Wpis z mikrobloga

@collani nie jestem mądry, ale w dużym uproszczeniu są to obłoki pyłu i gazu, a tam gdzie zdarzą się lokalne fluktuacje grawitacja robi swoje i rodzą się nowe gwiazdy. Dlatego też ten obiekt nazywa się Filary Stworzenia, bo powstają tam gwiazdy.
  • 152
@collani

Mierzące po przekątnej Filary Stworzenia liczą około 4-5 lat świetlnych, a wysokość - około 4 lata świetlne. Są obłokami gęstego gazu, składającego się głównie z wodoru, które funkcjonują niczym żłobek dla nowych gwiazd. Gaz i cząstki pyłu zagęszczają się pod wpływem własnej grawitacji i nagrzewają – formując protogwiazdy. Jeżeli te zarodki gwiazdowe dalej będą akreowały masę, to w końcu ich centralne obszary osiągną temperaturę, przy której uruchomią się reakcje termojądrowe i
@pekas: Opisujesz akrecję dyskową z ośrodkiem masy i dostatecznym momentem pędu materii składowej. W przypadku takiego obiektu jak mgławica, bardziej prawdopodobnym uznaje się proces sferycznie symetryczny, zwany akrecją Bondiego. Główną rolę kreacyjną odgrywa elektrostatyka, hydrodynamika i... akustyka :)

BTW filary są obiektem zbyt małym by mogło powstać z niego cokolwiek.