. Tzn mogłem i wziąłem jak wpłaciłem kwotę kredytu powiększona o 40%.

Doi tego prosumenta założyli mi darmowe, obowiązkowe konto.
1. OK, czyli pakować w IKE, bo 17k > 7k rocznie limitu.

4. Podobne czy wyższe ryzyko/potencjalny zysk od Vanguard Total?


@AnonimoweMirkoWyznania:
1. Zależy, jeśli np. jesteś 1 nogą w drugim progu podatkowym, to IKZE będzie bardziej atrakcyjne, bo zmniejsza ci podstawę do naliczania podatku dochodowego. Ten podatek płacisz dopiero na emeryturze.
4. Nie, VTI jest na Dow Jones, a nie na cały rynek akcji. Powiedziałbym że ryzyko jest niższe niż