Wpis z mikrobloga

Październik
Cnota i dobroć

Stoicyzm na dziś – 11 października
Uczciwość jako standard

„Jakże zepsuty i fałszywy jest człowiek, który stwierdza, że zamierza >>być wobec kogoś szczery<<. O co ci chodzi, drogi przyjacielu? Taka rzecz nie powinna wymagać zapowiedzi. Ma być widoczna, jak gdyby była wypisana na czole. Powinna być słyszalna w tonie głosu, dostrzegalna w błysku oka – tak jak kochanek odczytuje to wszystko w spojrzeniu kochanka. Ujmę to krótko: prosty i dobry człowiek powinien być jak śmierdzący cap – od razu wiesz, że znajduje się z tobą w izbie”.
– Marek Aureliusz, Rozmyślania, 11.15

Wszyscy słyszeliśmy zwroty takie jak: „Powiedzmy to sobie wprost…”, „Będę z tobą szczery”, Nie obraź się, ale…”. Niezależnie od tego, czy są to tylko puste kwestie, prowadzą one do pytania: skoro musimy poprzedzać wypowiedź podkreśleniem tego, ze będziemy uczciwi lub bezpośredni, co mówi to na temat wszystkich innych naszych słów? Jeśli mówisz, że teraz będziesz szczery, czy oznacza to, że zwykle taki nie jesteś?

Co się stanie, jeżeli zamiast tego zaczniesz żyć w taki sposób, by zyskać sobie reputację, zgodnie z którą Twoja uczciwość jest tak pewna jak amerykańskie obligacje skarbowe, tak wymowna i jednoznaczna jak kontrakt, równie trwała jak tatuaż? Nie tylko nie będziesz musiał wtedy dodawać zapewnień potrzebnych innym, mniej uczciwym ludziom, ale staniesz się też lepszym człowiekiem.

#dailystoic
#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"
  • 29
@sledz
Nie oszukujmy się, gdybyśmy każdemu zawsze mówili prosto z mostu to co myślimy, to byśmy się pozabijali. Nasze społeczeństwo jest zbudowane na tym, że nie wszystko co myślimy wypowiadamy na głos. Mogę sobie myśleć różne rzeczy na temat np osoby z którą pracuję, ale jeśli jej o tym powiem, to jej się może zrobić przykro albo będzie na mnie wściekła, ja za to nie odniosę żadnej korzyści, a dodatkowo spadnie na
@humpf rozumiem Twój punkt widzenia, jednak z wiekiem coraz częściej ściągam maskę z twarzy i mówię co myślę. W dłuższej perspektywie czasu jest to lepsze niż ukrywanie swoich poglądów. Ludzie czasem się obrażają, ale co z tego? Przynajmniej słyszą prawdę, której nikt inny im nie powie. Oczywiście ważny jest dobór odpowiednich słów i ton wypowiedzi.
via Android
  • 1
@humpf argument z tatuażem jest bez sensu, bo to opinia. Nie musisz nic mowic. Chodzi o to, że jak już chcesz powiedzieć to mówisz jak uważasz. Nie wiem co znaczy wyglądać jak debil, bo nie wiem jak wyglądają debile.