Wpis z mikrobloga

#ekspresdokawy
Czy młynek stożkowy do kawy 38mm, który jest w ekspresie kolbowym jakim jest Lelit Anita z pidem styknie do zrobienia dobrej kawy? Czy rzeczywiście taka eureka mignon specialita który ma płaskie żarna 55mm robi odczuwalną różnicę? Tym bardziej, że cena za w tym przypadku cena za ekspres z młynkiem jest niewiele wyższa niż sam młynek...
  • 17
Czy młynek stożkowy do kawy 38mm, który jest w ekspresie kolbowym jakim jest Lelit Anita


@Maver87: Tak wystarczy - zrobi dobrą. Choć przyznam, że musiał się trochę "dotrzeć" przez ok, miesiąc. Największym jego minusem jest sama funkcjonalność - po umieszczeniu kolby w ramce sypie wyraźnie na jeden bok.
@magicznyfred a jak z mlecznymi kawami? Bardziej mi chodzi o czas przygotowania dwóch i np. 4? I generalnie jak się sprawuje? Widzę, że masz to jakbyś mógł dwa słowa powiedzieć czy warto i jakie masz odczucia to byłbym bardzo wdzięczny
@Maver87: Na pewno robi lepsze espresso, niż każdy automat z którego piłem, włącznie z Jurami. Crema brązowa i bez bombli i napowietrzenia, ale dalej nie jest to jeszcze w 100% to co serwują we Włoszech w dobrych kawiarniach. Po wyjęciu z pudełka, mimo iż miałem wcześniej jakieś doświadczenia z kolbami nie było jednak od strzała rewelacyjnie. Wydaje mi się, że młynek musiał się trochę ułożyć. Trochę jakby lepiej wychodzą też kawy
@magicznyfred i tak siedzę i bije się z myślami czy wziąć te Anitę za 2300 zł czy czatować na ten blackfirday i myśleć o Oscarze 2 plus jakimś wypaśnym młynku, ale zapłacić dwa razy więcej. I nie wiem czy jak nigdy nie miałem ekspresu to mi wystarczy Anita i będę szczęśliwy bo im więcej człowiek czyta te fora kawowe to tym bardziej głupieje. A chce mieć tylko dobrą kawę, która będzie mi
@Maver87: jeśli nie jesteś maniakiem kupującym kawę tylko w jednej palarni oddalonej od Ciebie o 2137 km, nie mierzysz temperatury hopera przed nasypaniem do niej kawy itp to styknie( ͡° ͜ʖ ͡°). Dorzuc sobie do tego koniecznie tą kolbe z linka. Gdyby Ci nie przypasowało, to te urządzenia łatwo opylić na olx niedużo taniej niż kupione nowe. Pewnie na blackfriday będą też jakieś oferty na koneseo
magicznyfred - @Maver87: jeśli nie jesteś maniakiem kupującym kawę tylko w jednej pal...

źródło: comment_1667414443Fa7v9UnzmHCdH9qeut4A8C.jpg

Pobierz
@magicznyfred Michał z Konesso z forum wszystko o kawie daje mi nową Anitę za 2299 zł z Pidem i mówi, że raczej w tym roku taniej nie będzie. Ale dziękuję za Twój komentarz bo chyba mnie przekonuje do zakupu Anity bo w sumie to tylko kawa a nie rakiet sajens i nie będę wyczuwał znaczącej różnicy a te dodatkowo 3k mogę inaczej zagospodarować.
@Maver87: w tej cenie bierz bez zastanowienia. Ta z pid ma też fajniejsze włączniki plus cała zabawa z możliwością kontrolowania temp. Z kawy będziesz zadowolony. Jeśli nie robisz naraz za każdym razem kaw dla 4 osób dzień w dzień to będziesz zadowolony.
@magicznyfred dobra przyszedł, pierwsze testy oblane. W sensie ja oblałem a nie ekspres. Espresso nie jest gęste i piękne jak Twoje... taki piękny tłusty napar to może przed 2 sekundy leci i wychodzi go za dużo. Wiem że każda kawa wymaga innego poziomu zmielenia ale może podpowiesz jak to wygląda u Ciebie? No i kurde nie potrafię spienic mleka mimo, że zdaje się że wiem z filmików jak to robić
@Maver87: mleko leć z tym filmikiem https://youtu.be/oaKRBBpA4fw

Młynek - zacznij na początku od ustawienia coś pomiędzy 3-4 tutaj ważna każdy kilometr ustawienia. Ja mam obecnie 2,5 ale wydaje mi się że na początku zanim się młynek ułożył, było to ustawienie niemożliwe. Koniecznie równo pracuje tamperem by nie było przechyłu i raczej mocno. Gdziesz tam chyba w instrukcji jest mowa o nacisku ok 15kg

Obczaj ten film
https://youtu.be/7rK9xJhO9T0
@magicznyfred obejrzałem ten i jeszcze kilka filmów o spienianianiu mleka i mam wrażenie że to chyba nie ja robię błąd bo próbowałem już spieniać wiele razy, mniej i więcej mleka i można źle spienic, że mało piany, że bąbelki, że cokolwiek ale u mnie nie ma w ogóle piany a przy tym za każdym razem ta dysza piszczy, głośno piszczy, że mam wrażenie że zaraz mi bębenki pękną... Ustawiam na tryb pary,
głośno piszczy


@Maver87: Trzeba wyczyścić. U mnie też tak kiedyś było. Piszczała jak alien i nie pieniła. Są ponoć szczoteczki, ale ja jakoś tam tą cafizą do rozpusczania olejków kawowych też sobie poradziłem długo ją w niej mocząc.
@magicznyfred coś drgnęło z tym spienianiem, a jeszcze mam pytanie dotyczące zmiany ustawienia młynka. W sensie w instrukcji napisane że można zmieniać stopień zmielenia wyłącznie podczas pracy młynka. Dobrze rozumiem, że jedną ręką miele kawę a druga kręcę? I nie można ustawić młynka bez mielenia w danym momencie? Bo ja już i tak i tak kręciłem i mam wrażenie że różnica w zmieleniu jest minimalna albo nawet niezauważalna miedzy 2 a 4