Wpis z mikrobloga

Hej, stoję przed zakupem bufora do domu (inwestycja w pompę ciepła) i kompletnie nie wiem na co mam zwrócić uwagę. Czy ktoś może mnie nakierować pod jakie kryteria szukać bufora cieplnego? Najbardziej zastanawia mnie jaką markę wybrać oraz jakie wykonanie. Nie wiem czy powinienem wybrać emaliowany czy nieemaliowany bądź inny (czym się różnią?). Bufor szukam raczej na dłuższe lata, lecz jakie wykonanie jest trwalsze? Wodę wodociągową mam podobno bardzo twardą.
Ponadto do bufora chciałbym podłączyć kocioł węglowy, co generuje kolejne pytanie - czy gorącą wodę z kotła zamieniać do bufora przy użyciu zewnętrznego wymiennika czy wbudowanej już wężownicy w bufor (co bardziej się opłaca cenowo, jak duże są straty cieplne i co jest efektywniejsze?)

Z góry za pomoc byłbym mega wdzięczny :)

#woda #ogrzewanie #ogrzewaniegazowe #budownictwo #budowadomu #budowa #pompyciepla #pompaciepla #boiler #zbiornik #lemet #galmet
  • 20
jak Cię stać to bierz z nierdzewki, kosztowne ale niezniszczalne.


@z___: pytanie po co nierdzewka skoro woda będzie odtleniona, nawet nie wiemy czy nie ma grzejników stalowych

@MisiekD: pierwsze pytanie - Ty chcesz bufor/sprzęgło czy zbiornik który podgrzewa wodę w kranie?
pytanie po co nierdzewka skoro woda będzie odtleniona, nawet nie wiemy czy nie ma grzejników stalowych


@megawatt: co to znaczy, że woda będzie odtleniona? Że układ zamknięty? Jeśli tak to takie mam założenie - bufor będzie układem zamkniętym i rozmyślam, by jednym z wyjść bufora wylatywała ciepła woda (jako CWU (może zastosować zawór 3D, żeby woda CWU nie byłą bardzo gorąca?).

Jeśli chodzi o ogrzewanie domu to rozmyślam, by ogrzewanie puścić
co to znaczy, że woda będzie odtleniona? Że układ zamknięty?


@MisiekD: układ zamknięty, a ilość tlenu jest skończona (tak, wiem dyfuzja) - nie znam PC która jest przeznaczona do pracy w układzie otwartym

Jeśli tak to takie mam założenie - bufor będzie układem zamkniętym i rozmyślam, by jednym z wyjść bufora wylatywała ciepła woda (jako CWU (może zastosować zawór 3D, żeby woda CWU nie byłą bardzo gorąca?).


@MisiekD: zawór 3D
układ zamknięty, a ilość tlenu jest skończona (tak, wiem dyfuzja)


@megawatt: Ok, w związku z tym powinienem sb odpuścić bufor nierdzewny, tak? Pewnie nierdzewny jest dobry dla układów otwartych, tak?
Zatem na jaki patrzyć - w necie najczęściej widzę emaliowany oraz nieemaliowany - czym to się różni i jaka żywotność?

zawór 3D tak, ale nie tak jak myślisz


@megawatt: Ok, a mógłbyś mi to rozjaśnić jak to powinno być? Spisuję
Bufor/sprzęgło i myślałem też, by służył jako CWU


@MisiekD: Bardzo głupi pomysł... nawet nie rozważaj tego.

Po co w ogóle bufor? Jaki cel? Jakiś schemat?

A ogólnie każdy bufor CO, o który zadbasz - czyli odpowietrzony, a instalacja zalana inhibitorem korozji będzie służył wiele długich lat.
@mirekwirek: Bufor po to, żeby połączyć przynajmniej 2 źródła ciepła - pompę ciepła, kocioł na węgiel (obieg otwarty), C.O. (obieg otwarty) i podziałać też coś z CWU. Inna kwestia, żeby zmniejszyć taktowanie pompy ciepła. W przyszłości być może podłączę też kolektory słoneczne albo i gaz. Ciepło musi się gdzieś wymieniać.
Schematu jeszcze nie mam, bo sam nie wiem jeszcze o podstawach (choćby co z tym CWU, dlaczego nie podłączać tak jak
Ok, w związku z tym powinienem sb odpuścić bufor nierdzewny, tak? Pewnie nierdzewny jest dobry dla układów otwartych, tak?


