Wpis z mikrobloga

Mirki chciałbym prosić o poradę, mianowicie zastanawiam się nad ścieżką kariery.

Moja sytuacja wygląda następująco. Pracowałem jako programista C++ przez 8 miesięcy po czym z przyczyn osobistych musiałem zrezygnować z pracy. Teraz ponownie jej szukam, bo w międzyczasie napisałem apke mobilną w kotlinie. Rozesłałem parę CV do ofert w kotlinie/cpp/javie i kilka firm chce mnie zatrudnić a ja nie wiem która ofertę wybrać ( dylemat oczywiście dotyczy technologii)

Co myślę o technologiach?

C++ jakie jest każdy widzi, potężne ale paskudne. Szef techniczny Microsoftu nawołuje do zaprzestania rozpoczynania projektów w nim ale kodu który ktoś musi utrzymywać jest masa. C++ raczej nie jest wyborem dla ludzi uczących się programować gdyż wydaje mi się, że oni wolą "łatwiejsze" języki typu python.

Java/kotlin omawiam zbiorczo gdyż wydaje mi się że przeskok między nimi jest dość prosty, w szczególności kotlin->Java.
Obawiam się sporej konkurencji na tym polu a z drugiej strony zapewne sporo będzie nowych projektów. Przeglądając oferty widzę że większość firm ma stały zestaw Java+spring+hibernate+SQL, podczas gdy przy c++ jest sporo różnych frameworkow/ innego stacka technologicznego.

Tak więc podzielcie się co wy sądzicie o przyszłości rynku w backendzie. Czy moja ocena technologii jest ok czy może opowiadam głupoty jak poseł w sejmie? Zapraszam do dyskusji i niech pointer na pointer na pointer do voida będzie z wami!

#cpp #kotlin #java #programowanie
  • 6
@Wookie2020: nie ma żadnej wielkiej konkurencji na rynku Javy - połowa programistów to, nie bójmy się tego powiedzieć, jełopy. Niestety również połowa projektów to finansowe korpo legacy-molochy więc i ryzyko wpakowania się w badziew jest niemałe. Trzeba ostrożnie dobierać projekty.

Kotlin jest super i jestem wielkim fanem, ale od mobilek bym się jednak trzymał z daleka jeśli myślisz o backendzie. To zwyczajnie nie jest "poważne" programowanie, chociaż być może przyjdą tu
@Wookie2020: ja bym się kierował bardziej pragmatycznie i starał się wybrać taką technologie gdzie będzie jak najmniejsze prawdodobienstwo że będę robić pod lekką presją w Sprintach. A w Javie to prawdopodobieństwo jest największe.

Pytanie retoryczne: czy wyobrażasz sobie do emerytury robić w Sprintach.
@Wookie2020: ja robię w cpp od ponad 5 lat - zależy jaki projekt trafisz, ale przygotuj się na debugowanie jakiegoś gówna z mem corruption, który pojawia się tylko na prodzie raz na 3 runy, gdzie nie da się zarzucić debugera ani większego logowania, bo związane z tym obciążenie wywala cały produkt albo wpływa tak mocno, że problem się nie reprodukuje xD

Ale zdecydowanie satysfakcjonujące jak się naprawi. Tylko jeśli nie czujesz
@Fitoplankton: Brzmi ciekawie, a nie męcząco :D Przyjdzie javowiec i powie, że przygotuj się na pisanie kolejnego endpointa który ściąga dane z bazki. W każdej technologii wszystko zależy od projektu.
Pytanie retoryczne: czy wyobrażasz sobie do emerytury robić w Sprintach.


@Young_Senior: A wyobrażasz sobie do emerytury robić w Tygodniach albo Miesiącach? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Sprint to jest po prostu jednostka czasu, na którą jest podzielony rozwój projektu (w teorii po to, żeby móc rozwój planować inkrementalnie, gdy nie wiadomo co dokładnie
Pobierz PaaD - > Pytanie retoryczne: czy wyobrażasz sobie do emerytury robić w Sprintach.

...
źródło: comment_1666768215KETVfR6yVlLYBc1Rhx9uPp.jpg