Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #wybuchajacypecet #intel

Kontynuacja tematu z https://www.wykop.pl/wpis/68016367/pcmasterrace-jako-ze-rozwazam-kupno-nowej-plyty-i-/

Dziś przyszedł 13900k. Wszystko podłączyłem, więcej #!$%@? miałem wentylatorami niż z montażem CPU i płyty głównej xD.
Ale przechodzą do tematu. Celem tagu #wybuchajacypecet jest sprawdzić empirycznie czy markowy 750W zasilacz wystarczy do udźwignięcia GPU MSI Ventus x3 3080 Ti (dwie wtyczki zasilania, zdaje się max limit 350W) i CPU 13900k.

W skrócie powiem, że na razie nie wybuchł ale rozwijając sprawa wygląda tak.

Specyfikacja:
-GPU MSI Ventus x3 3080 Ti
-CPU 13 900k
-mobo gigabyte z690 gaming x ddr4 rewizji 1.0
- PSU corsair RM750x 750W ( 750W na linii 12v, japońskie kondensatory), certyfikat 80 plus gold.
- 5 x Arctic P12 PWM
- obudowa lian li lancool one
- chłodzenie CPU noctua nh-u14s ( pasta Thermal Grizzly Kryonaut)
- 32 GB ram DDR4, profil xmp 4000.

profil zasilania w windows - wysoka wydajność

Ustawienia CPU na Auto, wiec limity są raczej zdjęcie bo pobór w testach syntetycznych przekracza 253W dla CPU. Nie ogarniam jeszcze biosu, naucze się to bede zmieniać.

W Cyberpunku z watomierza wzięło max 580W (a przeważnie jechało na 560w), czyli na podzespoły około 505W, czyli około 20W więcej w szczycie względem i9 9900k. Temperatura podczas gry 70-75C. Lokacja to zatłoczony rynek
Innych gier na razie nie testowałem ale średnio jest sens, bo CP najbardziej daje w kości CPU z gier jakie mam. Odpaliłem na chwile rdr2 i było mniej.

Pulpit około 90W z gniazdka, czyli nie co mniej niż na i9 9900k.

W cinebanchu około 450-470W z dobiciem do 490W ze ściany, czyli około 408W dla podzespołów. To by się zgadzało, hw info pokazuje w cinebanchu zużycie dla CPU od 300 do 350W, z czego przeważnie około 310W.
Wynik multi 38064, single to 2184. Dodać należy, ze przy tescie multi temperatura była po 99-100C, przy czym czestotliwość duzych rdzeni mimo tej temp nie schodziła poniżej 5,2 GHZ. Normalnie jak jest chłodniej, np. przy tescie na single core normalne taktowanie to było 5,5 GHZ, z czego 2 rdzenie często po 5,8

Test mieszany CPU i GPU. Odpalony kombustion z msi afterburner i stress test z GPU-Z . Przeważnie 680W z gniazdka z dobiciem do 694W. Licząc dla 694W dla podzespołów to 603W. Odpaliłem też na chilę kombusion i cinebanch, tu było trochę wiecej, przeważnie 690W z chwilowym dopicie do 713 W (dobicia występują na początku przy odpalaniu testów)- dla 713W z gniazdka dla podzespołów to 620W.

Jak widać komputer mi nie wybuchł, markowe 750W wystarczyło, a nawet mamy mały margines.
Obserwując pobor dla CPU i temperatuje wnioskuję, że jak miałbym lepsze chłodzenie pobór w syntetyku mogły się utrzymać cały czas wyżej, bo HW info zarejestrowało max 350W dla CPU, ale w praktyce brał raczej koło 315W, pewnie spadł przez temperatury. Jak się nauczę ustawić limity, to ustawie Intelowskie limity i wtedy przetestuje.
  • 16
@Variv: na pobór prądu nie patrzyłem póki co, bo nocą sobie na szybko odpaliłem (jak już kompa złożyłem, to chciałem sobie RAID 0 uruchomić, bo na poprzedniej płycie jeszcze przed zmianą zacząłem się bawić ... okazało się, że z jakiegoś powodu muszę odpiąć dysk SATA SSD (który nie był w żadnej arrayce) by to ruszyło. clear cmos nie pomagało.

co do temperatur to w HW INFO na multi od razu skoczyło
@don_baltazar: To widzę, że w syntetykach jak jest odblokowany pobor to te procki zawsze beda ciepłe. Ja na razie się w limity nie bawiłem bo w grach i tak wg hw info nie bierze wiecej jak chyba 150W miałem w piku max.
Jedynie chce popatrzec w bios w ustawieniach aby roznie boostował rdzenie, bo z tego co widze rdzenie mają taką samą częstotliwość w ramach grupy, a na logike kazdy rdzen
@don_baltazar: Chodziło mi o to, że np. wszystkie rdzenie p-core mają takie samo taktowanie, np. 5,5 ghz. Zamiast np[. rdzeń 1 5,5, rdzeń 2 np. 3 itp itp. Zauważyłem też , że dwa pierwsze rdzenie p core potrafią razem boostować wyżej niż pozostałe rdzenie p core.
@Variv: o, akurat coś tam dłubałem na poprzedni komentarz.
Ja jeszcze na lapku siedzę, ale jak zmienisz ustawienie to daj znać, bo chętnie bym sobie na siłe nie boostował wszystkich rdzeni jeśli nie ma takiej potrzeby. gorzej jeśli będzie to powodowało zauważalny spadek wydajności np w grach :D
@don_baltazar Na razie sprawdziłem, że w benchmarku i tak boostuje. Ale odpalę grę jakąś i sprawdzę. Coś czuję że w praktyce może to nie mieć większego znaczenia.
@Variv: nie wiem jaki to by miało sens przy 13900k, ale na swoim 13700k zrobiłem dynamic undervolting, -0.14

przy pojedynczym multi core cb23 87c max, przy pętli 10 minutowej max 93 stopnie

multi core spadł może ~200 pkt
single delikatnie wyżej, jakieś ~20pkt

także wszystko w granicach błędu, dla niższych temperatur myślę, że warto w moim przypadku