Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mirki, co myślicie o założeniu własnej giełdy będącej alternatywą dla GPW w Warszawie. Mieszkam w Poznaniu, gdzie ukończyłem ekonomię i nie wiem za bardzo co dalej robić ze swoim życiem, więc wpadłem na pomysł założenia rynku dla akcji i obligacji, który byłby konkurencją dla tego w W-wie. Mamy w Poznaniu dobry Uniwersytet Ekonomiczny, dużo firm lokalnych, krajowych i zagranicznych a samo miasto prężnie się rozwija, więc raczej inwestycja szybko by się zwróciła. Problem w tym, że zupełnie nie wiem, jak się za to zabrać od zera. Chodzi mi głównie o to, skąd wziąć kapitał podstawowy, żeby wykupić jakiś zestaw akcji na początek, którymi bym potem handlował. Myślałem o tym, żeby na początek zrobić jakąś małą lokalną firmę, gdzie można by kupić akcje kilku znanych emitentów i potem stopniowo zwiększać liczbę spółek w ofercie mojej giełdy. Kolejny problem jest taki, że nie jestem pewny jak zarejestrować taką giełdę. GPW w Warszawie jest spółką akcyjną, ale mi przynajmniej na początku wystarczyłaby w zupełności jednoosobowa działalność gospodarcza. I jeszcze w sumie drugie pytanie: czy waszym zdaniem bardziej opłaca się pod względem finansowym założyć giełdę papierów wartościowych czy dom maklerski? Bo o tym drugim też dużo myślałem, ale boję się, że mnie to przerośnie, bo nie mam doświadczenia, a jak się prowadzi dom maklerski to trzeba jednak przewidywać zmiany kursów, bo odpowiada się za zysk klienta, a w przypadku giełdy się po prostu sprzedaje i kupuje, więc tam nie ma większej filozofii.
#gielda #ekonomia #finanse #poznan

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63627030dbaf114ed5dbf468
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
  • 46
EleganckaŚwinka: JAK SOBIE TO WYOBRAŻASZ!?
Ty chłopie naprawdę skończyłeś ekonomię!? Myślisz, że prowadzenie giełdy to jest coś banalnego? Popatrz sobie kim są prezesi giełd i jaki jest skład zarządów. Żeby prowadzić giełdę to trzeba mieć wiedzę i doświadczenie a już nie wspominam o tym, jakim trzeba być łebskim, żeby założyć giełdę od zera. Wy w Poznaniu to jesteście niemożliwi xD Myślicie, że jesteście we wszystkim najlepsi i ogólnie super a potem