Wpis z mikrobloga

czas pierwszej wymiany wody


@PhoenixPneuma: Się może nie znam, ale mając akwaria pokroju 100 l to ja wody nie wymieniałem, uzupełniałem ubytki i tylko sprawdzałem twardość wody i zawartość żelaza. Jak była za twarda to podłączałem kolumnę z anionitem i dotąd filtrowałem aż twardość spadała do pożądanej wielkości. To samo z nadmiarem żelaza, ale z tym to raczej mało kombinowałem bo żelazo tak nie rosło jak twardość.
@PhoenixPneuma: Wiesz, wszystko zależy jakie ryby masz w zbiorniku. Ja się zajmowałem pielęgnicami, a one lubią wodę miękką. Tak w okolicach 4-8 stopni niemieckich. W kranie u siebie miałem 14 to trzeba było zmiękczać. Natomiast do rozrodu szykowałem zawsze zbiornik w granicach 50 l z wodą o twardości 0-1 stopnia.
@PhoenixPneuma: A na jakiej podstawie uznałeś, że Twoja woda się nie nadaje? Z doświadczenia wiem, że im prościej tym lepiej. A twarda czy miękka woda, każda ma swoje zalety i wady (pomijając kwestie specjalnych wymagań danych organizmów/biotopów).
Czasami nie ma co za dużo kombinować bo na dłuższą metę może to skutecznie obrzydzić akwarystykę.