Wpis z mikrobloga

Czy to już jest do wywalenia?

Robię próbę z winogrona na dzikich drożdżach, nastaw ma 1 tydzień, do tej pory wszystko było ok i za kilka dni planowałem wywalić owoce ze względu na pestki.
Fermentacja z dnia na dzień co raz bardziej intensywna (woda w rurce bulgocze raz na 3 sekundy). Popełniłem błąd z cukrem bo dałem go za dużo przy nastawianiu i na start wyszło jakieś 26blg (po za skalą) ale po 24h fermentacja mimo to jednak ruszyła. Wczoraj zauważyłem, że moszcz zrobił się bardzo jasny, po zamieszaniu balonem tworzy się intensywna piana i ma w sobie taki jakby biały nalot, który pozostaje po tym jak zniknie piana (co widać na zdjęciu). Balon od momentu nastawu nie był otwierany, zapach z rurki początkowo był "normalny" ale od wczoraj ewidentna zmiana - czuć w tym intensywny zapach nie wiem... drożdży? niezbyt przyjemny.

#winodomowejroboty #winodomowe #winiarstwo
RezolutnyPasikonik - Czy to już jest do wywalenia?

Robię próbę z winogrona na dzik...

źródło: comment_1665917839WzEiXdW8Yh6fOKfOfSFk96.jpg

Pobierz
  • 3
@HumanBeing

Chyba okej, po 2 tyg wyrzuciłem owoce i potem fermentowało jeszcze przez około tydzień i cukier się skończył. Dałem piro dla pewności i posłodziłem, teraz stoi w chłodnym miejscu i się klaruje, jestem już po jednym zlaniu. Trochę dziwi tylko kolor, który jest raczej różowy i bardzo jasny. Raczej się nie zepsuło bo smakuje w miarę normalnie ale ten smak nie jest jakiś powalający (smakuje jak tani jabol xD) ale może