Wpis z mikrobloga

Umowa najmu okazjonalnego na czas określony z zapisem o prawie wynajmującego do zmiany czynszu o nie więcej niż 100 zł na koniec roku kalendarzowego. Umowa jest z możliwością jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia m.in. "z innych ważnych przyczyn".

Wynajmujący chce zwiększyć czynsz o 400 zł od listopada, informacja podana z wyprzedzeniem dwutygodniowym. Motywowane jest to wzrostem rat kredytu. Kwota jest wyższa niż wynikałoby to z inflacji r/r za dany okres.

Czy wynajmujący ma prawo do podniesienia czynszu o 400 zł w trakcie trwania umowy na czas określony z zapisem o maksymalnej zmianie czynszu?

Jeśli nie, to czy z powodu inflacji/wzrostu rat kredytu/nieprzystania na warunki ma prawo wypowiedzieć umowę korzystając z punktu o "innych ważnych przyczynach"?

#prawo #najem #nieruchomosci #wynajem
  • 5
  • Odpowiedz
@ajron_men: cytat z orzecznictwa:
Ocena ważności przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie Umowy zawartej na czas określony przed upływem umówionego terminu musi być dokonywana z uwzględnieniem nie tylko interesów wypowiadającego, ale także interesów drugiej strony, liczącej na to, że stosunek najmu łączący ją z kontrahentem ma charakter stabilny.

Moim zdaniem to nie jest ważna przyczyna, tym bardziej że przewidzieliście postanowienie, zgodnie z którym ustaliliście maksymalną wysokość podwyżki... tym samym wynajmujący moim zdaniem
  • Odpowiedz
@MondayPL: teraz już prawie wszyscy mają taki wymóg. trudno szukać mieszkania, które pasuje pod względem lokalizacji, ceny, powierzchni, układu i jeszcze stawiać wymogi właścicielowi, a najlepiej bez pośrednika... łatwo krytykować, trudno coś znaleźć :(
  • Odpowiedz
@mirkowa1000: akurat ta umowa nie dotyczy bezpośrednio mnie, ale wiem, że była zatwierdzana notarialnie. Znajoma po prostu chce nie być wyrzucona za miesiąc, gdy nie zgodzi się na nowe warunki. Nie przeszkadza jej, że umowa nie zostanie przedłużona po okresie.
  • Odpowiedz
@ajron_men: Wg mnie nie jest to ważna przesłanka, skoro umowa przewiduje możliwość podniesienia czynszu i wysokość takiej podwyżki. Istotą umów na czas określony jest stabilność- zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy.
  • Odpowiedz