Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 13
Obaj Panowie są określani jako osoby zajmujące się geopolityką. Z przebiegu debaty mam wrażenie, że na tym poziomie Wojczal nie istnieje. Sumuje sobie potencjał krajów członkowskich NATO i za pewnik przyjmuje, że ten sprzęt i ludzie są tu od pierwszego dnia. Pomijając wolę polityczna, bo zdolności rozpoznania intencji przeciwnika nikt nie podważa, to byłoby nawet głupie gdyby tu byli PRZED rozpoczęciem wojny. Z całego szeregu powodów, ale nie taplając się w domysłach i niepewności różnych scenariuszy, popatrzmy choćby na niedaleką historię. Przypominam, że Ukrainie nie pozwolono nawet ogłosić mobilizacji przed 24 lutego, bo to by było działanie eskalującę. Równocześnie Wojczal przyjmuje, że cały zachód przed uruchomieniem artykułu 5, będzie chętnie eskalował sytuację, rozmieszczając u nas cały swój potencjał militarny.

Dla mnie Wojczal dołącza do Wolskiego, z resztą na własne życzenie - chętnie wraca do technicznych kwestii budowania armi. Tutaj warto posłuchać. Niestety big picture u nich nie istnieje.

#wojczal #bartosiak
  • 27
Pisałeś, że niekoniecznie będzie będzie bronić, może będzie od początku w znaczącej liczbie, może się szybko obudzi a może się za wolno ogarnie i nie będzie bronić bo nie ma czego.


@Brzychczy: Nic z tych rzeczy nie napisałem.

Nie a jeśli tak to Ukraina nie posłuchała. Artykuł sprzed wojny: https://i.pl/mobilizacja-na-ukrainie-chodzi-o-rezerwistow-w-wieku-1860-lat/ar/c1-16063371


Dekret wydany dzień przed wjazdem ruskich, to jest to wyprzedzenie, o którym mówisz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@maci3nty: > dzień przed wjazdem

mobilizacja wojsk przed atakiem to już nie jest eskalacja? Wyraźnie napisałeś: "Brak mobilizacji wojsk, aby nie eskalować nie jest naciągane i niepoparte faktami." oraz "Przypominam, że Ukrainie nie pozwolono nawet ogłosić mobilizacji przed 24 lutego, bo to by było działanie eskalującę"

No to była ta moblizacja przed 24 lutego czy jej nie było?

Oczywiście, ja w żadnym miejscu nie mówiłem o problemach z dostawami broni.


Mówiłeś
No to była ta moblizacja przed 24 lutego czy jej nie było?


@Brzychczy: "Była", papierowa, ogłoszona dzień wcześniej. Logistykiem być nie trzeba żeby wiedzieć, że od wypisania papierka do faktycznych działań trzeba trochę czasu. Nie pozwalano im tego robić do ostatniej chwili i sam znalazłeś na to dowód. Gdyby było inaczej, to Ukraina raczej wcześniej by się za to wzięła, wszak saga ze zbierającymi się na ich granicy wojskami trwała o
@maci3nty:

Logistykiem być nie trzeba żeby wiedzieć, że od wypisania papierka do faktycznych działań trzeba trochę czasu.


Nie trzeba nim być by wiedzieć, że Ukraina nie spóźniła się z logistyką na wojnę. Ukraina podjęła taką eskalację jakiej w danym momencie potrzebowała i kontynuowała ją wraz z potrzebami, nie czekając na aktualny wybuch wojny. Zachód nie kazał jej czekać z podejmowaniem decyzji eskalujących na wybuch wojny.

Jest


Czyli zachód eskaluje, wbrew temu
@Brzychczy:

"geopolityka to wróżenie z fusów i nie ma się co na niej znać"


Znowu dajesz moje cytaty, których nigdy nie wypowiedziałem, myślę, że o też powód dla którego trudno nam złapać jakiś punkt wspólny.
@maci3nty: "Ty i Wojczal uważacie, że NATO zrobi "X", a ja mówię, że nie wiem co zrobi, bo nie jestem wróżką i dodatkowo wskazuje na przesłanki mówiące o tym, że kolektywny zachód woli raczej nieeskalować, niż odwrotnie."

Wojczal ma swoją opinię z której mu wynika że NATO zrobi X, opartą na działaniach NATO.

Ty masz swoje "nie wiadomo co zrobi" i przesłanki, że woli nieeskalować. Czyli dostrzegasz znaczenie brania pod uwagę