Wpis z mikrobloga

Prawdę mówiąc, jestem już nieco znudzony produkcjami typu gra o tron, czy ród smoka. Wszystko to opiera się na takim bardzo współczesnym rozumieniu polityki, gdzie sobie kilku typów spiskuje w kuluarach i wszystko sprowadza się o to, kto, kogo zmanipuluje. Aspekt społeczny jak kwestie gospodarcze, kulturowe, religijne, jakby tu nie istnieją, a jeśli już się pojawiają, to są zwykle na dalszym planie. Mówiąc krótko dominuje tu walka o władze, ale za mało jest wątków samego rządzenia tym królestwem.

#rodsmoka #got #graotron #seriale #przemyslenia
Pobierz Al-3_x - Prawdę mówiąc, jestem już nieco znudzony produkcjami typu gra o tron, czy ró...
źródło: comment_1665985848iWEg7vUPCTBkpvp7bmIoLS.jpg
  • 11
@Al-3_x: Jak chcesz wątki kulturowe, gospodarcze i religijne to sięgnij po książki. Tam grubas opisał co poszczególny król robił i jaki miał wpływ na Siedem Królestw -np. Aegon, który musiał przekonywać społeczeństwo i wiarę co do ruchania sióstr, Maegor i jego surowe podejście do kwestii rządzenia no i Jaehaerys, który to zrobił małą rewolucję w tym #!$%@?łku. Po prostu oglądanie tego jak ludzie siedzą przy stole i gadają o podatkach, żywności
@Al-3_x: to akurat jedna z przewag #got nad #rodsmoka, kwestie społeczne/gospodarcze miały tam swoje naturalne miejsce: zapchlony tyłek, prymitywne plemiona Doliny, żyzne ziemie Tyrellów, niewolnictwo czy banksterzy z Bravos. Religia/wierzenia miały znaczenie.

W #rodsmoka? Praktycznie nic nie wiadomo o uwarunkowaniach społecznych, może poza wysoką przestępczością w stolicy. Ten serial bardziej kojarzy mi się z Dynastią umieszczoną w realiach #got, ważniejsze kto jest synem kogo i kto z kim
@kreanz: żeby zobaczyć czego tam nie ma, wystarczy. W pierwszym sezonie #got wiedziałam, że pentos opiera się o niewolnictwo i handel, mają półdzikie plemiona koczownicze i sporo o ich strukturze społecznej. Poznałam istnienie siedmiu oraz starych bogów, koncepcję czardrzewa, rekrutację nocnej straży, mogłam całkiem sporo powiedzieć o lannisporcie.

Te wszystkie rzeczy były po prostu istotne dla fabuły. W rodzie smoka nie mają znaczenia.
@Al-3_x: niby tak, ale akurat Taniec smoków był sporem dynastycznym wynikającym z intryg dworskich, ambicji rodów i kto komu zrobił dzieciaka. Na co dzień może i się zajmowali dostawami zboża, ale to nie one zdecydowały o wybuchu tej wojny. Stawiam, że wątki jakichś czynników pozarodowych potrzebnych do uzyskania poparcia będą pokazane już w trakcie samej wojny domowej.