Wpis z mikrobloga

#elektryka #gaz #indukcja #gotowanie #fotowoltaika #ogrzewanie

Mam pytanie z zakresu kosztów eksploatacji kuchenek gazowych. Wyszło mi że rocznie w domu zużywamy 4500 kwh w gazie na same kuchenki(2, tak dużo bo przetowy itd). Pojawia się kwestia strat ciepła przy gazie itp, jednak ponieważ mam panele chciałbym wykorzystać nadwyżki na potencjalny zakup kuchenek ceramicznych, indukcyjnych. Interesuje mnie jak moje zużycie miałoby się do takiego nowego sprzętu. Podobno straty przy gazie to 50-60%. Idąc tym tokiem myślenia zamknąłbym się w 2 000 kw ? Czy muszę na coś wziąć poprawkę ?
  • 6
@CudowneKapcie: owszem, jest większa efektywność ale cena kWh z prądu jest wyższa niż z gazu zatem się to trochę kompensuje. U Ciebie to wygląda inaczej bo masz fotowoltaikę, zatem chyba bym się nie zastanawiał. Powinno się to ładnie zbilansować.
@ksiak mam 10 kwp instalację przy średnim rocznym 2700 kwh(to nie błąd). Chcieliśmy instalować PC, ale przy tym ruchu z zamrożeniem cen energii to gdzieś tą nadwyżkę muszę ulokować. Jedynie kuchenka mi przychodzi do głowy
@CudowneKapcie
Polecam indukcję, zużyje ci 2-3k kw rocznie ale szybkość grzania i czystość kuchenki zrekompensuje się szybko + masz Fotowoltaike. Gaz wciąż taniej wychodzi, indukcja jest około 20% droższa około w eksploatacji o tym też trzeba pamiętać.
@CudowneKapcie: Gaz jest ~2x tańszy od prądu obecnie (wg obecnych stawek, po nowym roku to będzie właściwe dla zużycia do 2000 kWh prądu), ale uwzględniając ~2x mniejszą sprawność kuchenki gazowej w porównaniu z indukcją koszty są podobne.
U Ciebie z kolei skoro masz już nadwyżkę z instalacji fotowoltaicznej, to de facto już za tę energię ze słońca zapłaciłeś (w kosztach instalacji, a stawka za kWh zależy od przyjętego okresu amortyzacji), więc