Wpis z mikrobloga

Wczoraj kilka osób pisało o kartach, które trzymają skitrane od czasów młodości, więc dzisiaj trochę do tego nawiążę. Czasami jak komuś opowiadam o swoim hobby to pojawia się reakcja: „no spoko, słyszałem, nawet mam jeszcze kilka kart z czasów podstawówki, może są warte miliony!”. Czasami pokazuję komuś jakąś starą kartę i mówię ile jest warta, a ten ktoś przypomina sobie, że oddał kiedyś 7 takich za pistolet na kulki albo coś takiego ( ͡° ͜ʖ ͡°). Sama gra obchodzi w przyszłym roku swoje 30 urodziny, więc takie historie są z tym upływem czasu nierozerwalnie związane. Sam też mam parę wspomnień jak coś oddałem za bezcen albo raczej jak za bezcen nie kupiłem czegoś, co jest dziś warte te wspomniane miliony*.

No dobra, co powinniście zatem zrobić, jeśli macie w szufladzie skitrane jakieś karty i nie wiecie czy są cokolwiek warte? Najprostszym i najbardziej wiarygodnym sposobem jest wykonanie dwóch kroków:

1. Idź na stronę www.scryfall.com i wpisz nazwę swojej karty – po prawej stronie wyświetli się lista wszystkich wersji, możesz też kliknąć „View all prints”. Po tym kroku będzie wiadomo, z jakiej edycji masz kartę – to się przydaje szczególnie przy starych edycjach, które nie zawsze były wyróżniane znaczkiem, a także przy różnicach np. Legends vs chronicles – te karty różnią się ramką i drobiazgami (oraz istotnie ceną).

2. Idź na stronę www.cardmarket.com – niestety ona jest nieco upośledzona i czasem na wejściu odstrasza alertem o niezabezpieczonym połączeniu. Ja to zawsze ignoruję. Oczywiście ktoś może się z tym nie zgodzić, ale dla mnie to, za ile jestem w stanie sprzedać kartę na MCM jest wyznacznikiem jej ceny. Widzimy tam przekrój ofert głównie z Europy (ale nie tylko), ze stanem, wszystkimi wersjami i trendem. Jak już wiemy, z której edycji jest jaka karta to łatwo sprawdzić za ile takie się sprzedają. Masz wątpliwości co do stanu swojej karty? Jest poradnik jak to ocenić: https://www.cardmarket.com/en/Magic/Help/CardCondition
O stanie kart i związanymi z tym tematami też może napiszę więcej innym razem
Co dalej? Po tym kroku przynajmniej masz świadomość czy to co kisisz w szufladzie ma wartość tekturki czy większą. Jeśli większą – gratulacje! Po to sprawdziliśmy ile to jest warte, żeby nie sprzedawać jakiemuś ziomeczkowi co da Ci dwie stówy i jeszcze powie że przepłaca za coś co jest warte 5 razy tyle. Jak sprzedać taką kartę lub karty? To już zależy co masz, ale sposobów jest wiele.

Co do ilustracji dzisiejszego wpisu to przed Wami Gaea’s Cradle, karta, która budzi sporo emocji, jako część tzw. Reserved List i jeden z najlepszych Landów w grze. Swój egzemplarz kupiłem jako prezent dla siebie ( ͡° ͜ʖ ͡°) w związku z pewną osobista okazją, miałem też z tym kupnem pewne przygody. Jest to też karta, która chyba najwięcej zyskała w wartości bezwzględnej odkąd ją mam (niestety nie kupowałem P9 za bezcen ani nic takiego). Ale dzisiaj ją tu zamieszczam bo właśnie jest to taka karta, którą czasem ktoś kojarzy z dzieciństwa. Mój ziomek, jak mu pokazywałem to razem z ceną, stwierdził że kojarzy i chyba ma w szufladzie.


#mtg #magicthegathering #mtgna30procent
*Czy na pewno za miliony? Najdroższa sprzedana karta to, wg. mojej wiedzy Black lotus z Alpha z autografem, PSA 10 GEM MT, sprzedany za 511 tys. $, co w sumie przekłada się na 2,5 mln PLN. Są też pojedyncze karty, które mogą się do rzędu milionów zbliżyć, ale to temat na inną okazję.
ckiler - Wczoraj kilka osób pisało o kartach, które trzymają skitrane od czasów młodo...

źródło: comment_1666353839YEAf60uoUVi3peK39U79TM.jpg

Pobierz
  • 14
@Mazowia: uu na bogato, gratuluję. Ten mój to chyba GD jest max. Zamówiłem najpierw z Francji takiego EX+, ale ( ͡° ͜ʖ ͡°) paczka zaginęła ( ͡° ͜ʖ ͡°). Zanim reklamacja, oddawanie kasy, to cena skoczyła o 30%. W ogóle sam temat wahań cenowych w zależności od stanu karty to też ciekawa sprawa
@Mazowia: A co do tego, czy najlepszy ( ͡° ͜ʖ ͡°) no ktoś powie że Island lepszy, natomiast Cradle wśród nonbasiców ma totalne #!$%@?ęcie, jeśli miałbym jakąś czołówkę podać to pewnie cradle, tabernacle, bazaar. Ale te dwa ostatnie to już dla koneserów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ckiler: właśnie sprawdziłem kilka kart z szuflady (kiedyś wyrzuciłem na śmieci ok. 500-1000 i zostawiłem sobie ~20 z fajnymi obrazkami)
Jedna chodzi ok. 40 , druga 20 i dwie po 10 EUR. Grubo xD. Może się pozbędę tych kart i kupię jakąś łychę albo zatankuję auto xD

fajne wpisy z twojej strony,
pograłby sobie chłop ale jakoś się nie chce zaczynać od nowa