Wpis z mikrobloga

Jezeli posiadam 4K UPC Box i telewizor LG C1 OLED, to jaki powinien byc wyjsciowy format audio w telewizorze i jaki w dekoderze?

Wyjsciowy format audio TV: PCM lub Bitstream

W dekoderze ustawienie jest dosc dziwne. Jest opisane jako dolby audio. Do wybory jest wlacz/multichannel PCM/wylacz.

PCM jest dosc logiczne skoro telewizor ma dzwiek 2.2 lecz wtedy dekoder przejmuje dekodowanie dzwieku i srednio jestem zadowolony z rezultatu. Dekoder wtedy przerabia dzwiek z oryginalnego dolby digital plus na PCM 2.0. Czasem brzmi dziwnie, czasem dobrze.

Bitstream. Jako, ze telewizor obsluguje wysokie kodeki dolby, to po ustawieniu tej opcji, gdy telewizor przejmuje dekodowanie, to dzwiek jest swietny. Problem polega na tym, ze wtedy niektore programy lub fimy odpalaja sie w natywnym 5.1 i sa cicho. Filmbox itd. Wiec generalnie dzwiek jest najlepszy, ale czasem liczba kanalow sie nie zgadza.

Nie wiem co z tym fantem zrobic. Jednoczesnie nie wiele moge sie dowiedziec na temat tego dekodera, bo informacje lub instrukcja sa szczatkowe. Czy ktos wie jak to ugryzc?

#upc #telewizja #audio #oled #dolby
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ksiak: Juz ogarnalem. Ustawilem stereo pcm jako wyjsciowe audio w telewizorze. Tak tez mozna wlaczyc wyzszy kodek dolby na dekoderze i dziala na 2 kanalach. Dodatkowo enhanced w telewizorze przez kodek Atmos i tryb kino. Nie mam w ten sposob zadnego laga i dzwiek jest super. Mysle nad kinem, ale nie moge sie zdecydowac. Rozwazam aktywne glosniki stereo po kablu optycznym. Boje sie laga z bitstreamu po amp czy soundbarze
  • Odpowiedz
Nie moze byc, bo nie ma wyjscia optycznego w nowych konsolach. Mozna tylko robic przekazanie dzwieku przez tv po hdmi i wiele ludzi ma problemy z lagiem.


@NielegalneKretowisko: napisałem, że podpinasz konsole pod amplituner przy pomocy kabla hdmi. Nie podpinasz tego pod TV.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ksiak: Mam byc early adapterem czegos co watpliwie dziala za grube banki? Nie, dzieki. Uwierz mi, ze wertowalem temat i ludzie nie sa zadowoleni jak dziala obraz po amp.

Prawda jest taka, ze konsole #!$%@? z usunieciem wyjscia optycznego dzwieku i teraz ludzie maja z tym problem.

Obraz to mozesz puscic sobie w 24 fpsach z bluereya film, a nie gre na konsoli.
  • Odpowiedz
@NielegalneKretowisko:
Możesz kupić amplituner przez internet, masz wtedy czas 14dni na test. Sam się przekonasz czy faktycznie jest problem bo to co piszesz miało miejsce bo pierwsze chipsety hdmi 2.1 faktycznie miały problemy i były poprawki. Obecnie już wszystko powinno działać zatem jak te wpisy są z początku wejścia hdmi 2.1 to pełna zgoda - problemy były ale teraz już nie powinno ich być.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ksiak: Bierz pod uwage, ze nawet jezeli "moze" to naprawili, to oledy gamingowe, to zupelnie inna kwestia. To najszybsze matryce na swiecie i problemy sa duzo wieksze. Taka matryca jest wymagajaca i nie moze miec zadnego laga. Ja uwazam nawet, ze dzwiek jeszcze nie dorosl i jest za wolny dla tej technologii. Jest bottleneckiem po prostu. Dzwiek jest wolniej przesylany od obrazu w tym przypadku, bo dekodowanie bitstreamu jest nieublagane
  • Odpowiedz
a jak wiemy nieskompresowany dzwiek bez kodekow dolby idzie po klasycznym stereo hi fi w starym stylu, dlatego rozmyslam nad takim rozwiazaniem.


@NielegalneKretowisko: nieskompresowany dźwięk to jest bitstream, wtedy nie dekoduje tego konsola tylko amplituner. Czasami nawet leci to jako PCM jak wysyła to komputer i wtedy komputer sobie o tym decyduje co i jak ma być zrobione.

Ja uwazam nawet, ze dzwiek jeszcze nie dorosl i jest za wolny
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ksiak: Bitstream to tylko forma wysylania dzwieku. Bitstream wysyla zakodowany dzwiek, zeby amp mogl go sobie dekodowac i puszczac na glosniki, a nieskompresowany dzwiek jest puszczany po PCM (brak laga), zdekodowany w zrodle czyli konsoli i puszczony wolno na sprzet audio bez dekodowania. Mozna rowniez puscic nieskompresowany dzwiek na amp po hdmi przez przekazanie dzwieku z telewizora i to ludzie pisza, ze to rozwiazanie teoretycznie dziala bo nie ma laga
  • Odpowiedz
Mozna rowniez puscic nieskompresowany dzwiek na amp po hdmi przez przekazanie dzwieku z telewizora i to ludzie pisza, ze to rozwiazanie teoretycznie dziala bo nie ma laga z dekodowania w ampie, ale po co mi wtedy #!$%@? amp do dekodowania za tysiace zlotych skoro nie bedzie robic tego do czego jest przeznaczony czyli wzbogacania dzwieku dolby czy innego dts tylko po prostu przepusci dzwiek do glosnikow. Nie ma w tym logiki.


@
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ksiak: Amplituner w takim przypadku jest bez sensu, jezeli konsola dekoduje dzwiek i wiekszosc gier jest zrobiona w raw formacie audio tak jak filmy bluerey, ktore chca miec wysoka jakosc dzwieku. Generalnie nowe hdmi pozwala na przesylanie nieskompresowanego dzwieku przestrzennego i sa nawet nowe formaty typu pure direct cos tam, wiec to skompresowane dolby z dekodujacym ampem, to bedzie niedlugo historia do zapomnienia. Nikt juz nie potrzebuje skompresowanego dzwieku na
  • Odpowiedz
Amplituner w takim przypadku jest bez sensu, jezeli konsola dekoduje dzwiek i wiekszosc gier jest zrobiona w raw formacie audio tak jak filmy bluerey, ktore chca miec wysoka jakosc dzwiek


@NielegalneKretowisko: amplituner jest Ci potrzebny by napędzić kolumny. Tam masz wzmacniacz. Jeżeli mowa o 7.1 to masz 7 końcówek mocy oraz inne dodatki.
Filmy natomiast nie idą w wersji PCM tylko tam masz kodeki Dolby True HD, Dolby Atmos, DTS-HD MA, DTS:X. Nie znam i nie wiedziałem nigdzie w sieci by jakikolwiek film szedł niezakodowany.

Blu-Ray natomiast wysyła dane w formacie BitStream (o ile tak został ustawiony) i to amplituner dekoduje. Faktycznie dawno dawno temu, były Blu-Ray z analogowym wyjściem 7.1 i to one dekodowały ale to był etap jak Blu-Ray dopiero na rynek wchodził. Gdyż wraz z wejściem BD pojawiło się Hdmi i ochrona treści HDCP przez co takie dekodowanie dźwięku przez Blu-Ray nie miało sensu i zostało to oddelegowane
  • Odpowiedz