Wpis z mikrobloga

Czy nadal opłaca się kupować obligacje indeksowane inflacją? Nie wiem dokładnie jak one działają, ale z tego co rozumiem przez pierwszy rok oprocentowanie jest niższe niż na lokacie a dopiero potem ma wartość inflacji? Będę wdzięczny za pomoc aktualnie siedzę na IKO toyota bank 7.05%.

#oszczedzanie #obligacje #gielda #lokaty #banki
  • 18
  • Odpowiedz
@Miras515: Musisz sobie policzyć serio. Weź pod uwagę czas jaki chcesz trzymać piniondze na lokacie / IKO / obligacjach. IMO nadal wyjdziesz lepiej na obligacjach, bo nie zanosi się na szybki i dynamiczny spadek inflacji. Ale Stabilne 7% też nie jest złe, tylko zależy od okresu czasu.
  • Odpowiedz
@Miras515: pierwszy rok indeksowanie stopą referencyjną później inflacją. Stopa referencyjna obecnie wynosi chyba 6.75 % czyli niewiele mniej niż na lokacie. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że przy np. 10 letnich obligacjach będziesz je chciał sprzedać po 2-3 latach i policzyć sobie czy się opłaca. A jak widzę co się dzieje to lata zajmie zejście z inflacją, a jej szczyt dopiero przed nami.
  • Odpowiedz
@Miras515: chyba Marcin iwuć ma na blogu arkusz w exelu, ładnie tam to można sobie wyliczyć. Nie brakuje opinie że inflacja na takim lub wyższym poziomie zostanie z nami na lata .
pierwszy rok masz stałe, potem wskaźnik inflacji plus marża, jak jesteś beneficjtem 500plus to są jeszcze obligacje rodzinne, wyższe oprocentowanie i marża.
  • Odpowiedz
@Miras515: Ja możliwe że zakończę po dwóch dlatego wziąłem 4letbie zamiast 10letnich. Opłata za wykup to 70gr na każdą obligacje wartą początkowo 100zł. Jak Twoje obligacje będą warte po 2 latach przykładowo 120zł to po zapłaceniu opłaty dostaniesz do ręki 119,30 minus podatek od tych 19,30zł zysku.

Wszystko masz opisane w prospekcie emisyjnym. Doklikanie się tam to literalnie 2 minuty, założenie konta aby je kupić jak masz dowód z warstwą elektroniczną
  • Odpowiedz
  • 0
@jedmar: Sprawdzałem je wczoraj chwile 4 letnie vs 10 letnie. Dlaczego uważasz ze przy wcześniejszym wykupie 10 łatki są lepsze? Z tego co widziałem cena za wykup 10 latków to 2zl/sztuka a 4 latków 70groszy/sztuka

@Jimmy_PoP:
  • Odpowiedz
  • 1
@Miras515 z bardzo prostego powodu w 10 latkach masz roczną kapitalizację odsetek. W 4 latkach masz odsetki wypłacane.
Wez sobie kalkulator od Maricna Iwucia i sam zobaczysz:)
Po około 2,5 roku bardziej opłaca się już 10 latki wlasnie przez kapitalizację odsetek.
  • Odpowiedz
@Miras515: Może 2 lata to ekstremum. Ale jak masz zamiar oszczędzać 3-4 lat i spodziewasz się wysokiej inflacji to faktycznie 10-latki są lepsze.
Tutaj masz link do kalkulatora w excelu gdzie możesz to sobie sprawdzić empirycznie. https://marciniwuc.com/obligacje-indeksowane-inflacja-kalkulator/
W skrócie chodzi o to, że w COI masz odsetki wypłacane co roku. Przy wysokiej inflacji podatek Belki zje cały zysk. W przypadku obligacji 10-letnich, podatek Belki płacisz na koniec. Kolejna kwestia, że początkowe
  • Odpowiedz