@MisiekD: nierdzewny lepszy tam gdzie woda może być bardziej natleniona albo chcemy mieć super instalację bo nas stać, ale generalnie w zamkniętej instalacji nie jest to coś co musimy mieć

Zatem na jaki patrzyć - w necie najczęściej widzę emaliowany oraz nieemaliowany - czym to się różni i jaka żywotność?


@MisiekD:
@MisiekD:

Inna kwestia, żeby zmniejszyć taktowanie pompy ciepła


Z mojego doświadczenia bufor w układzie równoległym, robiącym za sprzęgło, nie zmniejszy taktowania pompy ciepła, o ile nie rozważasz bufora > 1000 litrów. Mam to dokładnie sprawdzone, bo po ostatnich modyfikacjach w kotłowni bufor mogę mieć w układzie równoległym (sprzęgło), szeregowym bądź zupełnie ominąć.

podziałać też coś z CWU.


Z CWU podziałał osobnym zasobnikiem na wodę i tyle. Są bufory z wbudowanym (odseparowane)
nie możesz w buforze (chyba, że ma opcjonalną wężownicę) łączyć obiegów otwartego i zamkniętego


@megawatt: Dlatego proponuję @MisiekD mieć całość w układzie zamkniętym.

Najpierw czy pompa ciepła u Ciebie ma sens - w ciepło właściwie wpisałeś, że masz 100% ogrzewania grzejnikami i temperatura maksymalna 99*C


@MisiekD: Jak pisze @megawatt. Przemyśl to dobrze. Owszem, pompy ciepła grzeją do 60C, ale z reguły obarczone jest to już niską sprawnością i większym
@mirekwirek: @megawatt: Ok, mordeczki, kilka sprostowań, bo sporo rzeczy się wyklarowało dzięki Wam :) Dopytałem i tak:

1. Zbiornik na CWU odpada, bo ten już jest (160l) (ma dwupłaszcz, którego zamiar mam dać w obieg zamknięty i podłączyć do bufora).
2. Pojemność bufor ciepła stawam tak min. 800l (rozglądam się ogólnie za 1000l). W głowie mam głównie Galmet albo Lement - jakieś inne marki polecacie?

@MisiekD: nierdzewny lepszy tam
Z mojego doświadczenia bufor w układzie równoległym, robiącym za sprzęgło, nie zmniejszy taktowania pompy ciepła, o ile nie rozważasz bufora > 1000 litrów. Mam to dokładnie sprawdzone, bo po ostatnich modyfikacjach w kotłowni bufor mogę mieć w układzie równoległym (sprzęgło), szeregowym bądź zupełnie ominąć.


@mirekwirek: O, to bardzo ciekawe. A czy to nie jest tak, że jak powiększasz bufor, a masz tą samą pompę ciepła to wtedy działa ona dłużej (by
Owszem, pompy ciepła grzeją do 60C, ale z reguły obarczone jest to już niską sprawnością i większym poborem energii. Ja właśnie zrobiłem rewolucję w domu i zrobiłem ogrzewanie podłogowe w całym domu, żeby sprawność pompy była wyższa przy grzaniu na niską temperaturę. Prąd z każdym rokiem coraz droższy.


@mirekwirek: Hah, no z tym podłogowym w całym domu to poleciałeś :D U mnie będzie to bardzo trudne. Rozbierać 3 piętra to kupa
którego zamiar mam dać w obieg zamknięty i podłączyć do bufora


@MisiekD: Nie wiem czy to dobry pomysł. Załóżmy, że bufor ma 40 stopni. Chcesz najpierw grzać bufor, żeby potem nagrzać wodę? Do rana może się doczekasz... ja bym wpiął bezpośrednio w źródła ciepła.

Galmet albo Lement


Będzie ok. Galmet na pewno ma wyjście u góry, gdzie dasz odpowietrznik. Przynajmniej kiedyś miały. Zerknij na to wybierając.

Bufora szukam też z wężownicą,
O, to bardzo ciekawe. A czy to nie jest tak, że jak powiększasz bufor, a masz tą samą pompę ciepła to wtedy działa ona dłużej (by dobić temperaturę, ale załącza się rzadziej? Nie wiem czy dobrze się rozumiemy, ale moim zamiarem jest ustawić, by np. pompa ciepła załączała się przy 30C, a wyłączała przy 55C - nie tak to działa?


@MisiekD: Nie no spoko, ja 08.10.22 podłączyłem pompę ciepła w układzie
DRESIARZZ - > O, to bardzo ciekawe. A czy to nie jest tak, że jak powiększasz bufor, ...

źródło: comment_1666273325XbMxqcm3eOVXtQqRG9qzZe.jpg

Pobierz