Wpis z mikrobloga

Siemka, doradził by mi ktoś w wyborze chmury dla moich potrzeb i oszacowania miesiecznych kosztów?
Potrzebuje postawić rest api (asp NET Core), baze danych (aktualnie sql server) i jakaś usługe do hostowania zdjęć. Potrzebuje stworzyć 2 środowiska na chmurze, jedno testowe (z minimalnymi wielkościami serwerów), drugie za 2/3 miesiace produkcyjne. Spodziewam sie, ze w pierwszych miesiacach ruch na stronie nie bedzie przekraczal 30/50 aktywnych osob, a baza danych nie przekroczy 0.5gb. Plus kilka gb w serwisie ze zdjeciami.

Rozważam wybór chmury #aws lub #azure. Aws ze wzgledu na jakieś tam doswiadczenie z ta usluga, a Azure ze wzgledu na technologie z jakiej korzystam. Z tego co slyszalem to ponoć koszty usług są miej wiecej podobne, ale jak ma to się w praktyce dla moich potrzeb?

Jakiej wielkości potrzebował bym np. EC2 dla mojego szacowanego ruch na stronie? Jak to przetestować?

Czy jest w stanie mi ktoś przybliżyć ile by mnie to wszystko miesiecznie kosztowało? Rozumiem, że dla wersji produkcyjnej musiał bym mieć przynajmniej 2x EC2, 2 razy usługę do hostowania zdjęć i robić backup bazy danych. Czy zmieścił bym się w 150$?

#programowanie
  • 11
Czy jest w stanie mi ktoś przybliżyć ile by mnie to wszystko miesiecznie kosztowało? Rozumiem, że dla wersji produkcyjnej musiał bym mieć przynajmniej 2x EC2, 2 razy usługę do hostowania zdjęć i robić backup bazy danych. Czy zmieścił bym się w 150$?


@mdlejtecole: Mogę z aws podpowiedzieć, jak ogarniesz to na dokerze to:

https://instances.vantage.sh/?region=eu-central-1&cost_duration=monthly

Zrobiłbym ECS na spotach lub jeden ondemand + spot (capacity plany). Na początku pewnie jakieś brustowalne t3.medium
@mdlejtecole: Azure:

AppService B1:1 na którym postawisz 2 webappy - 1 prod 1 dev -> ~$55
DB: Azure SQL DB DTU -> $15 za bazę danych
Storage account: pomijalne dla małych ilości GB, może kilka USD.

Postaw też za jakimś cloudflare storage account dla zdjęć. Jak potrzebujesz FV z Polski i dodatkowego wsparcia daj znać. AppService Plan B1 najwięcej kosztuje, możesz spróbować zamienić to na self-hosted VM ale to sporo stracisz
@mdlejtecole: w AWS: zapakuj tą aplikację do dockera i odpal w Fargate Spot. Będzie kosztowała grosze. Ruch terminuj i kieruj za pomocą Application Load Balancera. Storage na S3 super tani i jedyne co bym polecał to wymienić SQL Server na PostgreSQL albo nawet MySQL i odpalić to w Aurorze.

Nie bawiłbym się w EC2, chyba że chce Ci się tym zarządzać, aktualizować itd.

Back-of-the-napkin-calculation dla jednego środowiska: Fargate $41, ALB $25,
i odpalić to w Aurorze.


@malpi: to mu nic nie da a koszty większe, zwykła baza wystarczy

Nie bawiłbym się w EC2, chyba że chce Ci się tym zarządzać, aktualizować itd.


@malpi: nic nie musi, wystarczy usunąć ec2 z grupy i wstanie zakatualizowane :) kosztowo oszczędzi dużo względem FARGATE, chyba że będzie stopował na noc czy coś.
nic nie musi, wystarczy usunąć ec2 z grupy i wstanie zakatualizowane :) kosztowo oszczędzi dużo względem FARGATE, chyba że będzie stopował na noc czy coś.


@mmichal: miałem na myśli gołe ec2 na których będzie coś instalowane. W grupie autoskalowalnej ze świeżego AMI faktycznie jest mniej roboty, ale i tak wolałbym fargate.
ale i tak wolałbym fargate.


@malpi: trochę na początek wyjdzie mu drożej i słabiej z debugiem, szczególnie jak nie wstaje doker to z ec2 łatwiej potestować i znaleźć co popsułeś (SG czy IAM itp),juz ogarnie trochę aws to fargate jest dobrą opcją jednak minimum 30% drożej.
@mmichal: logi idą do cloudwatcha i jak aplikacja się wywala przy starcie to będzie można zobaczyć czemu, tylko niech pisze na stdout. Wejść do kontenera można tak samo na ecs ec2 jak i ecs fargate. Zgadzam się że jest drożej, ale o ile prościej.

Ja poświęciłem dwa lata na tworzeniu różnych architektur w ECS na EC2. Nie chce tego powtarzać. Do poważnych zastosowań ECS nie umywa się do Kubernetesa, a do
. Wejść do kontenera można tak samo na ecs ec2 jak i ecs fargate


@malpi: pewnie więcej zależy od wykorzystania, mam takie przypadki ze mój kontener z ecs łączy się do czegoś i zeby przetestować potrzebuję z 10 minut, kontener juz dawno ubija, na ec2 jest prościej dużo.

A co do logów pcham do cloudwatcha, wcześniej side-carem filebeat do ELK, jak się ktoś przyzwyczaił do kibany to niebo a ziemia. Wszystko